Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Twój dom. Dialog z tradycją - premiera filmu

 

Czas czytania: ~3 min


Twój dom – dialog z tradycją to reportaż produkcji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęcony zagadnieniom architektury regionalnej. Będzie go można zobaczyć 28 maja na antenie TVP Kultura i na kanałach internetowych Kultura 2 oraz VOD Telewizji Polskiej. Film prezentuje efekty konkursu architektonicznego przeprowadzonego w 2010 na Warmii i Mazurach. W tym roku konkurs wystartuje już w czerwcu i obejmie aż 3 województwa.

 

Reportaż Twój dom – dialog z tradycją

Sędki - nowoczesny dom w krajobrazie otwartym, inspirowany bryłą, sylwetką dachu oraz materiałem tradycyjnych budynków 2020

fot. Iwona Liżewska

Czy polska wieś zachowała swoją architektoniczną tożsamość? Jak budować zgodnie z tradycją i krajobrazem? W jakich elementach krajobrazu i architektury  szukać swoistego geniusloci danego obszaru? Czy mamy jeszcze regiony w Polsce i czy budownictwo regionalne ma sens? Jakie koncepcje i pomysły funkcjonują w  Polsce w związku z ideą budownictwa regionalnego?

 

Te pytania nie są tylko teoretyczne. W celu ochrony krajobrazu kulturowego Polski oraz odrębności historycznej i architektonicznej poszczególnych regionów należy zadbać nie tylko o zabytki, ale również o współczesne budownictwo powstające w historycznym otoczeniu. Aby tę ideę wcielić w życie w 2010 roku po raz pierwszy zorganizował został zorganizowany ogólnopolski konkurs architektoniczny pod nazwą „Twój dom – dialog z tradycją” na projekt przeznaczony do realizacji na Warmii i Maurach. Konkurs zorganizował Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa (wówczas Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków) oraz olsztyńskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Efekty, wnioski i refleksje płynące z tego konkursu posłużyły za inspirację tego filmu w reżyserii Tomasza Drozdowicza, znanego z takich filmów jak „Maksymiuk. Koncert na dwoje” czy „Futro”, a także najnowszego cyklu programu „Księga przestrzeni” na antenie TVP Kultura, prezentującego zagadnienia współczesnej architektury i urbanistyki w Polsce po roku 1989.

Reportaż Twój dom – dialog z tradycją

Wojnowo - projekt nawiązujący do tradycyjnej zabudowy wiejskiej 2018

fot. Iwona Liżewska

Film „Twój dom – dialog z tradycją” będzie można obejrzeć już w piątek 28 maja o godzinie 14:25 na antenie TVP Kultura oraz o 13:20 na kanałach internetowych: kultura2.tvp.pl/ oraz vod.tvp.pl/.

 

Reportaż prezentuje także plany związane z edycją konkursu 2021, który będzie przeprowadzany w 3 województwach: śląskim, podlaskim i ponownie warmińsko-mazurskim. Tematyka filmu jest skoncentrowana na konkretnych obszarach historycznych, jednak zagadnienia architektury regionalnej są uniwersalne. Poprzez najnowszą produkcję i sam konkurs Narodowy Instytut Dziedzictwa, pragnie zatem zaprosić do studiowania historii i tradycji danych regionów, a przede wszystkim do próby wspólnego budowania krajobrazu kulturowego poszczególnych rejonów Polski.

 

W tym roku konkurs „Twój dom – dialog z tradycją” zakłada dwie kategorie, dzięki czemu będą mogli wziąć w nim udział praktykujący architekci i studenci. Na laureatów czekają nagrody pieniężne oraz publikacja zwycięskich projektów w katalogu Narodowego Instytutu Dziedzictwa dla potencjalnych inwestorów.

 

W województwie śląskim i podlaskim konkurs organizowany jest we współpracy z lokalnymi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich i samorządami województw. W województwie warmińsko-mazurskim konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy współpracy
z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

 

W czerwcu film „Twój dom – dialog z tradycją” będzie można obejrzeć również na kanale TV NID na platformie YouTube.

 

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Film Architektoniczny, Film O Architekturze, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera