Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Museum Macura – przebudowa stodoły

 

Czas czytania: ~2 min


Stodoła, która przez wiele lat służyła jako magazyn na zboże kilka lat temu przeszła wielką przebudowę, zamieniając się w nowoczesne muzeum, prezentujące prywatną kolekcję sztuki Vladimira Macury. Museum Macura - to pierwsze prywatne muzeum w Serbii, w którym eksponowana jest jedna z największych w Europie Wschodniej kolekcji sztuki nowoczesnej.

 

Museum Macura

Nietypowy projekt budynku na wsi

Siedzibą Museum Macura jest przebudowana stodoła. Można by sądzić, że wiejski budynek, służący jako magazyn zboża – to nie najlepszy wybór na siedzibę placówki kultury związanej ze sztuką nowoczesną. Architekt Milan Mijalkovic udowodnił, że przebudowa stodoły może mieć różne oblicza i da się obiekt gospodarski przerobić na świątynię sztuki.

Museum Macura

Museum Macura mieści się w niewielkiej wiosce Stari Banovci, malowniczo położonej w załomie Dunaju, 25 km od Belgradu. To nieprzypadkowo wybrane miejsce: fundator muzeum chciał, aby placówka działała w zacisznym miejscu z dala od zgiełku miasta. Bo poza prezentowaniem kolekcji sztuki obiekt służy też jako przestrzeń perfomansów, koncertów, spektakli teatralnych, które właściciel muzeum widział właśnie w sielskiej scenerii wsi, a nie w mieście.

Museum Macura

Tym, co wyróżnia projekt przebudowy stodoły w serbskiej wsi jest bardzo niewielki budżet, jaki miała ta inwestycja. Liczący 360 m2 powierzchni obiekt poddano przebudowie wydając na to 30 tysięcy euro. Niewielki koszt budowy miał związek z tym, że architekt Milan Mijalkovic zdecydował się zachować całą strukturę długiego, wąskiego budynku gospodarskiego wraz z jego unikalną drewnianą konstrukcją.

Museum Macura

Przebudowa stodoły z pożytkiem dla sztuki

Przebudowa stodoły na potrzeby Museum Macura objęła remont i konserwację podłużnej stodoły, jej krytego dachówką dachu i efektownej drewnianej konstrukcji wewnątrz. Wszystkie prace remontowe na terenie obiektu wykonano z użyciem materiałów pochodzących z recyklingu, w tym zbieranych na lokalnym wysypisku śmieci.

Museum Macura

Najbardziej wyrazistym dodatkiem do istniejącego budynku jest dostawiony od frontu pawilon wejściowy, ten z historyczną bryłą został zestawiony na zasadzie kontrastu. Złożono go z trzech obłożonych blachą rył. Dwa czarne prostopadłościany (jeden mieści sklepik muzealny, drugi magazyn) dźwigają poprzeczną bryłę w intensywnie różowym kolorze. To ten właśnie element stanowi znak rozpoznawczy obiektu, sygnalizuje, że w przebudowanej stodole mieści się nietypowa, wyjątkowa placówka.

 

Zdjęcia: Robert Slavik i Miljan Stojkovic

Źródło: milanmijalkovic.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne, Muzeum

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera