Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom nad jeziorem

 

Czas czytania: ~2 min


Kamil Graczyk z pracowni VAME architekci i Michał Ostafijczuk z pracowni TRINN architekci byli odpowiedzialni za projekt domu jednorodzinnego, jaki ma powstać na północno-zachodnich peryferiach Gdańska. Dom nad jeziorem stanie w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

dom nad jeziorem

Projekt domu jednorodzinnego

 

Sąsiedztwo jeziora jest zawsze ogromnym walorem dla lokalizacji domu jednorodzinnego. Bliskość wody – to nie tylko piękny widok i przyjemność korzystania z oferowanych przez jezioro atrakcji, ale i ważna determinanta formy architektonicznej – domy na jeziorem są przecież projektowane tak, aby także z ich wnętrza można było podziwiać uroki krajobrazu. Można to robić w stylu nowoczesnym, szanując środowisko i omijając różne utrudnienia.

dom nad jeziorem
dom nad jeziorem

Projekt domu nad jeziorem w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku powstał w wyniku współpracy architektów z pracowni TRINN architekci i VAME architekci. To oni opracowali składającą się z dwóch połączonych szklanym łącznikiem części bryłę, która ustawili względem stron świata tak, by mieszkańcy mogli cieszyć się pięknem krajobrazu. Dwie bryły, choć zbliżone kształtem, różnią się sposobem wykończenia. Jedną pokrywa jasny tynk, drugą – deski. Sami architekci mówią, że zależało im na zachowaniu prostego, prawie minimalistycznego charakteru budowli, stąd klasyczny kształt brył i ich prosta, czytelna kompozycja.

dom nad jeziorem

Dom otwarty na krajobraz

 

W zachodniej części domu umieszczono strefę dzienną z salonem i kuchnią, wschodnia – to sypialnie domowników. Przeszklony łącznik pomiędzy nimi jest prawdziwym sercem domu – pełni nie tyko funkcję komunikacyjną, bo tu także zlokalizowano jadalnię, która jest głównym miejscem budowania rodzinnych relacji, spotkań, rozmów. Obie bryły ustawiono węższym bokiem w stronę jeziora, te same elewacje zyskały także ogromne przeszklenia. Od strony podjazdu czy sąsiednich budynków dom zyskał pełne ściany, chroniące prywatność domowników. Uzupełnieniem domu jest położony bliżej jeziora niewielki pawilon mieszczący saunę.

Dom jednorodzinny

Lokalizacja: Gdańsk

Inwestor: prywatny

Projekt architektoniczny: TRINN architekci, VAME architekci

Wizualizacje: TRINN architekci
Powierzchnia: 350 m2

Kubatura: 2100 m3

Projekt: 2021


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Hot

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera