Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji

 

Czas czytania: ~2 min


Przedstawiciele orkiestry Sinfonia Varsovia oraz pracowni architektonicznej Thomasa Puchera 6 kwietnia 2021 roku ogłosili, że zakończyły się prace projektowe dotyczące budynku Sinfonia Varsovia, który ma stanąć na warszawskiej Pradze. Jak wyliczono w komunikacie, obejmowały one przede wszystkim „projekty wykonawcze i specyfikacje techniczne adaptacji pięciu zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego, projekty nowego budynku z salą koncertową, ramy oraz ogrodu na 2.6 h terenie użytkowanym przez Sinfonię Varsovię”.

 

Projek Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia – wyczekana inwestycja

Konkurs architektoniczny na projekt budynku Sinfonia Varsovia rozstrzygnięto w 2010 roku; w 2019 wydano pozwolenie na budowę tego niezwykłego i wyczekiwanego obiektu. Projekt, który jak zapewne wszyscy wiedzą, obejmie zarówno budowę nowego gmachu, jak i adaptację do nowych celów historycznych zabudowań opracowuje austriacki architekt Thomas Pucher.

Projek Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia ma powstać na warszawskiej Pradze, prawobrzeżnej, znacznie bardziej zaniedbanej i wciąż ignorowanej przez inwestorów dzielnicy. Powstanie na jej terenie ważnej, ambitnej, a zarazem oferującej szerokie spektrum wydarzeń placówki kulturalnej może się znacząco przysłużyć ożywieniu okolicy i podniesieniu jej atrakcyjności. Już choćby z tego powodu gmach Sinfonii Varsovii jest od dawna wyczekiwany.

Projek Sinfonia Varsovia
Projek Sinfonia Varsovia

Wśród wielu etapów opracowywania projektu budowlanego siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia w Warszawie jednym z ciekawszych było opracowanie akustyki budynku. W tym celu zbudowano model akustyczny wnętrza sali koncertowej w skali 1:10 – było to bardzo wierne odwzorowanie przyszłej przestrzeni koncertowej Sinfonii Varsovii, z uwzględnieniem także 1850 miejsc dla publiczności. Model posłużył ekspertom do przeprowadzenia badań akustycznych, dzięki którym nowa sala koncertowa będzie oferowała idealne warunki dźwiękowe.

Projek Sinfonia Varsovia

Kolejny etap prac nad Sinfonią Varsovią

Wraz z zakończeniem skomplikowanych, wieloetapowych prac projektowych Sinfonia Varsovia znalazła się coraz bliżej realizacji. Jeśli prace będą posuwały się zgodnie z harmonogramem na początku 2022 roku rozpoczną się na terenie Sinfonii Varsovii prace budowlane. W pierwszej kolejności mają one dotyczyć trzech zabytkowych budynków położonych tuż przy ul. Grochowskiej. Pierwszy etap prac budowlanych ma się zakończyć na początku 2024 roku; wg planów Sinfonia Varsovia ma być gotowa w 2016 roku.


Zdjęcie dokumentacji projektowej: fot. Janusz Marynowski

Źródło: sinfoniavarsoviacentrum.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera