Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wiadomość na renesansowym budynku Palazzo Strozzi we Florencji

 

Czas czytania: ~2 min


Palazzo Strozzi – to jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu we Włoszech. Zbudowany został na przełomie XV i XVI wieku wg projektu Benedetto da Maiano dla rodziny Strozzich, drugiej po Medyceuszach niezwykle bogatej familii florenckich bankierów.

 

Palazzo Strozzi we Florencji

Sztuka w architekturze zabytkowej

Kamienna budowla z arkadowym dziedzińcem pozostawała w rękach rodziny Strozzi do 1937 roku; dziś mieszczą się tu jednostki naukowe, ale przede wszystkim przestrzeń ekspozycyjna, w której prezentowane są niezwykle atrakcyjne, przyciągające tłumy wystawy czy to najcenniejszych zabytków sztuki antycznej, renesansowych rzeźb, ale i sztuki współczesnej. To właśnie one stały się inspiracją dla pracy JR.

 

Francuski twórca murali ukrywający się pod pseudonimem JR 19 marca 2021 roku odsłonił na elewacji Palazzo Strozzi we Florencji ogromny obraz pt. „La Ferita” (Rana). Wielkoformatowa czarno-biała praca będzie eksponowana na fasadzie pałacu do 22 sierpnia 2021 roku. Mural autorstwa JR w iluzjonistyczny sposób prezentuje jakby widziane przez pęknięcie w murze wnętrze pałacu, kolejne kondygnacje jego wnętrza wraz z eksponowanymi tam arcydziełami sztuki, renesansowymi rzeźbami (jak „Porwanie Sabinek” Giovanni da Bologna) czy obrazami (np. „Wiosna” i „Narodziny Wenus” Botticellego).

 

Mural na kamiennej budowli

Praca artysty JR widziana dla każdego przechodnia wędrującego po malowniczych ulicach Florencji ma zwracać uwagę na to, jak pandemia koronawirusa odcięła ludzi na świecie od możliwości korzystania z kultury, z dostępu do osiągnięć światowej sztuki. Że zamknięci muzeów i galerii, choć oczywiście nie jest największym problemem, z jakim świat się teraz zmaga, ma jednak także negatywne konsekwencje zarówno dla widzów, jak i instytucji naukowych, badawczych, dla samych muzeów.

 

Ogromny, bo liczący 28 metrów wysokości i 33 metry szerokości mural na elewacji florenckiego Palazzo Strozzi powstawał przez dwa miesiące rękami 11 wykonawców.

 

Źródło: palazzostrozzi.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera