Kieszonkowe rozwiązania dla przestrzeni publicznej i przydomowej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elementy betonowe – nieoceniona pomoc w aranżacji zieleni w przestrzeni miejskiej i wokół domu

 

Czas czytania: ~5 min


Zielone przestrzenie dają wytchnienie, przywracają równowagę i zbliżają do natury. Zieleń pochłania dwutlenek węgla, produkuje tlen i jest schronieniem dla zwierząt. Obniża temperaturę otoczenia w miastach i stanowi barierę akustyczną. Nieocenioną pomoc w aranżacji zieleni, zarówno w przestrzeni miejskiej jak i przydomowej, stanowią prefabrykaty betonowe.

 

Skwery, pasy zieleni przy jezdniach ulic, bariery akustyczne i przydomowe ogrody to miejsca, które warto zagospodarować tak, by wpisały się w ogólnoświatowy trend „bycia eko”. Zgodnie z nim tereny zielone odgrywają coraz ważniejszą rolę w aranżowaniu otaczającej człowieka przestrzeni. W miastach popularnym rozwiązaniem jest budowa mini parków kieszonkowych i porządkowanie obszarów zielonych na skwerach czy pasach zieleni. W przestrzeni prywatnej natomiast, wyzwaniem jest często ograniczona powierzchnia działek. Prefabrykaty betonowe są sprzymierzeńcem zieleni w wielu przypadkach. Nadają jej ramy, pozwalają piąć się w górę, a także wytyczają granice terenów zielonych. Chronią ją również przed zniszczeniem i współtworzą inspirujące aranżacje.

Produkty Polbruk

Extrano, L-ka Tigela

Kieszonkowe rozwiązania dla przestrzeni publicznej i przydomowej

„Parki kieszonkowe” to coraz częściej spotykane określenie małych enklaw zieleni w mieście.  Idea ta powstała z potrzeby tworzenia zielonych przestrzeni rekreacyjnych w zwartej zabudowie miejskiej. Przykładem jest tu Paley Park utworzony na Manhattanie w 1967 roku i zajmujący powierzchnię zalewie 390 mkw. Przy projektowaniu zielonych rozwiązań bardzo ważne jest wytyczenie granic ciągów pieszych i stref dla roślin. W „kieszonkowych” rozwiązaniach często znajduje się również mała architektura oraz dobrana do projektu, odpowiednia nawierzchnia. Z prefabrykatów betonowych można zbudować wszystkie wymienione elementy: ekologiczne nawierzchnie, zielone ściany, donice i kwietniki, ławki, stoły, sofy zewnętrzne, a nawet fontanny.

Produkty Polbruk

Palisada Zen

Pomysły na zielone ściany

Interesującym rozwiązaniem w gęstej zabudowie są zielone ściany. Mogą one zastąpić standardowe ogrodzenia. Można je stworzyć w miejscach, gdzie przestrzeń na zieleń jest tak mała, że jedynym sposobem na jej wprowadzenie jest zastosowanie wertykalnych rozwiązań. W budowie zielonej ściany pomocne będą gazony Abax.  W tym celu należy je ułożyć w formie muru, w którym część prefabrykatów będzie pełnić funkcję typowej donicy. Alternatywnym rozwiązaniem jest wypełnienie ziemią elementów znajdujących się na szczycie i zasadzenie w nich pnączy, które oplotą konstrukcję zieloną siecią. W przestrzeniach miejskich gazony Abax mogą służyć również do budowy zielonych ekranów akustycznych. Rozwiązanie to prezentuje się wyjątkowo estetycznie, a jego dodatkowym atutem jest to, że rosnące w gazonach rośliny pochłoną część dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.

Produkty Polbruk

Gazon Abax

Produkty Polbruk

Gazon Abax

Sposoby na wyodrębnienie stref dla roślin

Wytyczenie ciągów pieszych i przestrzeni zielonych na powierzchni działki to kolejny niezwykle ważny element rozplanowania zieleni. Pomocne są tu palisady, obrzeża oraz kwietniki. Ciekawym rozwiązaniem jest palisada Zen o zróżnicowanej wysokości elementów od 30 do 120 cm, która występuje w trzech kolorach – szarym, grafitowym i brązowym. Można ją wykorzystać do zniwelowania różnic wysokości terenu lub budowy oryginalnych donic.

Produkty Polbruk

Palisada Zen

Produkty Polbruk

Palisada Zen

Wśród prefabrykatów o zbliżonej funkcjonalności warto również zwrócić uwagę na obrzeże Treo. Charakteryzuje się ono minimalistycznym designem i doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. Posiada charakterystyczne pionowe linie, które dodają mu wizualnej lekkości. Pojedynczy element ma grubość 8 cm, wysokość 30 cm oraz długość 50 cm. Obrzeże Treo można wykorzystać w klasyczny sposób, czyli jako „granicę” oddzielającą ciągi piesze od terenów zielonych lub w charakterze rabaty kwiatowej. Treo doskonale sprawdza się w aranżacji kwietników o geometrycznym kształcie. Palisady i obrzeża nie tylko wytyczają granice ścieżek i klombów, ale stanowią też dodatkową ochronę dla roślin. Roślinność w przestrzeniach publicznych najczęściej dobiera się tak, aby była jak najbardziej odporna na warunki atmosferyczne, a równocześnie wymagała jak najmniej zabiegów pielęgnacyjnych. Właściciele prywatnych posesji często również stawiają na ten praktyczny aspekt i decydują się na mało wymagające rośliny.

Produkty Polbruk

Obrzeże Treo

Produkty Polbruk

Obrzeże Treo

Produkty Polbruk

Obrzeże Treo

Zieleń w punktach

Kolejnym pomysłem na mikro punkty zieleni są donice z prefabrykatów betonowych. Ciekawą propozycją jest nowość na rynku - donica Tigela.  Ma ona wymiar 40x40 cm i wysokość 33 cm. Nie ma dna, więc wypełniona ziemią przestrzeń łączy się bezpośrednio z podłożem. Donice Tigela można ustawiać jedna na drugiej, co pozwala na tworzenie konstrukcji o różnych wysokościach, a tym samym wielopoziomowych kaskad wypełnionych roślinnością. Podobnie, jak gazon Abax może służyć do budowy zielonej ściany. Donice Tigela są dostępne w kolorze grafitowym i stalowym. Ze względu na minimalistyczny design i kolorystykę doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. W tej kategorii warto również zwrócić uwagę na moduł L-ka Tigela, należący do rodziny donic Tigela. Pojedynczy element L-ka Tigela posiada wymiary 80x42x33 cm, jego wysokość zależy od ustawienia w poziomie lub pionie. Moduł L-ka Tigela można wykorzystać jako obrzeże i donicę. W przypadku zastosowania w charakterze obrzeża, należy ułożyć go na krawędzi. Powstaną w ten sposób „ramy” zielonej przestrzeni. W przypadku rabaty, najlepiej wykorzystać prefabrukatyL-ka Tigela w obu opcjach ustawienia. Ułożenie elementów zarówno na krótszym, jak i dłuższym boku pozwoli różnicować wysokość rabat i zaakcentować wybrane grupy roślin. L-ka Tigela jest wielofunkcyjnym prefabrykatem, który można również zastosować do budowy małej architektury np. ławek czy  mebli ogrodowych.L-ka Tigela, podobnie jak donica wolnostojąca Tigela jest dostępna w kolorze stalowym i grafitowym.

Produkty Polbruk

L-ka Tigela

Produkty Polbruk

L-ka Tigela

Produkty Polbruk

L-ka Tigela, Ogrodzenie Neo grill

Prefabrykaty betonowe stanowią nieocenioną pomoc w aranżacjach obszarów zielonych, a zwłaszcza w przypadku ograniczonej przestrzeni czy małych i „trudnych” działek. Spełniają wiele ważnych ról np. granicy czy bariery ochronnej. Oprócz walorów stricte funkcjonalnych warto też zwrócić uwagę na ich trwałość i aspekt dekoracyjny. Beton i zieleń mogą koegzystować w idealnej symbiozie, ale warunkiem jest dobrze przemyślana koncepcja zagospodarowania terenu. Z pomocą prefabrykatów betonowych można tworzyć oryginalne i interesujące zielone aranżacje.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie firmy Polbruk.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Betonowa, Beton Architektoniczny, Technologie

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera