Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trendy w sektorze budowlanym na rok 2021

 

Czas czytania: ~3 min


Inwestorzy patrzą z nadzieją na 2021, który może przynieść odbicie po trudnym 2020 roku. Zmiany będą wieloaspektowe, ale zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych będą priorytetowe. Drewno i prefabrykowane moduły budowlane mogą pomóc to osiągnąć.

 

Trendy w budownictwiw 2021

Odnawialne źródła energii w nowych warunkach

Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, a do 2030 zredukować ilość emitowanych gazów cieplarnianych o 50% w porównaniu do emisji z 1990. Przekłada się to na rosnący udział energii odnawialnej – w 2019 roku zaspokajała on 19,7% końcowej konsumpcji; za największą część produkcji odpowiadają energetyka wiatrowa i wodna, ale najszybciej rozwija się solarna. W związku z tym można się spodziewać, że panele fotowoltaiczne staną się jeszcze powszechniejsze.

 

Wzrośnie również popularność drewna jako materiału budowlanego. Europejski Instytut Leśnictwa dowodzi, że użycie tony drewna zmniejsza emisję CO2 o dwie tony. Nie bez znaczenia jest fakt, że drewno jest odnawialne, co pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w porównaniu do cementu czy stali.

Większość zmian, które nastąpią w 2021 roku, nabierała kształtu na przestrzeni ostatnich lat. Jedną z najważniejszych było wejście w życie Warunków Technicznych 2021. Obniżyły one znacznie zapotrzebowanie na energię pierwotną – domy jednorodzinne nie mogą przekraczać 70 kWh/m2·rok. Ustawodawcy dążą do zwiększenia efektywności energetycznej, co oznacza, że firmy budowlane będą częściej korzystać z odnawialnych źródeł energii i materiałów.

Trendy w budownictwie 2021

Moduły i prefabrykaty szansą na przyszłość

Budownictwo oparte na technologii modułowej zyskuje na popularności – mówi Roman Jakubowski, członek zarządu Unihouse S.A. – Moduły budowlane oparte są na drewnianym szkielecie, więc koszty środowiskowe inwestycji są znacznie mniejsze od tradycyjnego sposobu budowania. Cenowo obie technologie są porównywalne, ale za modułową przemawia krótszy czas budowy bez straty jakości i komfortu.

 

Można spodziewać się wzrostu zainteresowania modułami oraz szeroko pojętą prefabrykacją. Przewiduje się, że z dalszym rozwojem technologicznym moduły budowlane staną się bezpieczniejsze i efektywniejsze energetycznie od tradycyjnego budownictwa. Trend wzrostowy w tym sektorze jest stabilny, więc do 2025 roku osiągnie on wartość 108,8 miliarda dolarów.

 

Dalsza informatyzacja sektora budowlanego

Technologie informatyczne w sektorze budowlanym czeka dalszy rozwój. Analitycy przewidują, że czeka nas dalszy rozwój oraz stopniowe upowszechnianie się sztucznej inteligencji w budownictwie; pozwoli ona zoptymalizować wszystkie etapach inwestycji. Pozwoli ona na jeszcze dokładniej i wydajniej projektować oraz produkować elementy konstrukcyjne. Może to mieć szczególne znaczenie w wytwarzaniu elementów prefabrykowanych czy modułów budowlanych.

Każda inwestycja budowlana to duże ilości danych, od temperatury po dane biometryczne pracowników, więc rozwój czeka big data w sektorze. Podobnie może stać się z wirtualną rzeczywistością – pozwala ona nie tylko projektować, ale też daje możliwość zapoznania się z budynkiem bez wychodzenia z domu. VR wraz z modelowania 3D mogą już w niedalekiej przyszłości stać się sposobem rozwiązywania problemów na budowie. Również drony staną się codziennością na placu budowy. Mogą transportować materiały, kontrolować stan techniczny czy mapować inwestycje.

 

W nadchodzącym roku zmiany czekają wiele aspektów budownictwa. Najważniejsze będą zero emisyjność, odnawialność materiałów oraz efektywność energetyczna. Nie bez znaczenia będą dalsza digitalizacja i automatyzacja.

 

Informacje do artykułu zaczerpnięte ze stron: ec.europa.eu, efi.in, rolandberger.com, bim360resources.autodesk.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budownictwo, Branża Budowlana, Technologie

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera