Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Relacja z trzeciej edycji Forum Designu i Architektury D&A

 

Czas czytania: ~3 min


Tegoroczne Dni Architektury i Budownictwa odbyły się w formie online i pomimo tego cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. 4 dni debat i prezentacji tworzących to wydarzenie obejrzało łącznie niemal 2000 osób, a swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się z nimi ponad 50 prelegentów i gości specjalnych.

 

Forum Designu i Architektury D&A  2021

Czy detal ma coś wspólnego z sumieniem?

Na to pytanie prelegenci i paneliści szukali odpowiedzi podczas Forum Designu i Architektury. To był niesamowity dzień wypełniony rozmowami o nieszablonowym spojrzeniu na detal, o uważności i skupieniu niezbędnym podczas projektowania. Jak się okazuje, skoncentrowanie na takim szczególe jak np. naturalne światło, roślinność pokrywająca elewację czy materiały z odzysku, które ponownie wykorzystano w projekcie, mogą nie tylko znacząco zmienić estetykę bryły architektonicznej, ale także wpłynąć na samopoczucie tych, którzy z tej przestrzeni korzystają.

 

Tim Ingold, profesor antropologii społecznej i dyrektor Instytutu Antropologii na Uniwersytecie Aberdeen, wygłosił prelekcję o detalu, jako wymiarze myślenia o współczesności. Gość specjalny szukał także różnic między swobodnym wzrastaniem, a świadomym budowaniem oraz zwrócił uwagę na relacje, jakie zachodzą między człowiekiem a zamieszkiwanym przez niego środowiskiem.

 

O tym, jak odkryć detal na nowo i jakie korzyści niesie ze sobą uważność w pracy architektonicznej rozmawiali też uczestnicy debaty moderowanej przez dr. Macieja Frąckowiaka – socjologa, badacza miasta i kultury wizualnej.

Forum Designu i Architektury D&A  2021

Quo Vadis, Architekturo?!

Podczas Forum podjęto także temat zawodu architekta – twórcy, konstruktora, a jednocześnie doradcy, który musi odnaleźć się w dobie ciągłych zmian.

Wykład drugiego gościa specjalnego, Larsa Kragha – dyrektora Działu Rozwoju Biznesu w Duńskim Stowarzyszeniu Firm Architektonicznych – dotyczył szans i możliwości zawodowych, jakie niosą ze sobą aktualne zmiany zachodzące w procesie kształcenia młodych architektów i o brakach w tym kształceniu, jakie są odczuwane przez początkujących architektów. Zwrócił też uwagę na potrzebę wprowadzenia  do edukacji zawodowej realiów związanych z codziennością życia biznesowego, kontrastów na linii architekt – inwestor oraz, co nie mniej ważne, perspektyw zarobkowych.

Forum Designu i Architektury D&A  2021

Naturalną kontynuacją rozważań nad przyszłością architektury była dyskusja panelowa moderowana przez Bognę Świątkowską z Fundacji Bęc Zmiana, która razem z uczestnikami zastanawiała się,


w jakim kierunku zmierza współczesny świat i branża. Profil zawodu architekta zmienił się w ostatnich latach i jedno jest pewne – czekają go kolejne zmiany, jednak czy branża jest już na to gotowa i czy ukierunkowanie w stronę niestandardowych ról przyniesie nowe rozwiązania?

 

Organizatorzy, podtrzymując tradycję i organizując spotkanie w formule online, zagwarantowali  niemałą dawkę wiedzy i inspirujących dyskusji. Tegoroczne Forum pokazało, że w architekturze, tak samo jak i w otaczającym nas świecie,  nie ma niczego stałego. Zmienia się świat, zmienia się zawód architekta, zmienia się wreszcie znaczenie pewnych pojęć, które wymagają redefinicji. Rozmowy wokół Sumienia detalu z pewnością nie wyczerpały tematu, ale na pewno otworzyły przestrzeń do poszukiwań i elastyczności na zmianę. Zaproszeni goście podjęli próbę odczarowania detalu i ukazania go w kontekście elementu architektonicznego oraz działań architekta, który tworząc, ma zadanie edukować i pokazywać, że troska o ten wymiar może wiązać się z odpowiedzialnością, myśleniem o relacjach między ludźmi, budynkiem i środowiskiem.

Forum Designu i Architektury D&A

Był to dzień pełen ciekawych i inspirujących debat, do których w każdej chwili można wrócić. Wszystkie są już dostępne w formie retransmisji w oficjalnych kanałach informacyjnych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA.

 

Byliśmy patronem medialnym wydarzenia.


Podepnij swój artykuł

tagi

Wydarzenie Architektoniczne, Wydarzenia Dla Architektów

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera