Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nizio Design International projektuje nowe muzeum

 

Czas czytania: ~1 min


W Okopach w województwie podlaskim powstanie nowe muzeum. List intencyjny w sprawie powołania Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszko w Okopach – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czerwcu 2020 roku w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego, Artura Kosickiego, przedstawiciel Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” Józef Popiełuszko oraz dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski. Za projekt nowej placówki odpowiada pracownia Nizio Design International.

 

Projekt muzeum od Nizio Design
Projekt muzeum od Nizio Design

Nowy projekt Mirosława Nizio

Miłośnikom niestandardowych muzeów pracowni  Nizio Design International nie trzeba przedstawiać. To zespół Mirosława Nizio jest odpowiedzialny za projekty obiektów muzealnych, w których ekspozycja i architektura tworzą integralną całość – jak muzeum w Chmielniku, muzeum w Michniowie czy muzeum w Markowej. Teraz kolejna realizacja tego architekta ma zostać zrealizowana w miejscowości Okopy pod Suchowolą w województwie podlaskim.

Projekt muzeum od Nizio Design
Projekt muzeum od Nizio Design

Biuro Nizio Design International stworzyło koncepcję architektoniczną oraz koncepcję wystawy stałej i wnętrz Muzeum - Domu Pamięci księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach. „Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki” – mówią pomysłodawcy placówki.

Projekt muzeum od Nizio Design
Projekt muzeum od Nizio Design

Bryła muzeum wpisana w krajobraz

Architekci z pracowni Nizio Design International opisują też swoją koncepcję tej przestrzeni muzealnej, której sercem ma być nakryta dwuspadowym dachem kapliczka. Jej elewacja ma być wykonana z betonowych bloków z nieregularnymi, pionowymi i poziomymi prześwitami, sączącymi do wnętrza światło. Poza kapliczką na terenie tego założenia muzealno-krajobrazowego znajdzie się też uskok, po którym płynąć będzie woda (to nawiązanie do tamy we Włocławku). Muzeum zostanie wpisane w istniejący krajobraz, jego ukształtowanie, a droga zwiedzających będzie wiodła w stronę lasu.

 

Źródło: gov.pl, muzeum.bialystok.pl, facebook.com/NizioDesignInternational

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Muzeum, Hot

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera