Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

 

Czas czytania: ~4 min


Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świdermajer i niewątpliwie jedną z architektonicznych perełek Otwocka. Przez ostatnie dekady jednak pozostawał opuszczony i popadł w taką ruinę, że coraz bardziej wątpliwe były szanse na jego uratowanie. Udało się to dzięki pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację odnowionego obiektu, która odbędzie się 29 kwietnia 2021 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą Krzysztof Mycielski i Rafał Zelent.

 

Nowy Gurewicz w Otwocku


Budynek w stylu Świdermajer

W latach 1906 – 1921 Abram Gurewicz zbudował w Otwocku drewniany budynek z przeznaczeniem na pensjonat. W tamtych latach podwarszawska miejscowość była znanym i chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem i letniskiem, obiekt cieszył się więc dużą popularnością. Autorzy współczesnego projektu modernizacji i remontu tej wyjątkowej – i ogromnej! - budowli, musieli szczegółowo zgłębić historię tego obiektu, aby móc przywrócić mu jego świetność. 

 

Jak sami mówią: „Celem prowadzonych prac jest adaptacja i rozbudowa obiektu na potrzeby wysokiej klasy centrum medycznego z rozbudowaną diagnostyką ciężką, oddziałem łóżkowym oraz blokiem operacyjnym oraz częścią hotelowo-rekreacyjną z zapleczem gastronomicznym, a przede wszystkim przywrócenie obiektowi jego dawnego blasku”.

 

Za najważniejsze wartości podlegające ochronie zostały uznane autentyzm formy, materiału oraz funkcji, którą pełnił dawniej budynek. Na szczególną dbałość zasługiwały również ażurowe elementy dekoracyjne świadczące o przynależności dawnego pensjonatu Gurewicza do stylu Świdermajer oraz oryginalne elementy wnętrza takie jak: wybrane elementy stolarki wewnętrznej, piece kaflowe oraz elementy balustrad i okuć wewnętrznych.

 

Patrząc dziś na efekty pracy inwestora, architektów i wykonawców tej realizacji architektonicznej pozostaje tylko przyklasnąć decyzji o zawalczeniu o odzyskanie drewnianego zabytku, przywrócenie mu dawnej, wydawało się, że utraconej, świetności.

 

Metryczka projektu:

Projekty wielobranżowe poszczególnych faz (projekt koncepcyjny, projekt koncepcyjny wielobranżowy, projekt budowany i projekt wykonawczy oraz nadzór autorski) są autorstwa pracowni Grupa 5 Architekci;

Projekt koncepcyjny oraz wykonawczy wnętrz obiektu jest wynikiem współpracy pracowni Grupa 5 Architekci z pracownią MAMarchitekci;

Projekt realizacyjny wnętrz obiektu, będący autorską interpretacją ww. projektu wykonawczego wnętrz oraz nadzór nad jego realizacją na budowie jest autorstwa Pani Urszuli Brzozowskiej-Majdeckiej;

 

Prowadzący prezentację:

Krzysztof Mycielski

Krzysztof Mycielski, architekt, krytyk architektury

– ur. 1968, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (wyróżniony w konkursie SARP na najlepszy dyplom 1996 roku w Polsce). Pracował w Atelier 2 (1996-1997) i Szymborski & Zielonka Architekci (1997-1998). W 1998 roku współzakładał pracownię Grupa 5 Architekci, jest w niej jednym ze wspólników. Laureat wielu nagród architektonicznych i współautor licznych realizacji - m.in. kościoła Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu, siedziby Banku Millennium na warszawskim Eko-Parku, szkoły podstawowej im. Św. Teresy od Dzieciątka  Jezus w Podkowie Leśnej, modernizacji Dworca Głównego we Wrocławiu wraz z jego otoczeniem, siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i wielu innych obiektów użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych. W latach 1989-1992 był redaktorem naczelnym studenckiego miesięcznika „Arcytektura”. Autor tekstów o współczesnej architekturze – między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Życiu”, „National Geographic” i „Deutsche Bauzeitung”. Od 1995 roku jako krytyk stale współpracuje z miesięcznikiem „Architektura Murator”. Nauczyciel akademicki. W latach 2009-2018 prowadził wykłady i zajęcia z teorii i historii architektury współczesnej na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej. Od 2017 roku prowadzi zajęcia z rysunku analitycznego, a od 2018 roku także z architektury współczesnej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

 

Rafał Zelent

Rafał Zelent, architekt

– ur. 1969, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1998, dyplom wyróżniony przez MSWiA). Przed studiami był zatrudniony w pracowni Bogusławski-Jankowski (1989-1990), po ich ukończeniu – w Acanthus Lawrence and Wrightson Architects w Londynie (1998-2000) i w Bulanda, Mucha Architekci (2000-2002). W 2003 roku rozpoczął współpracę z pracownią Grupa 5 Architekci, od 2006 roku był w niej partnerem, od 2010 roku jest jednym ze wspólników. Laureat wielu nagród architektonicznych i współautor licznych realizacji – m.in. modernizacji Starej Papierni w Konstancinie Jeziornej, osiedla Tivoli na warszawskim Targówku, Dworca Głównego we Wrocławiu wraz z jego otoczeniem, przebudowy starej drukarni dziełowej na dom akademicki BaseCamp w Łodzi, siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i wielu innych obiektów użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych.

 

Organizatorzy

 

Partnerzy

 

 

Patroni medialni

 

   

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Prezentacja Online, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Webinarium, Webinar, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera