Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

 

Czas czytania: ~2 min


Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi z 12 lipca 1943 roku. Za sprawą tamtych wydarzeń Michniów stał się symbolem wszystkich pacyfikacji i represji, jakie dotknęły polską wieś w trakcie II wojny światowej i okupacji. Za projekt odpowiada pracownia Nizio Design International. Architekci zaproponowali niezwykle wyrazistą formę łączącą w sobie funkcję muzeum i pomnika pamięci. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu, która odbędzie się 19 maja 2021 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi Mirosław Nizio.

 

Prezentacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie


Budynek, który opowiada historię

W przypadku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie ważna jest nie tylko ekspozycja, ale i bryła architektoniczna, której forma ma także być pewnego rodzaju komunikatem, elementem ekspozycji. Forma, jak piszą autorzy jej projektu, „jest wypadkową rzeźbiarskich inspiracji i myślenia o spójności projektowanej architektury z narracją historyczną”.

 

Bryłę budynku tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami, które nadają obiektowi dramaturgii. Każdy kolejny z nich podlega coraz większej degradacji i rozpadowi, który to formalny zabieg ma symbolizować eskalację wojennych represji wobec mieszkańców wsi.

 

Ekspozycja stała zajmuje powierzchnię 1 700 m2 i opowiada o kolejnych etapach pacyfikacji wsi. Opracował ją zespół grafików pod kierownictwem Mirosława Nizio. Wewnątrz muzeum dominują: beton, drewno i czarna stal walcowana na gorąco. Z jednej strony mają one oddziaływać na zmysły zwiedzających, z drugiej – budować nastrój, klimat miejsca. „Ciekawym elementem wystawy będą wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Sczerniałe, spalone i zaimpregnowane deski mają charakterystyczny zapach, który wypełni wnętrze” - opowiadają autorzy projektu.

 

Budynek nie tylko w nowoczesny sposób będzie opowiadał o historii. Spełnia także wymogi ekologiczne, ponieważ ogrzewany jest pompami ciepła, które nie emitują do środowiska szkodliwych substancji.

 

Więcej o tej ciekawej realizacji dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

Nie zapomnij o prezentacji. Zapisz się na wydarzenia na FB:: TUTAJ

 

Prowadzący prezentację

Mirosław Nizio

Mirosław Nizio

Architekt i mecenas kultury, od 20 lat prowadzi na warszawskiej Pradze-Północ autorską pracownię Nizio Design International. To ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania przestrzeni publicznych: architektury, muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci oraz kompleksowych koncepcji rewitalizacji terenów poprzemysłowych i przestrzeni miejskich. Za pracę nad wystawą stałą Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (2006), a za wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015). Założyciel Fundacji Nizio, która inicjuje działania prospołeczne i artystyczne, aktywizujące lokalne społeczności.

 

Zespół Nizio Design International tworzą wysokiej klasy specjaliści. Pracownia ma na koncie m.in. projekt architektury i wystawy stałej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej czy rewitalizację kompleksu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, na terenie której powstała Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki.

 

Organizatorzy

Patroni medialni

 

   

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Prezentacja Online, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Realizacja Architektoniczna, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera