Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wiktoriańska kuchnia - czyli jak stworzyć oryginalne i funkcjonalne wnętrze?

 

Czas czytania: ~3 min


Kuchnia to serce domu - to w niej przyrządzamy aromatyczną kawę o poranku, eksperymentujemy z nowymi przepisami, tworzymy najsłynniejsze dania dla swoich bliskich. Nic więc dziwnego, że aranżując i planując ten kąt chcemy, aby było to miejsce estetyczne, funkcjonalne i przemyślane. Inspiracji wnętrzarskich szukać możemy w katalogach, na wielkim ekranie, wśród innych aranżacji powstałych pod okiem światowych architektów i wśród pomysłów autorytetów w branży designu. Inspiracją może być także… przeszłość, tradycja i historia, która wbrew pozorom zaskakuje swoją uniwersalnością.

 

Kuchnia w stylu wiktoriańskim

Słów parę o stylu wiktoriańskim

Styl ten narodził się w Wielkiej Brytanii, w czasach jej największej świetności. Do jego powstania przyczyniła się rewolucja przemysłowa, urbanizacja, coraz bogatsze społeczeństwo i przepych, który wiązał się z tym dobrobytem. Na tronie od 60 lat zasiadała Wiktoria Hanowerska, która w swoich rządach łączyła bezpieczeństwo z rygorystycznymi konwenansami. Wśród nich była konieczność przestrzegania zasad moralności, z jednoczesnym poszanowaniem dla historii i kultury. Chcąc nijako sprzeciwić się tym reżimom, Brytyjczycy szukali sposobu na wyrażenie swojej indywidualności i kreatywności. Okazało się, że mogą to robić dzięki wyjątkowemu stylowi, który otrzymał nazwę wiktoriańskiego. 

 

Jakie są zasady stylu wiktoriańskiego?

Styl kojarzony jest głównie z przepychem, balansując nieco na pograniczu kiczu. Jego rozmach to “wisienka na torcie” rewolucji przemysłowej, dlatego też wiele angielskich wnętrz nie zna pojęcia umiaru czy minimalizmu. Co więcej - dostęp do różnych źródeł, inspiracji i producentów pozwalał na kreatywne eksperymentowanie.

 

Podstawą jest oczywiście dekor - najczęściej w postaci antycznych mebli i bogatych zdobień. W antykach wiktoriańskich widoczny jest wpływ gotyku, dzięki czemu zarówno dekoracje, jak i meble wyróżniają się ciężkimi proporcjami, ciemnymi kolorami i bogatą ornamentyką. Niezwykle popularne są geometryczne motywy - np. inspirowane stylem Ludwika XV. Wnętrza pełne są giętkich kształtów, fantazyjnych żłobień, lakierowanego drewna, kolorowych tkanin, lampy dekoracyjne do domu czy tapet z ornamentami. Aranżując swoją wymarzoną, wiktoriańską kuchnię nie bój się frontów z wzorami, marmurowego blatu oraz dodatków, wykorzystujących roślinne lub naturalne motywy (np. liście lub kwiaty).

Druga zasada głosi, że więcej... znaczy więcej. Odłóż więc na bok minimalizm, zrezygnuj z drobnych elementów i stonowanych kolorów. W stylu wiktoriańskim liczy się przepych, historia, zamiłowanie do tradycji rodzinnych i zwyczajów historycznych. Ważne jest więc, aby wykorzystywać stare meble, pozłacane dodatki, welurowe obicie krzeseł w jadalni, tapety we wzory i boazerię. 

Nie bój się łączyć ze sobą różnych stylów. Mając na względzie, że nurt wiktoriański bazuje na kontrastach i odważnych formach odważ się, aby włączyć do niego nieco współczesności. Twoja kuchnia więc może posiadać zarówno ozdobne fronty i złote dodatki, jak i nowoczesny sprzęt czy nowoczesne lampiony. 

 

Jakie elementy pozwolą ci urządzić wiktoriańską kuchnię?

- Wybierz drewniane meble i drewniany fronty szafek. Ozdób je złotymi elementami lub szkłem, przez które przebijać się będą kryształowe kieliszki i ozdobna porcelana, 

- Wykorzystaj w kuchni tapetę - najlepiej w intensywnym kolorze, z dominującym wzorem florystycznym, 

- Postaw na kwiaty i motywy roślinne - zarówno w formie garnków i kubków, jak i półek czy kinkietów, 

- Doświetl kuchnie dużym, kryształowym żyrandolem - pełna oferta lampionów i świeczników znajdziesz na stronie Emako.pl

- Zainspiruj się orientem, 

- Wykorzystuj ozdobne lampy, lampki dekoracyjne, lampiony na taras lub do kuchni, świece na ozdobnych świecznikach lub podstawkach imitujących złoto

- Wykorzystuj intensywne kolory - od fioletu, po zieleń i burgund. Przenieś je do kuchni w formie ozdobnych ściereczek, obrusu, kontrastującego blatu, naczyń lub kolorowej lodówki.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Aranżacja Kuchni, Kuchnia, Styl Wnętrza

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera