Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czy w polskiej architekturze istnieje Starsystem? - debata architektoniczna

 

Czas czytania: ~3 min


Architektura, jak każda dziedzina życia, potrzebuje systemu dystrybucji szacunku, który hierarchizuje osiągnięcia, a także wyróżnia i promuje najbardziej twórcze i ambitne jednostki oraz organizacje. Zapraszamy na kolejną odsłonę debat Sztuka Architektury +. Tym razem porozmawiamy o tym czy w świecie powszechnie dostępnej komunikacji 2.0 tradycyjne media tworzone przez niezależnych dziennikarzy w ogóle są potrzebne? Spotkanie online z wybitnymi gośćmi odbędzie się 11 lutego 2021 o godz. 11:00. Zapraszamy do zapisów.

 

Debata architektoniczna Starsystem

W naturalny sposób miejscem takiej dystrybucji szacunku są niezależne media, które powinny kształtować przepływ informacji w oparciu o wolność wypowiedzi oraz opinii dokonywanych przez kompetentnych obserwatorów.  

 

W polskiej architekturze mamy do czynienia jednak od pewnego czasu z niepokojącymi zjawiskami. Nadmiernie niezależne stanowiska oraz wypowiedzi, które się wyłamują z szeregu utartych opinii oraz hierarchii są ukrócane przez nasłanych prawników, którzy straszą ich autorów odszkodowaniami oraz procesami.  Z drugiej zaś strony, autorom niezależnych opinii, których wypowiedzi stanowią ryzyko dla niektórych osadzonych opinii i tez, odmawia się materiałów oraz stosuje ich ograniczoną dystrybucję wyłącznie do tych ośrodków, które gwarantują z góry przewidywalną, pozytywną reakcję. Oczywiście zawęża to i merytorycznie zubaża  dyskusję o architekturze współczesnej, co z kolei owocuje opiniami o słabej promocji tej dziedziny twórczości oraz braku świadomości estetycznej i kompetencji wśród klientów.

 

W przypadku mediów architektonicznych mamy przy tym do czynienia z kilkoma ciekawymi zjawiskami wpływającymi na ich kondycję. Po pierwsze stopniowa digitalizacja powoduje ich osłabienie ekonomiczne: w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z zakończeniem działania serwisu Ronet czy magazynu Arch. Z drugiej strony rozwój mediów społecznościowych oraz działania influencerów nakazują w ogóle postawić  pytanie czy w świecie powszechnie dostępnej komunikacji 2.0 tradycyjne media tworzone przez niezależnych dziennikarzy w ogóle są potrzebne.

 

W debacie wezmą udział:

 

Marcin Szczelina

Marcin Szczelina

Krytyk i kurator architektury. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Ambasador Lafarge Holcim Award, międzynarodowego konkursu promującego zrównoważone budownictwo. Założyciel Architecture Snob - platformy do promocji architektury. Laureat nagrody Property Design Awards 2017 za działalność na rzecz polskiej architektury. Współtwórca projektu Let's talk about garbage prezentowanego na głównej wystawie Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku i w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Kurator wystawy Ośmieceni w Pawilonie 512 Centrum Nauki Kopernik w 2019 r. Kurator projektu "It Begins With One Word. Choose Your Own" w Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie w 2020 r 

 

Jakub Głaz

Jakub Głaz

Krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych, 1977

Z wykształcenia architekt (2002, Politechnika Poznańska). Od 2004 roku zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie popularnej i specjalistycznej (m.in. w „Gazecie Wyborczej”, miesięczniku „Architektura&Biznes”, radiu oraz telewizji, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów popularyzatorskich, moderowaniem specjalistycznych dyskusji (kilkadziesiąt spotkań i cykli) oraz oprowadzań i spacerów architektonicznych.

 

Grzegorz Mika

Grzegorz Mika

Architekt, varsavianista. Absolwent i doktorant Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Na co dzień poza pracą projektową zajmuje się badaniem polskiej architektury nowoczesnej w kontekście rozwoju europejskiego modernizmu. Od 2011 prowadzi stronę „Warszawski Modernizm 1905–1939“. Współautor „MOK. Atlasu architektury północnego Mokotowa“ oraz mapy „Architektura Warszawskiej Odbudowy“. Współpracuje m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Polski, Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami oddz. w Warszawie, Fundacją Bęc Zmiana i miesięcznikiem „Stolica“. Od końca 2014 roku stale związany z miesięcznikiem „Skarpa Warszawska“.

 

Debatę poprowadzi dr hab. Krzysztof Sołoducha, red. nacz. Grupy Sztuka Architektury

 

Aby wziąć udział w debacie wystarczy wypełnić formularz rejestracji widoczny poniżej lub TUTAJ. Wszystkie zarejestrowane osoby otrzymają link do pokoju debaty 30 min przed startem.

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Debata Architektoniczna, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Dla Studentów Architektury, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera