Park w Warszawie przykładem projektowania partycypacyjnego w Polsce - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w dzielnicy Wilanów w Warszawie. W dwuetapowej, rozbudowanej wg tzw. formuły flamandzkiej procedurze poszukiwano pomysłu na dwuhektarowy teren zielony, który prywatny inwestor chce zrealizować w sąsiedztwie nowej zabudowy w Miasteczku Wilanów.

 

Konkurs o rozbudowanej formule

Proces wyboru koncepcji do realizacji był zorganizowany zgodnie z duchem projektowania partycypacyjnego. Inwestorzy coraz chętniej sięgają po inne niż przetarg metody wybierania projektów, bo dają one nie tylko szansę na ciekawszy, ale i poprzez włączanie lokalnej społeczności bardziej integrujący mieszkańców projekt (Park Reduta w Krakowie); atrakcyjny park może też powstać w wyniku oddolnej inicjatywy (Park Stacja Wisła).

 

W przypadku konkursu na projekt parku w Wilanowie wyjątkowe było to, że został on zorganizowany z inicjatywy dewelopera, który w tej części Miasteczka Wilanów realizuje kwartał wielofunkcyjnej zabudowy. Wraz z nią ma tu powstać ogólnodostępny park. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: po ocenie
złożonych w pierwszym etapie zgłoszeń z wstępnymi koncepcjami parku, sąd konkursowy do drugiego etapu wybrał pięciu uczestników. Wytyczne do konkursu zebrano od samych mieszkańców podczas konsultacji przeprowadzonych we wrześniu i październiku 2020 roku przez pracownię A2P2 architecture & planning (warto dodać, że był to pierwszy proces konsultacyjny przeprowadzonym przez A2P2 architecture & planning na zlecenie prywatnego klienta). Jury konkursu pod przewodnictwem Szczepana Wrońskiego z pięciu poddanych ocenie projektów przyznało trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia honorowe.

 

Kto zaprojektuje park w Warszawie?

Pierwszą nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji umowy na wykonanie przedmiotu zamówienia otrzymał projekt pracowni RS Architektura krajobrazu Dorota Rudawa (skład zespołu autorskiego: Dorota Rudawa, Patryk Zaręba, Agnieszka Gasparska, Joanna Karlikowska, Iryna Tsymanovich, Patrycja Raróg). Ja zapisano w uzasadnieniu werdyktu, w projekcie w ciekawy sposób podkreślono osie widokowe, przy nadaniu mu indywidualnego charakteru miejskiego parku. „Wysoko oceniono aspekty kompozycji i estetykę rozwiązań projektowych. Na uwagę zasługuje atrakcyjna forma terenowych schodów łączących strefę gastronomii budynku handlowego ze strefą rekreacji w zieleni. Autorzy zaproponowali czytelny podział funkcjonalny, jednocześnie z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników. Teza pracy, znalezienia symbiozy pomiędzy potrzebami ludzi i środowiska przyrodniczego, realizowana jest poprzez zastosowane rozwiązania projektowe w sposób konsekwentny, spójny i efektywny. Jury doceniło dobór rozwiązań proekologicznych, w tym również ekonomikę tych rozwiązań”.

Drugą nagrodę otrzymał zespół w składzie: Julian Żmijewski, Andrzej Jaworski, Zuzanna Masse-Deda, Urszula Michalska. Tę nagrodę przyznano m.in. „za wyrazistą, atrakcyjną i klarowną kompozycję przestrzenną parku”.

Trzecia nagroda trafiła do zespołu w składzie: Piotr Hardecki Architekt, „Abies” Architektura Krajobrazu i Maciej Nonas, w którym doceniono m.in. „wrażliwe połączenie kontrastujących ze sobą elementów naturalnych, nieomal pierwotnych z krajobrazem przekształconym przez człowieka”.

 

Wyróżnienia honorowe trafiły do zespołu Usługi Projektowe Jakub Gołębiewski, Romea Muryń, Hanna Chernat, Ievgen Chernat, Paulina Cieślik oraz pracowni Palmett.

 

Źródło: konkurs-park-wilanow.sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Parku, Park Miejski, Wyniki Konkursu Architektonicznego

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera