Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Naprawa betonu? Nic prostszego.

 

Czas czytania: ~3 min


Jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie jest beton, który kojarzony jest przede wszystkim z dużymi projektami infrastrukturalnymi, takimi jak tunele, mosty, wiadukty itp. Ale materiał ten występuje wszędzie dookoła nas – z jego udziałem powstają budynki biurowe i mieszkalne, szkoły, garaże, baseny i obiekty sportowe. Dlaczego o tym mówimy? Bo beton, jak każdy materiał budowlany, starzeje się i wymaga konserwacji. Zatem jak naprawić beton?

 

Naprawa betonu z firmą Weber

Jak naprawić ubytki w betonie?

Betonowe konstrukcje kształtowały krajobraz miast od dziesięcioleci. Dziś także architekci chętnie sięgają po surowy beton, tworząc nowoczesną tkankę miejską. Ale dzisiejszy beton będzie jeszcze długo eksploatowany. Inaczej to wygląda w przypadku betonu „z historią”.

 

Po latach eksploatacji na odsłoniętych betonowych elementach zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia i niszczenia. Powstają one na skutek obciążeń statycznych i dynamicznych, uderzeń, ścierania, oddziaływania warunków atmosferycznych itp.

 

Aby przywrócić dawną świetność betonowym lub żelbetowym konstrukcjom, należy je poddać renowacji. Naprawa betonu to kilkuetapowy proces, który wymaga analizy i doboru właściwych rozwiązań.

 

Przed przystąpieniem do naprawy powierzchni betonowych trzeba:

- odpowiednio sklasyfikować naprawiany element,

- ustalić przyczynę powstania uszkodzeń,

- dokonać oceny uszkodzeń,

- określić zakres prac renowacyjnych,

- ocenić, czy planowane prace renowacyjne przyniosą zamierzony efekt

 

Uszkodzenia elementów betonowych i ich przyczyny

Najczęściej występujące uszkodzenia elementów betonowych to różnego rodzaju ubytki, wykruszenia, odspojenia, spękania.

Uszkodzenia te mogą być konsekwencją działania:

- czynników chemicznych (karbonatyzacja betonu lub jego korozja w wyniku oddziaływania np. soli odladzających),

- czynników fizycznych (np. odspojenia powstałe na skutek uderzenia lub cyklicznego zamarzania i rozmarzania).

 

Karbonatyzacja to jedna z częstszych przyczyn uszkodzeń betonu. Jest to proces wietrzenia chemicznego na skutek oddziaływania dwutlenku węgla i wody na betonową powierzchnię. W efekcie dochodzi do przemiany wodorotlenku wapnia w węglan wapnia. Ta reakcja chemiczna powoduje zmianę odczynu betonu z zasadowego (pH ok. 12 – środowisko, w którym powstaje warstwa pasywacyjna) na obojętny (pH ok. 7). Warstwa pasywacyjna, chroniąca zbrojenie w środowisku zasadowym, w wyniku karbonatyzacji zanika (przy osiągnięciu przez beton odczynu pH < 9,5). W konsekwencji dochodzi do korozji zbrojenia, a następnie powstania uszkodzeń betonu.

 

Równie często jak z karbonatyzacją mamy do czynienia z uszkodzeniami spowodowanymi oddziaływaniem soli odladzających oraz powierzchniowymi ubytkami i wykruszeniami powstałymi na skutek zamarzania wody w strukturze betonu.

 

System weberep duo – beton jak nowy!

Elementy betonowe, które z czasem będą wymagały naprawy, znajdują się wszędzie – zarówno w domach jedno- i wielorodzinnych (np. schody, płyty balkonowe, słupy betonowe), jak i w dużych inwestycjach infrastrukturalnych. Do naprawy uszkodzonych betonowych elementów konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych w każdym z tych obiektów służy nowy system weberep duo. Dzięki niemu stary beton będzie jak nowy!

 

System weberep duo – 2 produkty a 4 zastosowania!

Cztery etapy pracy z czterema różnymi produktami – tak wygląda standardowa renowacja betonu. Tymczasem Weber oferuje do kompleksowych napraw elementów betonowych system weberep duo, który składa się tylko z dwóch produktów.

- weberep KB duo – ochrona antykorozyjna zbrojenia i mostek sczepny w jednym. Jest to gotowa mieszanka mineralna, która po zarobieniu wodą tworzy zaprawę o konsystencji gęstej śmietany. Zaprawa służy do wykonywania warstw zabezpieczających odsłonięte fragmenty zbrojenia, a jednocześnie zapewnia optymalną przyczepność pomiędzy odsłoniętymi fragmentami zbrojenia i podłożem betonowym a nanoszoną zaprawą naprawczą.

- weberep R4 duo – zaprawa naprawcza klasy R4 o najwyższych parametrach wytrzymałościowych (zgodnie z normą PN-EN 1504-3 dla zapraw naprawczych do betonu) i szpachlówka w jednym. Produkt w postaci gotowej mieszanki mineralnej do zarobienia wodą. Do stosowania jako zaprawa naprawcza (o maksymalnej grubości warstwy do 50 mm w jednym cyklu roboczym) oraz jako zaprawa szpachlowa do wyrównywania podłoża (minimalna grubość warstwy to 1 mm).

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Beton Architektoniczny, Technologie

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!

W nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, 6 czerwca 2023 roku odbyła się gala wr ...

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera