Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy kwartał zabudowy we Włocławku - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt zabudowy kwartału pomiędzy ulicami Brzeską, Cyganka, 3 Maja i Żabią we Włocławku zorganizował prezydent Miasta Włocławek we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Bydgoszczy. Położony w centrum miasta teren ma zostać zabudowany nowymi obiektami, głównie mieszkalnymi z przeznaczeniem na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego.

 

Kto zaprojektuje nowy kwartał zabudowy we Włocławku?

Problem mieszkaniowy w Polsce narasta – wciąż jest ogromna liczba osób, których nie stać na zakup mieszkania na zasadach rynkowych, a alternatywnych metod w kraju wciąż brakuje. Tym bardziej cieszą miejskie inicjatywy, mające na cel budowanie domów dostępnych, czynszowych, wynajmowanych nie na zasadach komercyjnych. Jeszcze bardziej cieszy, że w przypadku takich inwestycji dba się także o formy architektoniczne, projekty wyłaniając w drodze konkursu. Taki właśnie odbył się we Włocławku, a niedawno również w Katowicach (zobacz wyniki konkursu architektonicznego na trzy kamienice w Katowicach).

 

Na konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej budowy, przebudowy i rozbudowy budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych wraz z zagospodarowaniem terenu w kwartale pomiędzy ulicami Brzeską, Cyganka, 3 Maja i Żabią we Włocławku na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego wpłynęło 18 prac, jednak jedna nie spełniała wymogów formalnych. Ostatecznie ocenie poddanych zostało 17 prac, z których wyłoniono laureata pierwszej nagrody, w konkursie przyznano również drugą nagrodę oraz cztery równorzędne wyróżnienia.

 

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym dotyczącym nowego kwartału zabudowy w  centrum Włocławka otrzymała pracownia ARR ARCHITECTURE Kacper Rojek z Łodzi. Wg jury „praca najcelniej odpowiedziała na skomplikowane pytania postawione w konkursie, z uwzględnieniem charakterystyki lokalizacji, nastroju miasta, wymagań planu miejscowego i warunków konserwatorskich”. W projekcie doceniono m.in. czytelną kompozycję pojedynczych obiektów i ich osadzenie w kontekście historycznego kwartału centrum miasta, dobrze zdefiniowane przestrzenie publiczne, powściągliwą, przyjazną architekturę, dobre rozlokowanie poszczególnych funkcji, dobór materiałów.

Drugą nagrodę otrzymało Studio Budowlane „Unity” s.c. Małgorzata Tischner, Damian Cyrta z Warszawy.

Cztery równorzędne wyróżnienia przyznane zostały projektom architektonicznym pracowni: D+P Architektura Paweł Skóra z Katowic, KOLORARCHITEKTURA z Kłobucka, inicjatywa projektowa sp. z o.o. z Warszawy oraz ARCH_IT Piotr Zybura z Wrocławia.

 

Źródło: wloclawek.pl, arr-architecture.com/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Hot

Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.
Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.

W sercu Zakopanego, na jednym z najbardziej pożądanych terenów z widokiem na Giewont, powstał projek ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

Kultura na osiedlu
Kultura na osiedlu

Przez 35 lat dom kultury na tarnowskim osiedlu Westerplatte prowadziła Tarnowska Spółdzielnia Mieszk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera