Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drapacz chmur dla Gdyni – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


To ma być jedna z największych polskich inwestycji architektonicznych. 15 grudnia 2020 roku firma Allcon ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego na projekt kompleksu mieszkalno-usługowego, jaki ma wyrosnąć przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej w Gdyni. Elementem wyróżniającym ten duży zespół zabudowy ma być sięgający 120 metrów wieżowiec.

 

Międzynarodowy konkurs architektoniczny

Stanowiąca część nowego kompleksu wieża będzie jedną z najwyższych brył architektonicznych w Gdyni. Tym bardziej warto docenić, że inwestor zdecydował się na jej projekt rozpisać konkurs architektoniczny, zwiększających znacząco szanse, aby powstał obiekt ciekawy i dobrze zaprojektowany; podobny konkurs – na zespół zabudowy w wysoką dominantą odbył się niedawno we Wrocławiu.

 

W międzynarodowym konkursie architektonicznym zorganizowanym przez firmę Allcon wzięło udział sześć biur projektowych. Do przedsięwzięcia zostało zaproszonych sześć renomowanych pracowni, posiadających doświadczenie w projektowaniu budynków wysokościowych: RMJM z Wielkiej Brytanii, MVRDV z Holandii, warszawskie APA Wojciechowski oraz Grupa 5 Architekci, ARUP Architekci z Katowic w konsorcjum z sopockim Roark Studio oraz gdyńskie BJK Architekci. Tematem konkursu był zajmujący dwa hektary terenu i liczący 55 000 m2 powierzchni użytkowej zespół z usługami, biurami i mieszkaniami.

 

Dzięki tej inwestycji zmieni się oblicze Gdyni. Ta jej część, która jest położona po zachodniej stronie torów SKM, zyska wyraziste oblicze i prestiżowy charakter. Śmiała i twórcza architektura i urbanistyka, zaproponowana w zwycięskiej pracy, wpisuje się harmonijnie w tkankę miejską śródmieścia” - mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas odbywającej się online ceremonii ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Decyzją jury pierwszą nagrodę w tym konkursie architektonicznym otrzymała wizja stworzona przez warszawską pracownię Grupa 5 Architekci. Nietrudno się domyślić, że główną inspiracją dla architektów była modernistyczna architektura Gdyni z jej białymi elewacjami i prostymi, rytmicznymi bryłami. Nie mniej ważny był portowy charakter miasta, które dynamicznie dostosowuje się do wymogów XXI wieku.

 

Ideą projektu jest stworzenie na styku śródmieścia Gdyni i wzgórz morenowych zespołu zabudowy, wewnątrz którego wielkomiejska skala przenikać się będzie z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi. Zespół ten ma szansę stać się wizytówką i markerem miasta, będąc ważnym punktem w jego identyfikacji, niczym współczesna latarnia morska wynurzająca się powyżej skali otoczenia” - tłumaczył projekt Roman Dziedziejko, członek zarządu oraz wspólnik w biurze Grupa 5 Architekci.

Projekt drapacza chmur w Gdyni

Nagroda główna: Grupa 5 Architekci

Projekt drapacza chmur w Gdyni

Nagroda główna: Grupa 5 Architekci

Projekt drapacza chmur w Gdyni

Nagroda główna: Grupa 5 Architekci

Sąd Konkursowy podjął również decyzję o przyznaniu wyróżnienia pracy, która zwróciła szczególną uwagę jury, ale nie zdobyła wystarczającej liczby punktów według kryteriów oceny zawartych w regulaminie konkursu. To wyróżnienie otrzymał projekt architektoniczny pracowni MVRDV z Holandii.

 

Zobacz galerię projektów wieżowca

Źródło informacji: allcon.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Wieżowca, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera