Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Twój dom. Dialog z tradycją - premiera filmu

 

Czas czytania: ~3 min


Twój dom – dialog z tradycją to reportaż produkcji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęcony zagadnieniom architektury regionalnej. Będzie go można zobaczyć 28 maja na antenie TVP Kultura i na kanałach internetowych Kultura 2 oraz VOD Telewizji Polskiej. Film prezentuje efekty konkursu architektonicznego przeprowadzonego w 2010 na Warmii i Mazurach. W tym roku konkurs wystartuje już w czerwcu i obejmie aż 3 województwa.

 

Reportaż Twój dom – dialog z tradycją

Sędki - nowoczesny dom w krajobrazie otwartym, inspirowany bryłą, sylwetką dachu oraz materiałem tradycyjnych budynków 2020

fot. Iwona Liżewska

Czy polska wieś zachowała swoją architektoniczną tożsamość? Jak budować zgodnie z tradycją i krajobrazem? W jakich elementach krajobrazu i architektury  szukać swoistego geniusloci danego obszaru? Czy mamy jeszcze regiony w Polsce i czy budownictwo regionalne ma sens? Jakie koncepcje i pomysły funkcjonują w  Polsce w związku z ideą budownictwa regionalnego?

 

Te pytania nie są tylko teoretyczne. W celu ochrony krajobrazu kulturowego Polski oraz odrębności historycznej i architektonicznej poszczególnych regionów należy zadbać nie tylko o zabytki, ale również o współczesne budownictwo powstające w historycznym otoczeniu. Aby tę ideę wcielić w życie w 2010 roku po raz pierwszy zorganizował został zorganizowany ogólnopolski konkurs architektoniczny pod nazwą „Twój dom – dialog z tradycją” na projekt przeznaczony do realizacji na Warmii i Maurach. Konkurs zorganizował Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa (wówczas Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków) oraz olsztyńskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Efekty, wnioski i refleksje płynące z tego konkursu posłużyły za inspirację tego filmu w reżyserii Tomasza Drozdowicza, znanego z takich filmów jak „Maksymiuk. Koncert na dwoje” czy „Futro”, a także najnowszego cyklu programu „Księga przestrzeni” na antenie TVP Kultura, prezentującego zagadnienia współczesnej architektury i urbanistyki w Polsce po roku 1989.

Reportaż Twój dom – dialog z tradycją

Wojnowo - projekt nawiązujący do tradycyjnej zabudowy wiejskiej 2018

fot. Iwona Liżewska

Film „Twój dom – dialog z tradycją” będzie można obejrzeć już w piątek 28 maja o godzinie 14:25 na antenie TVP Kultura oraz o 13:20 na kanałach internetowych: kultura2.tvp.pl/ oraz vod.tvp.pl/.

 

Reportaż prezentuje także plany związane z edycją konkursu 2021, który będzie przeprowadzany w 3 województwach: śląskim, podlaskim i ponownie warmińsko-mazurskim. Tematyka filmu jest skoncentrowana na konkretnych obszarach historycznych, jednak zagadnienia architektury regionalnej są uniwersalne. Poprzez najnowszą produkcję i sam konkurs Narodowy Instytut Dziedzictwa, pragnie zatem zaprosić do studiowania historii i tradycji danych regionów, a przede wszystkim do próby wspólnego budowania krajobrazu kulturowego poszczególnych rejonów Polski.

 

W tym roku konkurs „Twój dom – dialog z tradycją” zakłada dwie kategorie, dzięki czemu będą mogli wziąć w nim udział praktykujący architekci i studenci. Na laureatów czekają nagrody pieniężne oraz publikacja zwycięskich projektów w katalogu Narodowego Instytutu Dziedzictwa dla potencjalnych inwestorów.

 

W województwie śląskim i podlaskim konkurs organizowany jest we współpracy z lokalnymi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich i samorządami województw. W województwie warmińsko-mazurskim konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy współpracy
z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

 

W czerwcu film „Twój dom – dialog z tradycją” będzie można obejrzeć również na kanale TV NID na platformie YouTube.

 

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa 


Podepnij swój artykuł

tagi

Film Architektoniczny, Film O Architekturze, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera