Mirosław Nizio opowie o projekcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

 

Czas czytania: ~2 min


Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi z 12 lipca 1943 roku. Za sprawą tamtych wydarzeń Michniów stał się symbolem wszystkich pacyfikacji i represji, jakie dotknęły polską wieś w trakcie II wojny światowej i okupacji. Za projekt odpowiada pracownia Nizio Design International. Architekci zaproponowali niezwykle wyrazistą formę łączącą w sobie funkcję muzeum i pomnika pamięci. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu, która odbędzie się 19 maja 2021 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi Mirosław Nizio.

 

Prezentacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie


Budynek, który opowiada historię

W przypadku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie ważna jest nie tylko ekspozycja, ale i bryła architektoniczna, której forma ma także być pewnego rodzaju komunikatem, elementem ekspozycji. Forma, jak piszą autorzy jej projektu, „jest wypadkową rzeźbiarskich inspiracji i myślenia o spójności projektowanej architektury z narracją historyczną”.

 

Bryłę budynku tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami, które nadają obiektowi dramaturgii. Każdy kolejny z nich podlega coraz większej degradacji i rozpadowi, który to formalny zabieg ma symbolizować eskalację wojennych represji wobec mieszkańców wsi.

 

Ekspozycja stała zajmuje powierzchnię 1 700 m2 i opowiada o kolejnych etapach pacyfikacji wsi. Opracował ją zespół grafików pod kierownictwem Mirosława Nizio. Wewnątrz muzeum dominują: beton, drewno i czarna stal walcowana na gorąco. Z jednej strony mają one oddziaływać na zmysły zwiedzających, z drugiej – budować nastrój, klimat miejsca. „Ciekawym elementem wystawy będą wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Sczerniałe, spalone i zaimpregnowane deski mają charakterystyczny zapach, który wypełni wnętrze” - opowiadają autorzy projektu.

 

Budynek nie tylko w nowoczesny sposób będzie opowiadał o historii. Spełnia także wymogi ekologiczne, ponieważ ogrzewany jest pompami ciepła, które nie emitują do środowiska szkodliwych substancji.

 

Więcej o tej ciekawej realizacji dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

Nie zapomnij o prezentacji. Zapisz się na wydarzenia na FB:: TUTAJ

 

Prowadzący prezentację

Mirosław Nizio

Mirosław Nizio

Architekt i mecenas kultury, od 20 lat prowadzi na warszawskiej Pradze-Północ autorską pracownię Nizio Design International. To ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania przestrzeni publicznych: architektury, muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci oraz kompleksowych koncepcji rewitalizacji terenów poprzemysłowych i przestrzeni miejskich. Za pracę nad wystawą stałą Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (2006), a za wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015). Założyciel Fundacji Nizio, która inicjuje działania prospołeczne i artystyczne, aktywizujące lokalne społeczności.

 

Zespół Nizio Design International tworzą wysokiej klasy specjaliści. Pracownia ma na koncie m.in. projekt architektury i wystawy stałej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej czy rewitalizację kompleksu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, na terenie której powstała Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki.

 

Organizatorzy

Patroni medialni

 

   

Podepnij swój artykuł

tagi

Prezentacja Online, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Realizacja Architektoniczna, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

WWAA projektuje innowacyjną szkołę
WWAA projektuje innowacyjną szkołę

Pracownia WWAA stworzyła projekt szkoły, która miałaby powstać w rejonie ulic Domaniewskiej i Wołosk ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera