Rozmowa online: Ucząc się od Ściany Wschodniej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ucząc się od Ściany Wschodniej - rozmowa architektoniczna

 

Czas czytania: ~2 min


Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na spotkanie online pt. Ucząc się od Ściany Wschodniej, które odbędzie się 30 marca 2021 o godz. 18:00. Rozmowę poprowadzi Kacper Kępiński. Transmisja na kanale YouTube.

 

Rozmowa online: Ucząc się od Ściany Wschodniej

Modernizm miał odwagę proponować rozwiązania pionierskie i przełomowe, eksperymentując z klasyczną formą architektoniczną i urbanistyczną. Projekty, które powstawały w trudnych, powojennych czasach, miały ambicje rozwiązywać problemy funkcjonalne, przestrzenne i społeczne odbudowujących się miast. Podobne zadania stawiano Ścianie Wschodniej – łatając zniszczoną tkankę, łączyła nowoczesną architekturę z pozostałościami dawnego śródmieścia. Projekt wprowadzał do Warszawy zupełnie nową skalę, typologie i funkcje, stając się manifestem nowoczesnego miasta.

 

Odrzucone na kilkadziesiąt lat idee powojennego modernizmu, dziś znów zyskują na aktualności. Po kilku dekadach dominacji komercyjnej architektury i urbanistyki, korzystającej często z postmodernistycznych odwołań do dziewiętnastowiecznych typologii, introwertycznych i zamkniętych osiedli oraz centrów handlowych, następuje stopniowy odwrót od takiego budowania. Czy odpowiedzią na współczesne problemy miast będzie więc nowy modernizm? Jakie lekcje możemy wynieść z projektu zespołu Zbigniewa Karpińskiego i które z jego założeń pozostają wciąż aktualne? W jaki sposób chronić dziedzictwo modernizmu, które zdążyło zyskać już status zabytku?

 

Goście spotkania:

- Zygmunt Borawski – architekt, założyciel i wspólnik biura A-A Collective, z którym obecnie realizuje projekt Placu Centralnego w Warszawie, wieloletni redaktor działu Architektura i Design w Kwartalniku Przekrój.

- Miasto Pracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska) – architektki, projektantki aranżacji wystawy „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego". Skupiają się na projektowaniu miejsc spotkań – od przestrzeni publicznych, przez domy kultury po meble.

- Joanna Kusiak – socjolożka i badaczka miast, pracowniczka naukowa w dziedzinie urbanistyki i studiów miejskich. Autorka książki "Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu".

 

Więcej informacji o spotkaniu architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wydarzenie Architektoniczne, Wydarzenia Dla Architektów

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera