Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w dzielnicy Wilanów w Warszawie. W dwuetapowej, rozbudowanej wg tzw. formuły flamandzkiej procedurze poszukiwano pomysłu na dwuhektarowy teren zielony, który prywatny inwestor chce zrealizować w sąsiedztwie nowej zabudowy w Miasteczku Wilanów.

 

Konkurs o rozbudowanej formule

Proces wyboru koncepcji do realizacji był zorganizowany zgodnie z duchem projektowania partycypacyjnego. Inwestorzy coraz chętniej sięgają po inne niż przetarg metody wybierania projektów, bo dają one nie tylko szansę na ciekawszy, ale i poprzez włączanie lokalnej społeczności bardziej integrujący mieszkańców projekt (Park Reduta w Krakowie); atrakcyjny park może też powstać w wyniku oddolnej inicjatywy (Park Stacja Wisła).

 

W przypadku konkursu na projekt parku w Wilanowie wyjątkowe było to, że został on zorganizowany z inicjatywy dewelopera, który w tej części Miasteczka Wilanów realizuje kwartał wielofunkcyjnej zabudowy. Wraz z nią ma tu powstać ogólnodostępny park. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: po ocenie
złożonych w pierwszym etapie zgłoszeń z wstępnymi koncepcjami parku, sąd konkursowy do drugiego etapu wybrał pięciu uczestników. Wytyczne do konkursu zebrano od samych mieszkańców podczas konsultacji przeprowadzonych we wrześniu i październiku 2020 roku przez pracownię A2P2 architecture & planning (warto dodać, że był to pierwszy proces konsultacyjny przeprowadzonym przez A2P2 architecture & planning na zlecenie prywatnego klienta). Jury konkursu pod przewodnictwem Szczepana Wrońskiego z pięciu poddanych ocenie projektów przyznało trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia honorowe.

 

Kto zaprojektuje park w Warszawie?

Pierwszą nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji umowy na wykonanie przedmiotu zamówienia otrzymał projekt pracowni RS Architektura krajobrazu Dorota Rudawa (skład zespołu autorskiego: Dorota Rudawa, Patryk Zaręba, Agnieszka Gasparska, Joanna Karlikowska, Iryna Tsymanovich, Patrycja Raróg). Ja zapisano w uzasadnieniu werdyktu, w projekcie w ciekawy sposób podkreślono osie widokowe, przy nadaniu mu indywidualnego charakteru miejskiego parku. „Wysoko oceniono aspekty kompozycji i estetykę rozwiązań projektowych. Na uwagę zasługuje atrakcyjna forma terenowych schodów łączących strefę gastronomii budynku handlowego ze strefą rekreacji w zieleni. Autorzy zaproponowali czytelny podział funkcjonalny, jednocześnie z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników. Teza pracy, znalezienia symbiozy pomiędzy potrzebami ludzi i środowiska przyrodniczego, realizowana jest poprzez zastosowane rozwiązania projektowe w sposób konsekwentny, spójny i efektywny. Jury doceniło dobór rozwiązań proekologicznych, w tym również ekonomikę tych rozwiązań”.

Drugą nagrodę otrzymał zespół w składzie: Julian Żmijewski, Andrzej Jaworski, Zuzanna Masse-Deda, Urszula Michalska. Tę nagrodę przyznano m.in. „za wyrazistą, atrakcyjną i klarowną kompozycję przestrzenną parku”.

Trzecia nagroda trafiła do zespołu w składzie: Piotr Hardecki Architekt, „Abies” Architektura Krajobrazu i Maciej Nonas, w którym doceniono m.in. „wrażliwe połączenie kontrastujących ze sobą elementów naturalnych, nieomal pierwotnych z krajobrazem przekształconym przez człowieka”.

 

Wyróżnienia honorowe trafiły do zespołu Usługi Projektowe Jakub Gołębiewski, Romea Muryń, Hanna Chernat, Ievgen Chernat, Paulina Cieślik oraz pracowni Palmett.

 

Źródło: konkurs-park-wilanow.sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Parku, Park Miejski, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera