Rewitalizacja zabytkowego terenu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


SUD Architekt Polska wygrywa konkurs w Poznaniu

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt adaptacji na nowe potrzeby kompleksu dawnych koszar ułańskich na poznańskim Łazarzu był zamkniętym konkursem inwestorskim. Na 5,5-hektarowym terenie odpowiadające za inwestycję firmy BPI Real Estate Poland i Revive chcą stworzyć nowy fragment miasta.

 

Projekt terenu dawnych koszar ułańskich w poznańskiej dzielnicy Łazarz od SUD Architekt

Rewitalizacja zabytkowego terenu

Choć realizacji związanych z modernizacją i przebudową obiektów poprzemysłowych czy powojskowych znamy wiele, wciąż w polskich miastach znajdują się obiekty warte zachowania ze względów architektonicznych, a jednocześnie przestarzałe, jeśli chodzi o funkcję. Nadanie nowego życia z zachowaniem najcenniejszych przestrzeni historycznych czyni takie obiekty nie tylko wyjątkowymi, ale i przyczynia się do ich popularności – jak to miało miejsce w Gdańsku https://sztuka-architektury.pl/article/3304/garnizon-8211-nowa-dzielnica-gdanska czy Warszawie https://sztuka-architektury.pl/article/12968/centrum-praskie-koneser-nowe-zycie-fabryki.

 

Podobny plan wobec kompleksu dawnych koszar ułańskich na poznańskim Łazarzu mają teraz firmy BPI Real Estate Poland i Revive. Na przemianę tego terenu deweloperzy ogłosili konkurs architektoniczny, w którym zwyciężyła koncepcja pracowni SUD Architekt Polska. Inwestorzy na terenie o powierzchni 5,5 ha zamierzają wybudować nowoczesny kompleks, jak sami to nazywają, „o prawdziwie wielkomiejskim charakterze”. Projekt zakłada połączenie funkcji mieszkaniowych i komercyjnych, a także rewitalizację zabytkowych budynków dawnych koszar wojskowych. Koncepcja uwzględnia również zasadzenie dużej ilości zieleni, w tym drzew oraz liczne ogólnodostępne tereny, z których w założeniu mają korzystać wszyscy mieszkańcy Poznania.

Projekt terenu dawnych koszar ułańskich w poznańskiej dzielnicy Łazarz od SUD Architekt

Wielofunkcyjny kompleks zabudowy od SUD Architekt

Przy okazji projektu  SUD Architekt Polska, który wygrał w konkursie architektonicznym mówi się o „mini-mieście” lub używa się określenia „miasto w mieście”. Kompleks ma bowiem oferować wiele zróżnicowanych funkcji i przestrzeni, w których nowa zabudowa zostanie połączona z wyremontowanymi obiektami z przeszłości. Zespół ma być podzielony na trzy części: biznesową od strony ulicy Grunwaldzkiej, mieszkalną od strony Matejki oraz „centrum” założenia, które stanowić mają zabytkowe zabudowania dawnych koszar od strony ulicy Ułańskiej.

 

Chcemy, aby nasz projekt był „ekologiczną dzielnicą” sprzyjającą symbiotycznej relacji miasta z przyrodą. Konstrukcje zostaną wkomponowane w ogrody i parki, które będą w pełni otwarte dla wszystkich mieszkańców, sprzyjając proekologicznym środkom przemieszczania się oraz socjalizacji. Powstała w tym miejscu nowa dzielnica będzie łączyła funkcje biurowe i mieszkalne. Natomiast odrestaurowane historyczne budynki wojskowe będą szlachetną oprawą nowego parku, czyniąc ją nowym, tętniącym życiem fragmentem miasta” - mówi Jocelyn Fillard, Dyrektor ds. Architektury i Partner w SUD Polska.

 

Źródło: pl.bpi-realestate.com

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Publiczna

Stajnie Kubickiego – nowa atrakcja w Łazienkach Królewskich
Stajnie Kubickiego – nowa atrakcja w Łazienkach Królewskich

Stajnie Kubickiego zostały zbudowane w latach 1825-1826 na wschodnich obrzeżach terenu Łazienek Król ...

Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie

Władze stolicy wraz z jednostką o nazwie Lasy Miejskie chcą stworzyć Centrum Edukacji Ekologicznej. ...

Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce
Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce

W miejscowości Jankowa Żagańska w powiecie żagańskim w województwie lubuskim znajduje się mało znany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera