Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wiktoriańska kuchnia - czyli jak stworzyć oryginalne i funkcjonalne wnętrze?

 

Czas czytania: ~3 min


Kuchnia to serce domu - to w niej przyrządzamy aromatyczną kawę o poranku, eksperymentujemy z nowymi przepisami, tworzymy najsłynniejsze dania dla swoich bliskich. Nic więc dziwnego, że aranżując i planując ten kąt chcemy, aby było to miejsce estetyczne, funkcjonalne i przemyślane. Inspiracji wnętrzarskich szukać możemy w katalogach, na wielkim ekranie, wśród innych aranżacji powstałych pod okiem światowych architektów i wśród pomysłów autorytetów w branży designu. Inspiracją może być także… przeszłość, tradycja i historia, która wbrew pozorom zaskakuje swoją uniwersalnością.

 

Kuchnia w stylu wiktoriańskim

Słów parę o stylu wiktoriańskim

Styl ten narodził się w Wielkiej Brytanii, w czasach jej największej świetności. Do jego powstania przyczyniła się rewolucja przemysłowa, urbanizacja, coraz bogatsze społeczeństwo i przepych, który wiązał się z tym dobrobytem. Na tronie od 60 lat zasiadała Wiktoria Hanowerska, która w swoich rządach łączyła bezpieczeństwo z rygorystycznymi konwenansami. Wśród nich była konieczność przestrzegania zasad moralności, z jednoczesnym poszanowaniem dla historii i kultury. Chcąc nijako sprzeciwić się tym reżimom, Brytyjczycy szukali sposobu na wyrażenie swojej indywidualności i kreatywności. Okazało się, że mogą to robić dzięki wyjątkowemu stylowi, który otrzymał nazwę wiktoriańskiego. 

 

Jakie są zasady stylu wiktoriańskiego?

Styl kojarzony jest głównie z przepychem, balansując nieco na pograniczu kiczu. Jego rozmach to “wisienka na torcie” rewolucji przemysłowej, dlatego też wiele angielskich wnętrz nie zna pojęcia umiaru czy minimalizmu. Co więcej - dostęp do różnych źródeł, inspiracji i producentów pozwalał na kreatywne eksperymentowanie.

 

Podstawą jest oczywiście dekor - najczęściej w postaci antycznych mebli i bogatych zdobień. W antykach wiktoriańskich widoczny jest wpływ gotyku, dzięki czemu zarówno dekoracje, jak i meble wyróżniają się ciężkimi proporcjami, ciemnymi kolorami i bogatą ornamentyką. Niezwykle popularne są geometryczne motywy - np. inspirowane stylem Ludwika XV. Wnętrza pełne są giętkich kształtów, fantazyjnych żłobień, lakierowanego drewna, kolorowych tkanin, lampy dekoracyjne do domu czy tapet z ornamentami. Aranżując swoją wymarzoną, wiktoriańską kuchnię nie bój się frontów z wzorami, marmurowego blatu oraz dodatków, wykorzystujących roślinne lub naturalne motywy (np. liście lub kwiaty).

Druga zasada głosi, że więcej... znaczy więcej. Odłóż więc na bok minimalizm, zrezygnuj z drobnych elementów i stonowanych kolorów. W stylu wiktoriańskim liczy się przepych, historia, zamiłowanie do tradycji rodzinnych i zwyczajów historycznych. Ważne jest więc, aby wykorzystywać stare meble, pozłacane dodatki, welurowe obicie krzeseł w jadalni, tapety we wzory i boazerię. 

Nie bój się łączyć ze sobą różnych stylów. Mając na względzie, że nurt wiktoriański bazuje na kontrastach i odważnych formach odważ się, aby włączyć do niego nieco współczesności. Twoja kuchnia więc może posiadać zarówno ozdobne fronty i złote dodatki, jak i nowoczesny sprzęt czy nowoczesne lampiony. 

 

Jakie elementy pozwolą ci urządzić wiktoriańską kuchnię?

- Wybierz drewniane meble i drewniany fronty szafek. Ozdób je złotymi elementami lub szkłem, przez które przebijać się będą kryształowe kieliszki i ozdobna porcelana, 

- Wykorzystaj w kuchni tapetę - najlepiej w intensywnym kolorze, z dominującym wzorem florystycznym, 

- Postaw na kwiaty i motywy roślinne - zarówno w formie garnków i kubków, jak i półek czy kinkietów, 

- Doświetl kuchnie dużym, kryształowym żyrandolem - pełna oferta lampionów i świeczników znajdziesz na stronie Emako.pl

- Zainspiruj się orientem, 

- Wykorzystuj ozdobne lampy, lampki dekoracyjne, lampiony na taras lub do kuchni, świece na ozdobnych świecznikach lub podstawkach imitujących złoto

- Wykorzystuj intensywne kolory - od fioletu, po zieleń i burgund. Przenieś je do kuchni w formie ozdobnych ściereczek, obrusu, kontrastującego blatu, naczyń lub kolorowej lodówki.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Aranżacja Kuchni, Kuchnia, Styl Wnętrza

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera