Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

 

Czas czytania: ~ 2 min


Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi z 12 lipca 1943 roku. Za sprawą tamtych wydarzeń Michniów stał się symbolem wszystkich pacyfikacji i represji, jakie dotknęły polską wieś w trakcie II wojny światowej i okupacji. Za projekt odpowiada pracownia Nizio Design International. Architekci zaproponowali niezwykle wyrazistą formę łączącą w sobie funkcję muzeum i pomnika pamięci. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu, która odbędzie się 19 maja 2021 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi Mirosław Nizio.

 

Prezentacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie


Budynek, który opowiada historię

W przypadku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie ważna jest nie tylko ekspozycja, ale i bryła architektoniczna, której forma ma także być pewnego rodzaju komunikatem, elementem ekspozycji. Forma, jak piszą autorzy jej projektu, „jest wypadkową rzeźbiarskich inspiracji i myślenia o spójności projektowanej architektury z narracją historyczną”.

 

Bryłę budynku tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami, które nadają obiektowi dramaturgii. Każdy kolejny z nich podlega coraz większej degradacji i rozpadowi, który to formalny zabieg ma symbolizować eskalację wojennych represji wobec mieszkańców wsi.

 

Ekspozycja stała zajmuje powierzchnię 1 700 m2 i opowiada o kolejnych etapach pacyfikacji wsi. Opracował ją zespół grafików pod kierownictwem Mirosława Nizio. Wewnątrz muzeum dominują: beton, drewno i czarna stal walcowana na gorąco. Z jednej strony mają one oddziaływać na zmysły zwiedzających, z drugiej – budować nastrój, klimat miejsca. „Ciekawym elementem wystawy będą wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Sczerniałe, spalone i zaimpregnowane deski mają charakterystyczny zapach, który wypełni wnętrze” - opowiadają autorzy projektu.

 

Budynek nie tylko w nowoczesny sposób będzie opowiadał o historii. Spełnia także wymogi ekologiczne, ponieważ ogrzewany jest pompami ciepła, które nie emitują do środowiska szkodliwych substancji.

 

Więcej o tej ciekawej realizacji dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

Nie zapomnij o prezentacji. Zapisz się na wydarzenia na FB:: TUTAJ

 

Prowadzący prezentację

Mirosław Nizio

Mirosław Nizio

Architekt i mecenas kultury, od 20 lat prowadzi na warszawskiej Pradze-Północ autorską pracownię Nizio Design International. To ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania przestrzeni publicznych: architektury, muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci oraz kompleksowych koncepcji rewitalizacji terenów poprzemysłowych i przestrzeni miejskich. Za pracę nad wystawą stałą Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (2006), a za wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015). Założyciel Fundacji Nizio, która inicjuje działania prospołeczne i artystyczne, aktywizujące lokalne społeczności.

 

Zespół Nizio Design International tworzą wysokiej klasy specjaliści. Pracownia ma na koncie m.in. projekt architektury i wystawy stałej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej czy rewitalizację kompleksu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, na terenie której powstała Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki.

 

Organizatorzy

Patroni medialni

 

   

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Prezentacja Online , Webinarium Architektoniczne , Webinarium Dla Architektów , Realizacja Architektoniczna , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Designerski TBS
Designerski TBS

Po wielu latach perturbacji i przygotowań ruszyła budowa TBS Banacha, dużego obiektu mieszkaniowego ...

Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich
Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich

W wiosce położonej wśród Borów Tucholskich powstał całoroczny dom wakacyjny zaprojektowany przez pra ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera