Zalety zielonego dachu Dorken DELTA - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Systemowe dachy zielone Dorken DELTA

 

Czas czytania: ~4 min


Tworzenie zielonych dachów w mieście to dobra praktyka. Budynek biurowy, galeria handlowa, osiedle mieszkaniowe albo dom jednorodzinny – wszystkie one mogą zostać ubrane w zieleń i przyczyniać się do poprawy jakości powietrza w mieście, poprawy gospodarki wodnej a przy tym wpływać na bardziej energooszczędne rozwiązania. Pomogą w tym systemy mat akumulacyjno- drenażowych DELTA marki Dorken.

 

Dachy zielone Dorken DELTA

Dach stanowi bardzo ważną część każdego budynku – ochrania jego wnętrza i konstrukcję przed działaniem czynników atmosferycznych. Musi on poradzić sobie z dużymi różnicami temperatur, wodą oraz działaniem wiatru. Przez lata na tym kończyła się jego funkcja. Obecnie coraz częściej dach pełni także dodatkowe zadania. Nowoczesny dach ma być atrakcyjny wizualnie, a przy tym wykorzystywany w celach użytkowych i ekologicznych.

 

W tę ideę doskonale wpisują się maty akumulacyjno-drenażowe DELTA. Chociaż rozwiązanie to może być stosowane w całym domu, zaczynając od piwnicy, a na dachu kończąc, to właśnie dachy budynków coraz częściej pokrywane są innowacyjnym systemem ochrony i drenażu, umożliwiając tym samym zazielenienie ich powierzchni.  

Dachy zielone Dorken DELTA

Zalety zielonego dachu

Zielony dach jest konstrukcją, której warstwę wykończenia stanowią rośliny. Rozwiązanie to jest niezwykle estetyczne – kwitnący dach przyciąga uwagę. Oprócz tego budynek wykończony zielonym dachem staje się bardziej ekologiczny, gdyż porastające go rośliny mogą być siedliskiem wielu owadów i ptaków. Rozwiązanie to przyczynia się też do redukcji dwutlenku węgla oraz pełni rolę filtra, który skutecznie oczyszcza powietrze z pyłów.

 

Rośliny rosnące na zielonym dachu nie tylko oczyszczają powietrze, ale też nawilżają je. Dzięki wysokiemu stopniowi retencji wody, zatrzymanych zostaje do 80% rocznej ilości opadów. Woda paruje i dostaje się z powrotem do atmosfery i nie powoduje obciążenia kanalizacji miejskiej. Nawilżanie powietrza, a co za tym idzie obniżanie temperatury przyczynia się do redukcji „miejskich wysp ciepła”.

Dachy zielone Dorken DELTA

Szczególne właściwości akumulacyjno-drenażowe systemu DELTA

W skład systemu Delta wchodzi specjalna mata akumulacyjno-drenażowa DELTA®-FLORAXX TOP. Stwarza ona możliwość wykonania powierzchni zielonej bez dodatkowego nawadniania w normalnych warunkach pogodowych. Spełnia rolę odpornej na nacisk warstwy akumulacyjno-drenażowej, która dzięki wysokości 20 mm tworzy duży zbiornik wodny (pojemność 7 l/m²). Zintegrowana na wierzchniej stronie geowłóknina filtracyjna umożliwia bezpośrednie nasypanie na nią substratu roślinnego. Dzięki temu unikamy przesuwania się włókniny w trakcie rozprowadzania substratu. DELTA®- FLORAXX TOP chroni też dach przez tworzeniem się wody spiętrzonej.

 

W przypadku zastosowania na dachu zielonym roślinności ekstensywnej stosuje się maty akumulacyjno drenażowe DELTA®-FLORAXX oraz DELTA®-FLORAXX FLAT, także posiadające właściwości akumulacji wody opadowej. W okresie suszy pełnią one funkcję zbiornika wodnego. W przypadku intensywnych deszczów nadmiar wody deszczowej przepływa przez perforację, a następnie gromadzi się pod folią kubełkową i jest tam rozprowadzany pomiędzy profilami w ten sposób nie dopuszczając do przelania warstwy roślinnej i jej zniszczenia. Maty można rozkładać bezpośrednio z rolki lub arkuszy na macie dyfuzyjnej. Montaż jest szybki, prosty i ekonomiczny.

Dachy zielone Dorken DELTA

W przypadku stosowania dachu zielonego na wielkopowierzchniowych dachach płaskich o lekkiej konstrukcji opartej na podłożu z blachy trapezowej stosuje się specjalne rozwiązania ułatwiające szybkie układanie warstw dachu. Do takich rozwiązań należy DELTA®-TERRAXX i DELTA®-TERRAXX R. Zastosowany w nich dwuwarstwowy geokompozyt wykończony od góry warstwą geowłókniny pozwala na sprawne i szybkie układanie kolejnych warstw pokrycia.

 

W przypadku zielnych dachów intensywnych  na szczególną uwagę zasługuje folia DELTA®-FLORAXX 40H, która umożliwia retencję znacznych ilości wody – do 20 l na metr kwadratowy. Umożliwiają to wysoko tłoczone profile oraz specjalne bariery stopujące. Dodatkowo maty, dzięki  perforacji w górnej części profil, posiadają odpowiednią wydajność drenażową i pozwalają na rozprowadzenie nadmiaru wody.

Dachy zielone Dorken DELTA

Oszczędność na co dzień

Powierzchnia dachu zielonego jest biologicznie czynna, a przy tym bardziej energooszczędna. Poprzez ograniczenie wpływu czynników atmosferycznych zmniejszają się koszty użytkowania budynku – zimą zieleń obniża straty ciepła, a latem zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się obiektu. W ten sposób dach staje się naturalnym systemem klimatyzacji.

 

Systemy DELTA to także dłuższa żywotność dachu. Dobowe różnice temperatur dla standardowego dachu wynoszą nawet 60 stopni, podczas gdy w przypadku dachu zielonego – nie więcej niż 35 stopni. Dobrze wykonany zielony dach wytrzymuje nawet 40 lat, kiedy okres eksploatacji dachu bez dodatkowego pokrycia albo z pokryciem żwirowym wynosi do 25 lat.

Dachy zielone Dorken DELTA

Zielone dachy mogą być korzyścią dla dużych miast, w których wciąż brakuje zieleni. Cenne działki w obszarach gęsto zabudowanych, zamiast pod miejskie skwery czy ogrody, zagospodarowywane są pod budynki mieszkalne albo usługowe. Z pomocą zielonych dachów systemu DELTA można w prosty sposób wprowadzić do miasta zieleń, której wszyscy potrzebujemy.

 

Źródło: Dorken


Podepnij swój artykuł

tagi

Dach, Dachy, Technologie, Zielony Dach

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera