Naprawa betonu z systemem weberep duo. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Naprawa betonu? Nic prostszego.

 

Czas czytania: ~3 min


Jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie jest beton, który kojarzony jest przede wszystkim z dużymi projektami infrastrukturalnymi, takimi jak tunele, mosty, wiadukty itp. Ale materiał ten występuje wszędzie dookoła nas – z jego udziałem powstają budynki biurowe i mieszkalne, szkoły, garaże, baseny i obiekty sportowe. Dlaczego o tym mówimy? Bo beton, jak każdy materiał budowlany, starzeje się i wymaga konserwacji. Zatem jak naprawić beton?

 

Naprawa betonu z firmą Weber

Jak naprawić ubytki w betonie?

Betonowe konstrukcje kształtowały krajobraz miast od dziesięcioleci. Dziś także architekci chętnie sięgają po surowy beton, tworząc nowoczesną tkankę miejską. Ale dzisiejszy beton będzie jeszcze długo eksploatowany. Inaczej to wygląda w przypadku betonu „z historią”.

 

Po latach eksploatacji na odsłoniętych betonowych elementach zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia i niszczenia. Powstają one na skutek obciążeń statycznych i dynamicznych, uderzeń, ścierania, oddziaływania warunków atmosferycznych itp.

 

Aby przywrócić dawną świetność betonowym lub żelbetowym konstrukcjom, należy je poddać renowacji. Naprawa betonu to kilkuetapowy proces, który wymaga analizy i doboru właściwych rozwiązań.

 

Przed przystąpieniem do naprawy powierzchni betonowych trzeba:

- odpowiednio sklasyfikować naprawiany element,

- ustalić przyczynę powstania uszkodzeń,

- dokonać oceny uszkodzeń,

- określić zakres prac renowacyjnych,

- ocenić, czy planowane prace renowacyjne przyniosą zamierzony efekt

 

Uszkodzenia elementów betonowych i ich przyczyny

Najczęściej występujące uszkodzenia elementów betonowych to różnego rodzaju ubytki, wykruszenia, odspojenia, spękania.

Uszkodzenia te mogą być konsekwencją działania:

- czynników chemicznych (karbonatyzacja betonu lub jego korozja w wyniku oddziaływania np. soli odladzających),

- czynników fizycznych (np. odspojenia powstałe na skutek uderzenia lub cyklicznego zamarzania i rozmarzania).

 

Karbonatyzacja to jedna z częstszych przyczyn uszkodzeń betonu. Jest to proces wietrzenia chemicznego na skutek oddziaływania dwutlenku węgla i wody na betonową powierzchnię. W efekcie dochodzi do przemiany wodorotlenku wapnia w węglan wapnia. Ta reakcja chemiczna powoduje zmianę odczynu betonu z zasadowego (pH ok. 12 – środowisko, w którym powstaje warstwa pasywacyjna) na obojętny (pH ok. 7). Warstwa pasywacyjna, chroniąca zbrojenie w środowisku zasadowym, w wyniku karbonatyzacji zanika (przy osiągnięciu przez beton odczynu pH < 9,5). W konsekwencji dochodzi do korozji zbrojenia, a następnie powstania uszkodzeń betonu.

 

Równie często jak z karbonatyzacją mamy do czynienia z uszkodzeniami spowodowanymi oddziaływaniem soli odladzających oraz powierzchniowymi ubytkami i wykruszeniami powstałymi na skutek zamarzania wody w strukturze betonu.

 

System weberep duo – beton jak nowy!

Elementy betonowe, które z czasem będą wymagały naprawy, znajdują się wszędzie – zarówno w domach jedno- i wielorodzinnych (np. schody, płyty balkonowe, słupy betonowe), jak i w dużych inwestycjach infrastrukturalnych. Do naprawy uszkodzonych betonowych elementów konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych w każdym z tych obiektów służy nowy system weberep duo. Dzięki niemu stary beton będzie jak nowy!

 

System weberep duo – 2 produkty a 4 zastosowania!

Cztery etapy pracy z czterema różnymi produktami – tak wygląda standardowa renowacja betonu. Tymczasem Weber oferuje do kompleksowych napraw elementów betonowych system weberep duo, który składa się tylko z dwóch produktów.

- weberep KB duo – ochrona antykorozyjna zbrojenia i mostek sczepny w jednym. Jest to gotowa mieszanka mineralna, która po zarobieniu wodą tworzy zaprawę o konsystencji gęstej śmietany. Zaprawa służy do wykonywania warstw zabezpieczających odsłonięte fragmenty zbrojenia, a jednocześnie zapewnia optymalną przyczepność pomiędzy odsłoniętymi fragmentami zbrojenia i podłożem betonowym a nanoszoną zaprawą naprawczą.

- weberep R4 duo – zaprawa naprawcza klasy R4 o najwyższych parametrach wytrzymałościowych (zgodnie z normą PN-EN 1504-3 dla zapraw naprawczych do betonu) i szpachlówka w jednym. Produkt w postaci gotowej mieszanki mineralnej do zarobienia wodą. Do stosowania jako zaprawa naprawcza (o maksymalnej grubości warstwy do 50 mm w jednym cyklu roboczym) oraz jako zaprawa szpachlowa do wyrównywania podłoża (minimalna grubość warstwy to 1 mm).

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

tagi

Beton Architektoniczny, Technologie

Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego
Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny na projekt jednorodzinnego domu o powierzchni 70 m², który – w założeniach ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera