Wyniki konkursu architektonicznego na drapacz chmur w Gdyni - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drapacz chmur dla Gdyni – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


To ma być jedna z największych polskich inwestycji architektonicznych. 15 grudnia 2020 roku firma Allcon ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego na projekt kompleksu mieszkalno-usługowego, jaki ma wyrosnąć przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej w Gdyni. Elementem wyróżniającym ten duży zespół zabudowy ma być sięgający 120 metrów wieżowiec.

 

Międzynarodowy konkurs architektoniczny

Stanowiąca część nowego kompleksu wieża będzie jedną z najwyższych brył architektonicznych w Gdyni. Tym bardziej warto docenić, że inwestor zdecydował się na jej projekt rozpisać konkurs architektoniczny, zwiększających znacząco szanse, aby powstał obiekt ciekawy i dobrze zaprojektowany; podobny konkurs – na zespół zabudowy w wysoką dominantą odbył się niedawno we Wrocławiu.

 

W międzynarodowym konkursie architektonicznym zorganizowanym przez firmę Allcon wzięło udział sześć biur projektowych. Do przedsięwzięcia zostało zaproszonych sześć renomowanych pracowni, posiadających doświadczenie w projektowaniu budynków wysokościowych: RMJM z Wielkiej Brytanii, MVRDV z Holandii, warszawskie APA Wojciechowski oraz Grupa 5 Architekci, ARUP Architekci z Katowic w konsorcjum z sopockim Roark Studio oraz gdyńskie BJK Architekci. Tematem konkursu był zajmujący dwa hektary terenu i liczący 55 000 m2 powierzchni użytkowej zespół z usługami, biurami i mieszkaniami.

 

Dzięki tej inwestycji zmieni się oblicze Gdyni. Ta jej część, która jest położona po zachodniej stronie torów SKM, zyska wyraziste oblicze i prestiżowy charakter. Śmiała i twórcza architektura i urbanistyka, zaproponowana w zwycięskiej pracy, wpisuje się harmonijnie w tkankę miejską śródmieścia” - mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas odbywającej się online ceremonii ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Decyzją jury pierwszą nagrodę w tym konkursie architektonicznym otrzymała wizja stworzona przez warszawską pracownię Grupa 5 Architekci. Nietrudno się domyślić, że główną inspiracją dla architektów była modernistyczna architektura Gdyni z jej białymi elewacjami i prostymi, rytmicznymi bryłami. Nie mniej ważny był portowy charakter miasta, które dynamicznie dostosowuje się do wymogów XXI wieku.

 

Ideą projektu jest stworzenie na styku śródmieścia Gdyni i wzgórz morenowych zespołu zabudowy, wewnątrz którego wielkomiejska skala przenikać się będzie z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi. Zespół ten ma szansę stać się wizytówką i markerem miasta, będąc ważnym punktem w jego identyfikacji, niczym współczesna latarnia morska wynurzająca się powyżej skali otoczenia” - tłumaczył projekt Roman Dziedziejko, członek zarządu oraz wspólnik w biurze Grupa 5 Architekci.

Projekt drapacza chmur w Gdyni

Nagroda główna: Grupa 5 Architekci

Projekt drapacza chmur w Gdyni

Nagroda główna: Grupa 5 Architekci

Projekt drapacza chmur w Gdyni

Nagroda główna: Grupa 5 Architekci

Sąd Konkursowy podjął również decyzję o przyznaniu wyróżnienia pracy, która zwróciła szczególną uwagę jury, ale nie zdobyła wystarczającej liczby punktów według kryteriów oceny zawartych w regulaminie konkursu. To wyróżnienie otrzymał projekt architektoniczny pracowni MVRDV z Holandii.

 

Zobacz galerię projektów wieżowca

Źródło informacji: allcon.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Wieżowca, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Webinarium Pinus: Energooszczędne drewniane przeszklenia wielkoformatowe w opatentowanej technologii Pinus
Webinarium Pinus: Energooszczędne drewniane przeszklenia wielkoformatowe w opatentowanej technologii Pinus

Zapraszamy wszystkich architektów, studentów architektury i budujących nowe domy pasywne na wartości ...

Nowoczesny Dom Plus od Stoprocent Architekci
Nowoczesny Dom Plus od Stoprocent Architekci

Stoprocent Architekci, czyli pracownia Magdy Morelewskiej i Przemka Kaczkowskiego jest odpowiedzialn ...

Webinarium Foamglas: Izolacja… idealna? Odkryj właściwości spienionego szkła komórkowego FOAMGLAS!
Webinarium Foamglas: Izolacja… idealna? Odkryj właściwości spienionego szkła komórkowego FOAMGLAS!

Czym jest szkło komórkowe? To materiał o strukturze zamkniętych ogniw, która pozwala na uzyskiwanie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera