Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek dla Uniwersytetu Warszawskiego – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


12 marca 2021 zostały ogłoszone wyniki konkursu architektonicznego zorganizowanego przez Uniwersytet Warszawski i SARP – konkurs miał „jubileuszowy” numer 1000, co oznacza, że po raz tysięczny SARP wspomógł swoją ekspercką pomocą inwestora szukającego najlepszego na swoje potrzeby projektu architektonicznego.

 

Rozstrzygnięty właśnie konkurs architektoniczny dotyczył opracowania koncepcji architektonicznej budynku naukowo-dydaktycznego przy ul. Furmańskiej na warszawskim Powiślu. Budynek ma powstać na potrzeby naukowców zajmujących się naukami społecznymi; przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu wieloletniego pn. "Uniwersytet Warszawski 2016-2025". W ubiegłym roku dla tej samej uczelni rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na budynek przy ulicy Bednarskiej oraz na budynek psychologii UW Ochocie.

 

Zadaniem uczestników konkursu architektonicznego SARP nr 1000 było opracowanie koncepcji budynku lub budynków na potrzeby Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji oraz ich otoczenia na działce przy ulicy Furmańskiej w Warszawie. Wśród oczekiwań inwestora znajdowały się m.in. aktywny parter – punkt styku między kampusem a miastem. W regulaminie konkursu podkreślano: „Ambicją Uniwersytetu Warszawskiego jest, oprócz uzyskania potrzebnych parametrów użytkowych, uspołecznianie przestrzeni i podnoszenie jakości życia publicznego – stworzenie budynku o roli miastotwórczej, który poza pełnieniem funkcji naukowo-dydaktycznej byłby ważnym obiektem publicznym na mapie miasta. Celem nadrzędnym jest aby wybudowany budynek był elastyczny, adaptowalny do zmieniających się potrzeb i struktury jednostek dydaktycznych oraz aby mógł pełnić funkcję obiektu międzywydziałowego”.

 

Laureaci konkursu architektonicznego

Na konkurs nadesłano 27 prac, obradujący w formie wideokonferencji sad konkursowy zdecydował się nagrodzić trzy, a wyróżnić dwie z nich. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt obiektu na potrzeby Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW otrzymał Piotr Bujnowski Architekt (zespół w składzie: arch. Piotr Bujnowski, arch. Katarzyna Magdzik, arch. Maciej Koczocik, arch. Dominika Dydyszko, arch. Ewa Grządka, arch. Paula Wróblewska, arch. Małgorzata Łysik, arch. Krzysztof Makowski). Nagrodę przyznano m.in. za decyzję o cofnięciu w głąb działki linii zabudowy i zachowaniu szpaleru drzew, za optymalne rozmieszczenie wejść do budynku, za umożliwienie rozbudowy obiektu w przyszłości. „Doceniono przejrzystą organizację funkcji trafne odczytanie przez autorów rangi poszczególnych przestrzeni i relacji między nimi. Modularność układu konstrukcyjnego i podział szkleń, pozwala na elastyczność aranżacji przestrzeni. Zadbano o doświetlenie części pomieszczeń poziomu -1 atrakcyjnie kształtując przestrzeń zielonego dziedzińca” - zapisano w uzasadnieniu werdyktu.

Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym otrzymała propozycja nadesłana przez pracownię Kuryłowicz&Associates 9 zespół w składzie: prof. dr. hab. arch. Ewa Kuryłowicz, arch. Piotr Kuczyński, arch. Maria Saloni-Sadowska, arch. Katarzyna Flasińska-Rubik, arch. Aleksander Krauze, arch. Paulina Kalska, arch. Marcin Kitala, arch. Paweł Nowak, arch. Tomasz Pniewski, arch. Piotr Prokopowicz, arch. Marcin Szubski). W przypadku tego projektu architektonicznego doceniono m.in. „interesującą kompozycję przestrzenną, wrażliwe kształtowanie kompozycji pierzei ul. Dobrej i poszukiwanie formy architektonicznej pasującej skalą do otoczenia”, pojawienie się rekreacyjnego dziedzińca czy koncepcja kaskadowego holu wejściowego.

Trzecią nagrodę zdobył projekt architektoniczny pracowni M.O.C. Architekci (zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Martyna Wyrwas, Agata Wiatrek, Agata Machnio, Olga Lipińska). W uzasadnieniu napisano, że „obiekt wydaje się być enklawą, ostoją skrytą za płaszczem lekkiej fasady nawiązującej do zielonego kontekstu lokalizacji wyraźnie zaznaczają współczesny charakter budynku”.

Wyróżnienie w konkursie architektonicznym na projekt budynku przy ulicy Furmańskiej zdobyły pracownie Babyn Michałowski Woźniak oraz AMC - Andrzej M. Chołdzyński.

Źródło: 1000.konkurs.sarp.pl/wyniki_konkursu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Budynku

Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego

1 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu „Piękny Wrocław” na najlepsze nowe realizacje architektoniczne ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera