Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

 

Czas czytania: ~2 min


Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt modernizacji ulicy Chmielnej. To kolejny projekt w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy, które ma być bardziej przyjazne, dostępne, zielone.

 

Zobacz projekty warszawskiej ulicy

Nowa Chmielna ma się wzbogacić m.in. o szpalery drzew, dużo zieleni i miejsc do wypoczynku oraz efektowne oświetlenie; ma się stać atrakcyjną przestrzenią publiczną. „Chcemy, aby Warszawa była zielona, czysta i pełna przyjaznych przestrzeni dla każdego mieszkańca. I to nie tylko na obrzeżach, ale również w samym jej sercu. Dlatego konsekwentnie realizujemy program Nowego Centrum Warszawy, w którym będzie można oddychać czystym powietrzem, schronić się przed słońcem w cieniu drzew, wygodnie poruszać pieszo, na rowerze czy transportem publicznym” – mówił przy okazji rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Kilka lat temu obsypane później nagrodami  przebudowa wiślanych bulwarów w  Warszawie pokazała, że warto tworzyć w mieście atrakcyjne przestrzenie publiczne. Czy Nowa Chmielna powtórzy ten sukces?

 

Konkurs architektoniczny na projekt Nowej Chmielnej miał na celu znalezienie najlepszych pomysłów na zagospodarowanie ulicy ze skwerami, miejscami do spotkań i odpoczynku, wygodną dla pieszych i rowerzystów, a także pasującą do przechodzącego właśnie metamorfozę Placu Pięciu Rogów. „W konkursie szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla Chmielnej a autorzy nagrodzonych prac potrafili spojrzeć kompleksowo na problemy, które trzeba rozwiązać w tej przestrzeni. Zarówno z perspektywy pieszego, jak i z lotu ptaka. Na ulicy przybędzie więc dużo drzew i zieleni. Pojawią się ogrody deszczowe. Musimy wzmacniać odporność naszego miasta na zmiany klimatu” - tłumaczyła Marlena Happach, architektka miasta.

 

Najlepsze projekty ulicy Chmielnej w Warszawie

W konkursie architektonicznym na projekt Nowej Chmielnej nadesłane prace oceniało jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Za najlepszą uznało propozycję pracowni RS Architektura Krajobrazu, uznając ją za najbardziej kompletną, dojrzałą i wielowątkową. Wrażenie zrobiła zwłaszcza koncepcja przekształcenia istniejącego zieleńca blisko Nowego Światu, tzw. skweru bukinistów, w przestrzeń bardziej oryginalną w wyrazie, z miejscami do wypoczynku. „Praca cechuje się starannym, indywidualnym potraktowaniem skwerów i poszerzeń oraz różnorodnym i funkcjonalnym wachlarzem zaproponowanej małej architektury. Podkreślić należy także wnikliwe potraktowanie problemu kolizji nasadzeń z istniejącą infrastrukturą podziemną” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Drugą nagrodę w konkursie na Nową Chmielną przyznano projektowi pracowni ARE Stiasny/Wacławek.

Trzecią nagrodę otrzymała Diana Polkowska Pracownia Projektowa dpp Design. W konkursie przyznano także wyróżnienie dla projektu zespołu w składzie: Anna Sokołowska, Małgorzata Marczewska, Elżbieta Janiszewska, Bartłomiej Idzikowski.

 

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Publiczna

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera