Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elementy betonowe – nieoceniona pomoc w aranżacji zieleni w przestrzeni miejskiej i wokół domu

 

Czas czytania: ~5 min


Zielone przestrzenie dają wytchnienie, przywracają równowagę i zbliżają do natury. Zieleń pochłania dwutlenek węgla, produkuje tlen i jest schronieniem dla zwierząt. Obniża temperaturę otoczenia w miastach i stanowi barierę akustyczną. Nieocenioną pomoc w aranżacji zieleni, zarówno w przestrzeni miejskiej jak i przydomowej, stanowią prefabrykaty betonowe.

 

Skwery, pasy zieleni przy jezdniach ulic, bariery akustyczne i przydomowe ogrody to miejsca, które warto zagospodarować tak, by wpisały się w ogólnoświatowy trend „bycia eko”. Zgodnie z nim tereny zielone odgrywają coraz ważniejszą rolę w aranżowaniu otaczającej człowieka przestrzeni. W miastach popularnym rozwiązaniem jest budowa mini parków kieszonkowych i porządkowanie obszarów zielonych na skwerach czy pasach zieleni. W przestrzeni prywatnej natomiast, wyzwaniem jest często ograniczona powierzchnia działek. Prefabrykaty betonowe są sprzymierzeńcem zieleni w wielu przypadkach. Nadają jej ramy, pozwalają piąć się w górę, a także wytyczają granice terenów zielonych. Chronią ją również przed zniszczeniem i współtworzą inspirujące aranżacje.

Produkty Polbruk

Extrano, L-ka Tigela

Kieszonkowe rozwiązania dla przestrzeni publicznej i przydomowej

„Parki kieszonkowe” to coraz częściej spotykane określenie małych enklaw zieleni w mieście.  Idea ta powstała z potrzeby tworzenia zielonych przestrzeni rekreacyjnych w zwartej zabudowie miejskiej. Przykładem jest tu Paley Park utworzony na Manhattanie w 1967 roku i zajmujący powierzchnię zalewie 390 mkw. Przy projektowaniu zielonych rozwiązań bardzo ważne jest wytyczenie granic ciągów pieszych i stref dla roślin. W „kieszonkowych” rozwiązaniach często znajduje się również mała architektura oraz dobrana do projektu, odpowiednia nawierzchnia. Z prefabrykatów betonowych można zbudować wszystkie wymienione elementy: ekologiczne nawierzchnie, zielone ściany, donice i kwietniki, ławki, stoły, sofy zewnętrzne, a nawet fontanny.

Produkty Polbruk

Palisada Zen

Pomysły na zielone ściany

Interesującym rozwiązaniem w gęstej zabudowie są zielone ściany. Mogą one zastąpić standardowe ogrodzenia. Można je stworzyć w miejscach, gdzie przestrzeń na zieleń jest tak mała, że jedynym sposobem na jej wprowadzenie jest zastosowanie wertykalnych rozwiązań. W budowie zielonej ściany pomocne będą gazony Abax.  W tym celu należy je ułożyć w formie muru, w którym część prefabrykatów będzie pełnić funkcję typowej donicy. Alternatywnym rozwiązaniem jest wypełnienie ziemią elementów znajdujących się na szczycie i zasadzenie w nich pnączy, które oplotą konstrukcję zieloną siecią. W przestrzeniach miejskich gazony Abax mogą służyć również do budowy zielonych ekranów akustycznych. Rozwiązanie to prezentuje się wyjątkowo estetycznie, a jego dodatkowym atutem jest to, że rosnące w gazonach rośliny pochłoną część dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.

Produkty Polbruk

Gazon Abax

Produkty Polbruk

Gazon Abax

Sposoby na wyodrębnienie stref dla roślin

Wytyczenie ciągów pieszych i przestrzeni zielonych na powierzchni działki to kolejny niezwykle ważny element rozplanowania zieleni. Pomocne są tu palisady, obrzeża oraz kwietniki. Ciekawym rozwiązaniem jest palisada Zen o zróżnicowanej wysokości elementów od 30 do 120 cm, która występuje w trzech kolorach – szarym, grafitowym i brązowym. Można ją wykorzystać do zniwelowania różnic wysokości terenu lub budowy oryginalnych donic.

Produkty Polbruk

Palisada Zen

Produkty Polbruk

Palisada Zen

Wśród prefabrykatów o zbliżonej funkcjonalności warto również zwrócić uwagę na obrzeże Treo. Charakteryzuje się ono minimalistycznym designem i doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. Posiada charakterystyczne pionowe linie, które dodają mu wizualnej lekkości. Pojedynczy element ma grubość 8 cm, wysokość 30 cm oraz długość 50 cm. Obrzeże Treo można wykorzystać w klasyczny sposób, czyli jako „granicę” oddzielającą ciągi piesze od terenów zielonych lub w charakterze rabaty kwiatowej. Treo doskonale sprawdza się w aranżacji kwietników o geometrycznym kształcie. Palisady i obrzeża nie tylko wytyczają granice ścieżek i klombów, ale stanowią też dodatkową ochronę dla roślin. Roślinność w przestrzeniach publicznych najczęściej dobiera się tak, aby była jak najbardziej odporna na warunki atmosferyczne, a równocześnie wymagała jak najmniej zabiegów pielęgnacyjnych. Właściciele prywatnych posesji często również stawiają na ten praktyczny aspekt i decydują się na mało wymagające rośliny.

Produkty Polbruk

Obrzeże Treo

Produkty Polbruk

Obrzeże Treo

Produkty Polbruk

Obrzeże Treo

Zieleń w punktach

Kolejnym pomysłem na mikro punkty zieleni są donice z prefabrykatów betonowych. Ciekawą propozycją jest nowość na rynku - donica Tigela.  Ma ona wymiar 40x40 cm i wysokość 33 cm. Nie ma dna, więc wypełniona ziemią przestrzeń łączy się bezpośrednio z podłożem. Donice Tigela można ustawiać jedna na drugiej, co pozwala na tworzenie konstrukcji o różnych wysokościach, a tym samym wielopoziomowych kaskad wypełnionych roślinnością. Podobnie, jak gazon Abax może służyć do budowy zielonej ściany. Donice Tigela są dostępne w kolorze grafitowym i stalowym. Ze względu na minimalistyczny design i kolorystykę doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. W tej kategorii warto również zwrócić uwagę na moduł L-ka Tigela, należący do rodziny donic Tigela. Pojedynczy element L-ka Tigela posiada wymiary 80x42x33 cm, jego wysokość zależy od ustawienia w poziomie lub pionie. Moduł L-ka Tigela można wykorzystać jako obrzeże i donicę. W przypadku zastosowania w charakterze obrzeża, należy ułożyć go na krawędzi. Powstaną w ten sposób „ramy” zielonej przestrzeni. W przypadku rabaty, najlepiej wykorzystać prefabrukatyL-ka Tigela w obu opcjach ustawienia. Ułożenie elementów zarówno na krótszym, jak i dłuższym boku pozwoli różnicować wysokość rabat i zaakcentować wybrane grupy roślin. L-ka Tigela jest wielofunkcyjnym prefabrykatem, który można również zastosować do budowy małej architektury np. ławek czy  mebli ogrodowych.L-ka Tigela, podobnie jak donica wolnostojąca Tigela jest dostępna w kolorze stalowym i grafitowym.

Produkty Polbruk

L-ka Tigela

Produkty Polbruk

L-ka Tigela

Produkty Polbruk

L-ka Tigela, Ogrodzenie Neo grill

Prefabrykaty betonowe stanowią nieocenioną pomoc w aranżacjach obszarów zielonych, a zwłaszcza w przypadku ograniczonej przestrzeni czy małych i „trudnych” działek. Spełniają wiele ważnych ról np. granicy czy bariery ochronnej. Oprócz walorów stricte funkcjonalnych warto też zwrócić uwagę na ich trwałość i aspekt dekoracyjny. Beton i zieleń mogą koegzystować w idealnej symbiozie, ale warunkiem jest dobrze przemyślana koncepcja zagospodarowania terenu. Z pomocą prefabrykatów betonowych można tworzyć oryginalne i interesujące zielone aranżacje.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie firmy Polbruk.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Betonowa, Beton Architektoniczny, Technologie

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera