Park w Warszawie przykładem projektowania partycypacyjnego w Polsce - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w dzielnicy Wilanów w Warszawie. W dwuetapowej, rozbudowanej wg tzw. formuły flamandzkiej procedurze poszukiwano pomysłu na dwuhektarowy teren zielony, który prywatny inwestor chce zrealizować w sąsiedztwie nowej zabudowy w Miasteczku Wilanów.

 

Konkurs o rozbudowanej formule

Proces wyboru koncepcji do realizacji był zorganizowany zgodnie z duchem projektowania partycypacyjnego. Inwestorzy coraz chętniej sięgają po inne niż przetarg metody wybierania projektów, bo dają one nie tylko szansę na ciekawszy, ale i poprzez włączanie lokalnej społeczności bardziej integrujący mieszkańców projekt (Park Reduta w Krakowie); atrakcyjny park może też powstać w wyniku oddolnej inicjatywy (Park Stacja Wisła).

 

W przypadku konkursu na projekt parku w Wilanowie wyjątkowe było to, że został on zorganizowany z inicjatywy dewelopera, który w tej części Miasteczka Wilanów realizuje kwartał wielofunkcyjnej zabudowy. Wraz z nią ma tu powstać ogólnodostępny park. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: po ocenie
złożonych w pierwszym etapie zgłoszeń z wstępnymi koncepcjami parku, sąd konkursowy do drugiego etapu wybrał pięciu uczestników. Wytyczne do konkursu zebrano od samych mieszkańców podczas konsultacji przeprowadzonych we wrześniu i październiku 2020 roku przez pracownię A2P2 architecture & planning (warto dodać, że był to pierwszy proces konsultacyjny przeprowadzonym przez A2P2 architecture & planning na zlecenie prywatnego klienta). Jury konkursu pod przewodnictwem Szczepana Wrońskiego z pięciu poddanych ocenie projektów przyznało trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia honorowe.

 

Kto zaprojektuje park w Warszawie?

Pierwszą nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji umowy na wykonanie przedmiotu zamówienia otrzymał projekt pracowni RS Architektura krajobrazu Dorota Rudawa (skład zespołu autorskiego: Dorota Rudawa, Patryk Zaręba, Agnieszka Gasparska, Joanna Karlikowska, Iryna Tsymanovich, Patrycja Raróg). Ja zapisano w uzasadnieniu werdyktu, w projekcie w ciekawy sposób podkreślono osie widokowe, przy nadaniu mu indywidualnego charakteru miejskiego parku. „Wysoko oceniono aspekty kompozycji i estetykę rozwiązań projektowych. Na uwagę zasługuje atrakcyjna forma terenowych schodów łączących strefę gastronomii budynku handlowego ze strefą rekreacji w zieleni. Autorzy zaproponowali czytelny podział funkcjonalny, jednocześnie z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników. Teza pracy, znalezienia symbiozy pomiędzy potrzebami ludzi i środowiska przyrodniczego, realizowana jest poprzez zastosowane rozwiązania projektowe w sposób konsekwentny, spójny i efektywny. Jury doceniło dobór rozwiązań proekologicznych, w tym również ekonomikę tych rozwiązań”.

Drugą nagrodę otrzymał zespół w składzie: Julian Żmijewski, Andrzej Jaworski, Zuzanna Masse-Deda, Urszula Michalska. Tę nagrodę przyznano m.in. „za wyrazistą, atrakcyjną i klarowną kompozycję przestrzenną parku”.

Trzecia nagroda trafiła do zespołu w składzie: Piotr Hardecki Architekt, „Abies” Architektura Krajobrazu i Maciej Nonas, w którym doceniono m.in. „wrażliwe połączenie kontrastujących ze sobą elementów naturalnych, nieomal pierwotnych z krajobrazem przekształconym przez człowieka”.

 

Wyróżnienia honorowe trafiły do zespołu Usługi Projektowe Jakub Gołębiewski, Romea Muryń, Hanna Chernat, Ievgen Chernat, Paulina Cieślik oraz pracowni Palmett.

 

Źródło: konkurs-park-wilanow.sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Parku, Park Miejski, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera