JSK Architekci zbudują nowy stadion Polonia Warszawa trwaja już ustalenia. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


JSK Architekci zbudują nowy stadion Polonia Warszawa

 

Czas czytania: ~2 min


Pod koniec czerwca 2021 roku władze Warszawy rozpoczęły negocjacje z pracownią JSK Architekci na temat projektu stadionu Polonia Warszawa. Ten położony przy ulicy Konwiktorskiej obiekt sportowy ma przejść radykalną przeminę – ma zostać nie tylko zmodernizowany, ale i rozbudowany.

 

stadion Polonia Warszawa

Projekt modernizacji stadionu

 

Pracownia JSK Architekci wiosną 2019 roku zwyciężyła w konkursie architektonicznym na projekt przebudowy i rozbudowy ośrodka sportowego Polonia. Teraz władze Warszawy, która są w tym przedsięwzięciu inwestorem, rozpoczynają negocjacje z architektami na temat kolejnych etapów projektowania. „Podpisanie umowy planujemy na przełomie sierpnia i września. A jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli jesienią 2023 roku rozpoczniemy prace budowlane” – mówiła pod koniec czerwca wiceprezydentka m.st. Warszawy Renata Kaznowska.

stadion Polonia Warszawa
stadion Polonia Warszawa

W ramach kompleksu sportowego Polonia, który projektuje biuro JSK Architekci powstanie hala sportowa, stadion z trybunami dla ponad 15 tysięcy kibiców, Centrum Wsparcia Sportu oraz nowy plac miejski z fontanną i kawiarniami. Warszawa przeznaczy na inwestycję przy ul. Konwiktorskiej ponad 100 milionów złotych. Warto dodać, że planowane zmiany na terenie obiektu konsultowano z przedstawicielami piłkarskich klubów Polonia Warszawa i MKS Polonia Warszawa, a  także klubu koszykarek SKK Polonia oraz przedstawicielami środowiska kibiców. Kompleks sportowy Polonia będzie realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto pozostanie właścicielem obiektu, ale partner prywatny będzie odpowiedzialny za budowę kompleksu, a następnie jego utrzymanie techniczne.

stadion Polonia Warszawa
stadion Polonia Warszawa
stadion Polonia Warszawa

JSK Architekci dla warszawskich sportowców

 

Obiekt przy Konwiktorskiej po przebudowie ma tak samo dobrze służyć sportowcom, kibicom i mieszkańcom Warszawy. To z myślą o tych ostatnich na osi stadionu i jego historycznej części, czyli zaplecza trybuny zachodniej zaprojektowano plac miejski z zachowaniem istniejącej rzeźby oraz fontanny. „Plac został podzielony na dwie strefy – historyczną z zachowaniem oryginalnej posadzki oraz miejską z dostępem do głównych wejść do Hali Sportowej oraz Centrum Wsparcia Sportu” – opisują architekci.  JSK Architekci podkreślają, że chcą nadać obiektowi spójność (także materiałową), dzięki której budynki historyczne zostaną lepiej wyeksponowane, a nowe utworzą z nimi spójną całość. Za tę spójność właśnie projekt JSK Architekci został nagrodzony w konkursie architektonicznym. „Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej „ramy”. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo pasuje do charakteru Muranowa. Uwagę zwraca przy tym zintegrowanie formy i funkcji w bryle – kubatura została domknięta tylko tam, gdzie wymagała tego wprowadzona funkcja; większa część stadionu pozostaje otwarta, ażurowa, bez parawanowych ścian, przesłaniających spodnią część konstrukcji trybun, otwierając elewacje na przenikającą granice terenu sportowego i parkowego” – można było przeczytać z uzasadnieniu werdyktu.

stadion Polonia Warszawa
stadion Polonia Warszawa

Stadion Polonii Warszawa

Lokalizacja: Warszawa, ul. Konwiktorska

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Projekt architektoniczny: JSK Architekci

Projekt: 2018
Powierzchnia 25 125 m2
Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot, Projekt Architektoniczny, Rozbudowa Budynku, Architektura

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera