Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


JSK Architekci zbudują nowy stadion Polonia Warszawa

 

Czas czytania: ~2 min


Pod koniec czerwca 2021 roku władze Warszawy rozpoczęły negocjacje z pracownią JSK Architekci na temat projektu stadionu Polonia Warszawa. Ten położony przy ulicy Konwiktorskiej obiekt sportowy ma przejść radykalną przeminę – ma zostać nie tylko zmodernizowany, ale i rozbudowany.

 

stadion Polonia Warszawa

Projekt modernizacji stadionu

 

Pracownia JSK Architekci wiosną 2019 roku zwyciężyła w konkursie architektonicznym na projekt przebudowy i rozbudowy ośrodka sportowego Polonia. Teraz władze Warszawy, która są w tym przedsięwzięciu inwestorem, rozpoczynają negocjacje z architektami na temat kolejnych etapów projektowania. „Podpisanie umowy planujemy na przełomie sierpnia i września. A jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli jesienią 2023 roku rozpoczniemy prace budowlane” – mówiła pod koniec czerwca wiceprezydentka m.st. Warszawy Renata Kaznowska.

stadion Polonia Warszawa
stadion Polonia Warszawa

W ramach kompleksu sportowego Polonia, który projektuje biuro JSK Architekci powstanie hala sportowa, stadion z trybunami dla ponad 15 tysięcy kibiców, Centrum Wsparcia Sportu oraz nowy plac miejski z fontanną i kawiarniami. Warszawa przeznaczy na inwestycję przy ul. Konwiktorskiej ponad 100 milionów złotych. Warto dodać, że planowane zmiany na terenie obiektu konsultowano z przedstawicielami piłkarskich klubów Polonia Warszawa i MKS Polonia Warszawa, a  także klubu koszykarek SKK Polonia oraz przedstawicielami środowiska kibiców. Kompleks sportowy Polonia będzie realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto pozostanie właścicielem obiektu, ale partner prywatny będzie odpowiedzialny za budowę kompleksu, a następnie jego utrzymanie techniczne.

stadion Polonia Warszawa
stadion Polonia Warszawa
stadion Polonia Warszawa

JSK Architekci dla warszawskich sportowców

 

Obiekt przy Konwiktorskiej po przebudowie ma tak samo dobrze służyć sportowcom, kibicom i mieszkańcom Warszawy. To z myślą o tych ostatnich na osi stadionu i jego historycznej części, czyli zaplecza trybuny zachodniej zaprojektowano plac miejski z zachowaniem istniejącej rzeźby oraz fontanny. „Plac został podzielony na dwie strefy – historyczną z zachowaniem oryginalnej posadzki oraz miejską z dostępem do głównych wejść do Hali Sportowej oraz Centrum Wsparcia Sportu” – opisują architekci.  JSK Architekci podkreślają, że chcą nadać obiektowi spójność (także materiałową), dzięki której budynki historyczne zostaną lepiej wyeksponowane, a nowe utworzą z nimi spójną całość. Za tę spójność właśnie projekt JSK Architekci został nagrodzony w konkursie architektonicznym. „Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej „ramy”. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo pasuje do charakteru Muranowa. Uwagę zwraca przy tym zintegrowanie formy i funkcji w bryle – kubatura została domknięta tylko tam, gdzie wymagała tego wprowadzona funkcja; większa część stadionu pozostaje otwarta, ażurowa, bez parawanowych ścian, przesłaniających spodnią część konstrukcji trybun, otwierając elewacje na przenikającą granice terenu sportowego i parkowego” – można było przeczytać z uzasadnieniu werdyktu.

stadion Polonia Warszawa
stadion Polonia Warszawa

Stadion Polonii Warszawa

Lokalizacja: Warszawa, ul. Konwiktorska

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Projekt architektoniczny: JSK Architekci

Projekt: 2018
Powierzchnia 25 125 m2
Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot, Projekt Architektoniczny, Rozbudowa Budynku, Architektura

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera