Stolarstwo tradycyjne - firma Pinus kończy 30 lat! - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stolarstwo tradycyjne z firmą Pinus - 30 lat na rynku

 

Czas czytania: ~2 min


W kwietniu 2021 firma z tradycjami rodzinnymi Pinus (łac. sosna) obchodzi swój jubileusz. Od 30 lat jest obecna na rynku. Ich okna i drzwi drewniane obecnie są eksportowane na rynki: brytyjskie, niemieckie, irlandzkie, amerykańskie.

 

Pinus od 30 lat na rynku

Tradycje rzemieślnicze

Od kilku pokoleń w rodzinie Smolarczyk obecne było rzemieślnictwo różnego rodzaju. Tuż po wojnie, dziadek założył warsztat mechaniczny, ojciec kolekcjonował i naprawiał maszyny, a synowie, założyciele firmy Pinus, często przesiadywali godzinami w przydomowym warsztacie, który z czasem przyjął postać firmy zatrudniającej 107 osób, na ponad 8000 m2 powierzchni zakładu - fabryki drewnianych okien i drzwi. 

 

Decyzja o uruchomieniu firmy Pinus i silna potrzeba tworzenia na rynku polskich, jakościowych produktów nastąpiła tuż po transformacji systemowej w Polsce. Firma skupiła się natomiast na kliencie indywidualnym, pracując z drewnem pozyskiwanym ze zrównoważonego leśnictwa.

 

Innowacje na przestrzeni lat

Początki firmy to zmaganie się z brakiem funduszy na maszyny - właściciele Pinus znaleźli na to sposób i samodzielnie konstruowali wszelkie maszyny.

 

,,Pamiętam, jak stary stolarz popatrzył na “frezarko-czopiarkę” i powiedział, że teraz to już stolarze nie będą potrzebni” - wspomina współwłaściciel.

 

Pinus jako jeden z pierwszych producentów w Polsce dysponował centrum CNC do pracy w drewnie. W 2003 roku fabryka stała się jednym z pionierów okien giętych. Kolejne lata to unowocześnianie i zakup innowacyjnych maszyn, nierzadko projektowanych na zamówienie.

Pinus od 30 lat na rynku

Produkt na miarę XXI wieku - TotalGlass

30 lat doświadczenia doprowadziło do powstania systemu TotalGlass, alternatywy dla aluminium, czyli drewnianych okien w szklanej okładzinie. Prace nad systemem TotalGlass trwały od około 2014 roku i od pierwszych prototypów zaprezentowanych na Targach w Norymbergii produkt cieszył się zainteresowaniem architektów. Przez lata dopracowywano system, tworząc kolejne prototypy i inwestując w nowoczesne parki maszynowe, częściowo sfinansowane ze środków unijnych. Opatentowany produkt TotalGlass skierowany jest do najbardziej wymagającego klienta i architekta.

 

Przyszłość firmy - kolejne dekady 

W planach firmy jest niewątpliwie unowocześnianie linii produkcyjnej TotalGlass i ekspansja na rynek amerykański produktu TotalGlass. Pinus ma nadzieję na dotrwanie kolejnych okrągłych jubileuszów i sukcesja firmy rodzinnej z tradycyjnymi wartościami. 

 

Źródło: Pinus


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Budownictwo, Wyposażenie Wnętrz

Znamy wyniki konkursu Koło „Projekt Łazienki 2021”
Znamy wyniki konkursu Koło „Projekt Łazienki 2021”

Kolejna edycja konkursu Koło na projekt toalety publicznej zakończyła się 29 listopada 2021 roku. Pa ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad
Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad

Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garni ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera