Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy kwartał zabudowy we Włocławku - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt zabudowy kwartału pomiędzy ulicami Brzeską, Cyganka, 3 Maja i Żabią we Włocławku zorganizował prezydent Miasta Włocławek we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Bydgoszczy. Położony w centrum miasta teren ma zostać zabudowany nowymi obiektami, głównie mieszkalnymi z przeznaczeniem na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego.

 

Kto zaprojektuje nowy kwartał zabudowy we Włocławku?

Problem mieszkaniowy w Polsce narasta – wciąż jest ogromna liczba osób, których nie stać na zakup mieszkania na zasadach rynkowych, a alternatywnych metod w kraju wciąż brakuje. Tym bardziej cieszą miejskie inicjatywy, mające na cel budowanie domów dostępnych, czynszowych, wynajmowanych nie na zasadach komercyjnych. Jeszcze bardziej cieszy, że w przypadku takich inwestycji dba się także o formy architektoniczne, projekty wyłaniając w drodze konkursu. Taki właśnie odbył się we Włocławku, a niedawno również w Katowicach (zobacz wyniki konkursu architektonicznego na trzy kamienice w Katowicach).

 

Na konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej budowy, przebudowy i rozbudowy budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych wraz z zagospodarowaniem terenu w kwartale pomiędzy ulicami Brzeską, Cyganka, 3 Maja i Żabią we Włocławku na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego wpłynęło 18 prac, jednak jedna nie spełniała wymogów formalnych. Ostatecznie ocenie poddanych zostało 17 prac, z których wyłoniono laureata pierwszej nagrody, w konkursie przyznano również drugą nagrodę oraz cztery równorzędne wyróżnienia.

 

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym dotyczącym nowego kwartału zabudowy w  centrum Włocławka otrzymała pracownia ARR ARCHITECTURE Kacper Rojek z Łodzi. Wg jury „praca najcelniej odpowiedziała na skomplikowane pytania postawione w konkursie, z uwzględnieniem charakterystyki lokalizacji, nastroju miasta, wymagań planu miejscowego i warunków konserwatorskich”. W projekcie doceniono m.in. czytelną kompozycję pojedynczych obiektów i ich osadzenie w kontekście historycznego kwartału centrum miasta, dobrze zdefiniowane przestrzenie publiczne, powściągliwą, przyjazną architekturę, dobre rozlokowanie poszczególnych funkcji, dobór materiałów.

Drugą nagrodę otrzymało Studio Budowlane „Unity” s.c. Małgorzata Tischner, Damian Cyrta z Warszawy.

Cztery równorzędne wyróżnienia przyznane zostały projektom architektonicznym pracowni: D+P Architektura Paweł Skóra z Katowic, KOLORARCHITEKTURA z Kłobucka, inicjatywa projektowa sp. z o.o. z Warszawy oraz ARCH_IT Piotr Zybura z Wrocławia.

 

Źródło: wloclawek.pl, arr-architecture.com/


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Hot

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera