Dom na zboczu od Mokaa Architekci - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom na wzgórzu od Mokaa Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Na południowym zboczu wzgórza, w sąsiedztwie Lasu Michałowskiego stanął dom jednorodzinny o rozczłonkowanej bryle i elewacjach wykonanych z trzech różnych materiałów. Wielość form i faktur jest tu jednak pozorna: wszystkie zostały ze sobą połączone w wyjątkowo przemyślany sposób, kreując spójną całość. Dom na wzgórzu to dzieło pracowni Mokaa Architekci.

 

Dom na wzgórzu w Michałowicach
Dom na wzgórzu w Michałowicach

Dom na zboczu z nagrodą architektoniczną

Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP co roku organizuje przegląd dokonań zrzeszonych w niej architektów. Plebiscyt o nazwie Salon Architektury – to nie tylko możliwość obejrzenia nowych realizacji, a ich oceny. W 2020 roku Rada Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP także przyznała nagrody najciekawszym projektom architektonicznym zgłoszonym do plebiscytu. W 2020 roku członkowie MPOIA pierwszą nagrodę w tym nietypowym konkursie architektonicznym przyznali projektowi „The Boats" pracowni Karpiel Steindel Architektura. Drugie miejsce zajęła modernizacja krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich spod kreski Biura Projektów Lewicki Łatak.

Dom na wzgórzu w Michałowicach
Dom na wzgórzu w Michałowicach

Trzecie miejsce w plebiscycie Salon Architektury 2020 zajął dom jednorodzinny w Michałowicach, którego projekt architektoniczny powstał w pracowni Mokaa Architekci. Jak mówią jego autorzy, zostali oni poproszeni o opracowanie bryły mieszkalnej położonej na zboczu wzgórza, skupiającej przestrzeń mieszkalną na parterze. Ze względu na ukształtowanie terenu dom otrzymał rozczłonkowaną bryłę. W częściowo „wbitej” w zbocze piwnicy znalazło się miejsce na strefę wellness i spa, która dzięki wykorzystaniu pochyłości terenu została otwarta dużym przeszkleniem na ogród i pobliski las. Zgodnie z oczekiwaniami inwestora parter domu zajęła strefa mieszkalna wraz z ulokowaną centralnie strefą wypoczynkową z panoramicznym oknem z widokiem a okolicę. Drugi poziom domu zajęły dwie sypialnie dla gości.

Dom na wzgórzu w Michałowicach
Dom na wzgórzu w Michałowicach

Mokaa Architekci projektują dom z dwóch brył

Dom jednorodzinny projektu Mokaa Architekci został skomponowany z dwóch głównych brył nakrytych  dwuspadowym dachem i połączonych parterowym łącznikiem. Bryłę uzupełnia kilka różnej wielkości tarasów oraz założony na kilku poziomach ogród, także zaplanowany tak, by w atrakcyjny sposób wykorzystać nachylenie terenu. Bardzo ważnym elementem wyrazu tej bryły architektonicznej jest nie tylko jej forma, ale i zastosowane materiały. Na elewacjach domu pojawiają się obok siebie drewno, spieki ceramiczne oraz blacha w kolorze antracytowym. Ich zróżnicowanie kolorów i faktur czyni bryłę ciekawszą, a zarazem elegancką.

 

Zobacz galerię zdjęć domu jednorodzinnego

Dom w Michałowicach - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Michałowice, Sosnowa 8

Inwestor: prywatny
Projekt architektoniczny: Grzegorz Czuchra, Anna Lorenz, Piotr Lorenz, Mokaa Architekci 

Rok: 2016

Powierzchnia: 400 m2

Źródło: mokaa.pl/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom Jednorodzinny, Dom Piętrowy, Nowoczeny Dom, Realizacja Domu

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera