Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Systemowe dachy zielone Dorken DELTA

 

Czas czytania: ~4 min


Tworzenie zielonych dachów w mieście to dobra praktyka. Budynek biurowy, galeria handlowa, osiedle mieszkaniowe albo dom jednorodzinny – wszystkie one mogą zostać ubrane w zieleń i przyczyniać się do poprawy jakości powietrza w mieście, poprawy gospodarki wodnej a przy tym wpływać na bardziej energooszczędne rozwiązania. Pomogą w tym systemy mat akumulacyjno- drenażowych DELTA marki Dorken.

 

Dachy zielone Dorken DELTA

Dach stanowi bardzo ważną część każdego budynku – ochrania jego wnętrza i konstrukcję przed działaniem czynników atmosferycznych. Musi on poradzić sobie z dużymi różnicami temperatur, wodą oraz działaniem wiatru. Przez lata na tym kończyła się jego funkcja. Obecnie coraz częściej dach pełni także dodatkowe zadania. Nowoczesny dach ma być atrakcyjny wizualnie, a przy tym wykorzystywany w celach użytkowych i ekologicznych.

 

W tę ideę doskonale wpisują się maty akumulacyjno-drenażowe DELTA. Chociaż rozwiązanie to może być stosowane w całym domu, zaczynając od piwnicy, a na dachu kończąc, to właśnie dachy budynków coraz częściej pokrywane są innowacyjnym systemem ochrony i drenażu, umożliwiając tym samym zazielenienie ich powierzchni.  

Dachy zielone Dorken DELTA

Zalety zielonego dachu

Zielony dach jest konstrukcją, której warstwę wykończenia stanowią rośliny. Rozwiązanie to jest niezwykle estetyczne – kwitnący dach przyciąga uwagę. Oprócz tego budynek wykończony zielonym dachem staje się bardziej ekologiczny, gdyż porastające go rośliny mogą być siedliskiem wielu owadów i ptaków. Rozwiązanie to przyczynia się też do redukcji dwutlenku węgla oraz pełni rolę filtra, który skutecznie oczyszcza powietrze z pyłów.

 

Rośliny rosnące na zielonym dachu nie tylko oczyszczają powietrze, ale też nawilżają je. Dzięki wysokiemu stopniowi retencji wody, zatrzymanych zostaje do 80% rocznej ilości opadów. Woda paruje i dostaje się z powrotem do atmosfery i nie powoduje obciążenia kanalizacji miejskiej. Nawilżanie powietrza, a co za tym idzie obniżanie temperatury przyczynia się do redukcji „miejskich wysp ciepła”.

Dachy zielone Dorken DELTA

Szczególne właściwości akumulacyjno-drenażowe systemu DELTA

W skład systemu Delta wchodzi specjalna mata akumulacyjno-drenażowa DELTA®-FLORAXX TOP. Stwarza ona możliwość wykonania powierzchni zielonej bez dodatkowego nawadniania w normalnych warunkach pogodowych. Spełnia rolę odpornej na nacisk warstwy akumulacyjno-drenażowej, która dzięki wysokości 20 mm tworzy duży zbiornik wodny (pojemność 7 l/m²). Zintegrowana na wierzchniej stronie geowłóknina filtracyjna umożliwia bezpośrednie nasypanie na nią substratu roślinnego. Dzięki temu unikamy przesuwania się włókniny w trakcie rozprowadzania substratu. DELTA®- FLORAXX TOP chroni też dach przez tworzeniem się wody spiętrzonej.

 

W przypadku zastosowania na dachu zielonym roślinności ekstensywnej stosuje się maty akumulacyjno drenażowe DELTA®-FLORAXX oraz DELTA®-FLORAXX FLAT, także posiadające właściwości akumulacji wody opadowej. W okresie suszy pełnią one funkcję zbiornika wodnego. W przypadku intensywnych deszczów nadmiar wody deszczowej przepływa przez perforację, a następnie gromadzi się pod folią kubełkową i jest tam rozprowadzany pomiędzy profilami w ten sposób nie dopuszczając do przelania warstwy roślinnej i jej zniszczenia. Maty można rozkładać bezpośrednio z rolki lub arkuszy na macie dyfuzyjnej. Montaż jest szybki, prosty i ekonomiczny.

Dachy zielone Dorken DELTA

W przypadku stosowania dachu zielonego na wielkopowierzchniowych dachach płaskich o lekkiej konstrukcji opartej na podłożu z blachy trapezowej stosuje się specjalne rozwiązania ułatwiające szybkie układanie warstw dachu. Do takich rozwiązań należy DELTA®-TERRAXX i DELTA®-TERRAXX R. Zastosowany w nich dwuwarstwowy geokompozyt wykończony od góry warstwą geowłókniny pozwala na sprawne i szybkie układanie kolejnych warstw pokrycia.

 

W przypadku zielnych dachów intensywnych  na szczególną uwagę zasługuje folia DELTA®-FLORAXX 40H, która umożliwia retencję znacznych ilości wody – do 20 l na metr kwadratowy. Umożliwiają to wysoko tłoczone profile oraz specjalne bariery stopujące. Dodatkowo maty, dzięki  perforacji w górnej części profil, posiadają odpowiednią wydajność drenażową i pozwalają na rozprowadzenie nadmiaru wody.

Dachy zielone Dorken DELTA

Oszczędność na co dzień

Powierzchnia dachu zielonego jest biologicznie czynna, a przy tym bardziej energooszczędna. Poprzez ograniczenie wpływu czynników atmosferycznych zmniejszają się koszty użytkowania budynku – zimą zieleń obniża straty ciepła, a latem zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się obiektu. W ten sposób dach staje się naturalnym systemem klimatyzacji.

 

Systemy DELTA to także dłuższa żywotność dachu. Dobowe różnice temperatur dla standardowego dachu wynoszą nawet 60 stopni, podczas gdy w przypadku dachu zielonego – nie więcej niż 35 stopni. Dobrze wykonany zielony dach wytrzymuje nawet 40 lat, kiedy okres eksploatacji dachu bez dodatkowego pokrycia albo z pokryciem żwirowym wynosi do 25 lat.

Dachy zielone Dorken DELTA

Zielone dachy mogą być korzyścią dla dużych miast, w których wciąż brakuje zieleni. Cenne działki w obszarach gęsto zabudowanych, zamiast pod miejskie skwery czy ogrody, zagospodarowywane są pod budynki mieszkalne albo usługowe. Z pomocą zielonych dachów systemu DELTA można w prosty sposób wprowadzić do miasta zieleń, której wszyscy potrzebujemy.

 

Źródło: Dorken


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dach, Dachy, Technologie, Zielony Dach

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera