Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z prefabrykatów i czerwonego betonu

 

Czas czytania: ~1 min


Dom z prefabrykatów i czerwonego betonu zbudowany w Lillehammer w Norwegii wg projektu pracowni Sanden+Hodnekvam Architects jest jedną z norweskich realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Mies van der Rohe Award 2022. Zgodnie z rozwijającym się we współczesnej architekturze trendem, coraz częściej doceniane są budowle racjonalne, proste, skromne, niedrogie. Taki jest też dom czerwonego betonu.

 

Dom z prefabrykatów w Norwegii
Dom z prefabrykatów w Norwegii

Laureat konkursu architektonicznego

Dom z czerwonego betonu projektu pracowni  Sanden+Hodnekvam Architects został zaprojektowany dla trzypokoleniowej rodziny. Ważnymi czynnikami, które wpłynęły na wygląd i formę domu były: skromny budżet, jakim dysponowali inwestorzy przy jednoczesnych dużych oczekiwaniach względem programu budynku, który miał sprostać wielu bardzo zróżnicowanym potrzebom licznej rodziny.

Dom z prefabrykatów w Norwegii
Dom z prefabrykatów w Norwegii

Autorzy projektu domu sięgnęli po prefabrykaty: gotowe, powtarzalne elementy obniżyły koszty budowy, przyspieszyły prace, a jednocześnie umożliwiły stworzenie bryły o bardzo elastycznym planie, dającym się łatwo dopasowywać do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Wykonaną z prefabrykowanych elementów konstrukcję architekci wykończyli barwionym na czerwono betonem, który to materiał stał się znakiem rozpoznawczym budynku.

Dom z prefabrykatów w Norwegii

Czerwony beton pokrywający elewacje domu czy prowadzące do niego schody, w połączeniu z bardzo prostą bryłą tworzą minimalistyczną całość. Dom w kształcie prostopadłościanu o gładkich, jednolitych elewacjach odzwierciedla ideę architektury racjonalnej, skrojonej na miarę, ekonomicznej.

Dom z prefabrykatów w Norwegii

Rozbudowa domu z prefabrykatów

W Norwegii ceny mieszkań są horrendalnie wysokie, budowa domu bywa dla wielu rodzin bardziej osiągalna. Szczególnie jeśli sięgnie się po prostą, prefabrykowaną konstrukcję. A już od zdolności architektów zależy, czy mimo skromności budżetu i formy będą umieli wykreować bryłę o indywidualnym charakterze. Projektującej dom z prefabrykatów i czerwonego betonu pracowni Sanden+Hodnekvam Architects z pewnością się to udało.

 

Źródło: sandenhodnekvam.no, eumiesaward.com/work/4469


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne, Realizacja Domu, Dom Jednorodzinny, Nowoczeny Dom

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera