Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Relacja z trzeciej edycji Forum Designu i Architektury D&A

 

Czas czytania: ~3 min


Tegoroczne Dni Architektury i Budownictwa odbyły się w formie online i pomimo tego cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. 4 dni debat i prezentacji tworzących to wydarzenie obejrzało łącznie niemal 2000 osób, a swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się z nimi ponad 50 prelegentów i gości specjalnych.

 

Forum Designu i Architektury D&A  2021

Czy detal ma coś wspólnego z sumieniem?

Na to pytanie prelegenci i paneliści szukali odpowiedzi podczas Forum Designu i Architektury. To był niesamowity dzień wypełniony rozmowami o nieszablonowym spojrzeniu na detal, o uważności i skupieniu niezbędnym podczas projektowania. Jak się okazuje, skoncentrowanie na takim szczególe jak np. naturalne światło, roślinność pokrywająca elewację czy materiały z odzysku, które ponownie wykorzystano w projekcie, mogą nie tylko znacząco zmienić estetykę bryły architektonicznej, ale także wpłynąć na samopoczucie tych, którzy z tej przestrzeni korzystają.

 

Tim Ingold, profesor antropologii społecznej i dyrektor Instytutu Antropologii na Uniwersytecie Aberdeen, wygłosił prelekcję o detalu, jako wymiarze myślenia o współczesności. Gość specjalny szukał także różnic między swobodnym wzrastaniem, a świadomym budowaniem oraz zwrócił uwagę na relacje, jakie zachodzą między człowiekiem a zamieszkiwanym przez niego środowiskiem.

 

O tym, jak odkryć detal na nowo i jakie korzyści niesie ze sobą uważność w pracy architektonicznej rozmawiali też uczestnicy debaty moderowanej przez dr. Macieja Frąckowiaka – socjologa, badacza miasta i kultury wizualnej.

Forum Designu i Architektury D&A  2021

Quo Vadis, Architekturo?!

Podczas Forum podjęto także temat zawodu architekta – twórcy, konstruktora, a jednocześnie doradcy, który musi odnaleźć się w dobie ciągłych zmian.

Wykład drugiego gościa specjalnego, Larsa Kragha – dyrektora Działu Rozwoju Biznesu w Duńskim Stowarzyszeniu Firm Architektonicznych – dotyczył szans i możliwości zawodowych, jakie niosą ze sobą aktualne zmiany zachodzące w procesie kształcenia młodych architektów i o brakach w tym kształceniu, jakie są odczuwane przez początkujących architektów. Zwrócił też uwagę na potrzebę wprowadzenia  do edukacji zawodowej realiów związanych z codziennością życia biznesowego, kontrastów na linii architekt – inwestor oraz, co nie mniej ważne, perspektyw zarobkowych.

Forum Designu i Architektury D&A  2021

Naturalną kontynuacją rozważań nad przyszłością architektury była dyskusja panelowa moderowana przez Bognę Świątkowską z Fundacji Bęc Zmiana, która razem z uczestnikami zastanawiała się,


w jakim kierunku zmierza współczesny świat i branża. Profil zawodu architekta zmienił się w ostatnich latach i jedno jest pewne – czekają go kolejne zmiany, jednak czy branża jest już na to gotowa i czy ukierunkowanie w stronę niestandardowych ról przyniesie nowe rozwiązania?

 

Organizatorzy, podtrzymując tradycję i organizując spotkanie w formule online, zagwarantowali  niemałą dawkę wiedzy i inspirujących dyskusji. Tegoroczne Forum pokazało, że w architekturze, tak samo jak i w otaczającym nas świecie,  nie ma niczego stałego. Zmienia się świat, zmienia się zawód architekta, zmienia się wreszcie znaczenie pewnych pojęć, które wymagają redefinicji. Rozmowy wokół Sumienia detalu z pewnością nie wyczerpały tematu, ale na pewno otworzyły przestrzeń do poszukiwań i elastyczności na zmianę. Zaproszeni goście podjęli próbę odczarowania detalu i ukazania go w kontekście elementu architektonicznego oraz działań architekta, który tworząc, ma zadanie edukować i pokazywać, że troska o ten wymiar może wiązać się z odpowiedzialnością, myśleniem o relacjach między ludźmi, budynkiem i środowiskiem.

Forum Designu i Architektury D&A

Był to dzień pełen ciekawych i inspirujących debat, do których w każdej chwili można wrócić. Wszystkie są już dostępne w formie retransmisji w oficjalnych kanałach informacyjnych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA.

 

Byliśmy patronem medialnym wydarzenia.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenie Architektoniczne, Wydarzenia Dla Architektów

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera