Nowoczesny projekt szkoły - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


WWAA projektuje innowacyjną szkołę

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia WWAA stworzyła projekt szkoły, która miałaby powstać w rejonie ulic Domaniewskiej i Wołoskiej, w samym sercu dzielnicy jeszcze niedawno zdominowanej przez biurowce i nazywanej „Mordorem”. Szkołę chce wznieść deweloper w zamian za pozwolenie na zbudowanie w tej okolicy dużego osiedla mieszkaniowego. Plan miejscowy takiej inwestycji nie dopuszcza, inwestor stara się zbudować osiedle w ramach tzw. „lex deweloper”.

 

Projekt szkoły od WWAA
Projekt szkoły od WWAA

Nowoczesny projekt szkoły

Warszawski Służewiec zmienia swoje oblicze – monofunkcyjna dzielnica biznesowa, jaka wyrosła w tym miejscu po 1989 roku okazała się nie najlepszym pomysłem i od lat pomiędzy biurowce wprowadzana jest nowa zabudowa, przede wszystkim mieszkaniowa. Poza budynkami na niewielkie wolny teren usiłuje się wcisnąć także obiekty publiczne czy zieleńce, których bardzo w okolicy brakuje. Dla wciąż rosnącej liczby mieszkańców brakuje tu także placówek edukacyjnych.

Projekt szkoły od WWAA
Projekt szkoły od WWAA

Stąd też propozycja firmy Echo Investment, która chce w zamian za niezgodne z planem miejscowym pozwolenie na budowę osiedla w miejscu wyburzonych biurowców w rejonie skrzyżowania Wołoskiej i Domaniewskiej. Osiedle miałoby powstać dzięki ustawie „lex deweloper”, a w jego pobliżu z inicjatywy dewelopera miałaby powstać szkoła, w której uczyć by się mogło 270 dzieci z klas 1-3. Inwestor zapewnia, że budynek w przyszłości łatwo będzie rozbudować tak, by pomieścił też starsze dzieci.

Projekt szkoły od WWAA

WWAA dla mieszkańców

Projekt szkoły powstał w pracowni WWAA, która opracowała go we współpracy z inżynierami z pracowni Biuro Happold. Budynek ma mieć dwie kondygnacje, 12 sal lekcyjnych i 5 sal do prowadzenia zajęć tematycznych. Budynek ma być niski i rozłożysty, ma zachowywać skalę przyjazną najmłodszym użytkownikom. Szkoła ma nie być ogrodzona. WWAA chce przed budynkiem założyć otwarty plac, który mógłby być wykorzystywany także jako centrum sąsiedzkie. Z placu można by się także dostać do ogólnodostępnej biblioteki czy do pomieszczeń sportowych. „Hol wejściowy wraz z otwartą stołówką poza godzinami pracy szkoły mogą być miejscem debat czy spotkań lokalnej społeczności” – tłumaczy Natalia Paszkowska z pracowni WWAA. Tym samym otoczony zielenią budynek miałby służyć nie tylko dzieciom, ale wszystkim mieszańcom okolicy.

Projekt szkoły od WWAA
Projekt szkoły od WWAA

Szkoła podstawowa - metryczka projektu szkoły

Lokalizacja: ul. Konstruktorska, Warszawa

Inwestor: Echo Investment
Projekt architektoniczny: WWAA
Zespół: Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Krzysztof Mazanek, Ryszard Rychlicki, Marta Kastelik, Ireneusz Kossakowski, Krzysztof Jakubów, Stefan Kielman

Projekt: 2020-2021

Powierzchnia użytkowa: 3 600 m2

Źródło: wwaa.pl, echo.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera