Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec PKP w Kielcach zostanie biurowcem

 

Czas czytania: ~2 min


Dworzec PKP w Kielcach został zaprojektowany przez Jerzego Bortkiewicza w latach 60. XX wieku. Jak wiele stacji kolejowych w Polsce przez lata został zaniedbany, długo jego bryłę skrywały gigantyczne płachty reklamowe. Teraz władze spółki PKP ogłosiły plan przebudowy kieleckiego dworca. Choć zachowa swój kształt, straci to, co w jego architekturze najciekawszego.

 

Dworzec PKP

Kontrowersyjna przebudowa

 

Latem 2020 roku został ponownie otwarty dla pasażerów dworzec PKS w Kielcach. Jego burzliwe losy opisywaliśmy wiele razy , prezentowaliśmy też konkursowy projekt na jego nową-starą bryłę (oryginalny budynek został rozebrany i zbudowany na nowo). Choć w nowym wcieleniu, obiekt zachował swoją funkcję i nieco z klimaty pierwotnej bryły.

 

Niedawno spółka PKP ogłosiła swoją koncepcję modernizacji dworca kolejowego w Kielcach. Jej projekt przygotowała pracownia Pas Projekt, a jak zapowiadają zarządy budynku już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót. Być może pierwszych podróżnych nowy budynek obsłuży w 2023 roku.

Dworzec PKP

Jak zapowiadają władze PKP dworzec PKP w Kielcach w wyniku przebudowy i modernizacji zachowa swój pierwotny kształt: „Elewacja zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem, co podkreśli historyczny wygląd obiektu i jego reprezentacyjny charakter” – można przeczytać w komunikacie prasowym. Jednak w przypadku tego budynku nie sama forma bryły, a ogromny, przeszklony na przestrzał hol jest najważniejszym i najciekawszym elementem tej architektury. A ten w wyniku przebudowy zniknie, bo duża część dworca zostanie zamieniona na biurowiec.

 

Nowa bryła dla pasażerów

 

„Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera” – pisze PKP o przebudowie dworca PKP w Kielcach. Pasażerowie otrzymają więc do swoich potrzeb część parteru budynku, jego pozostała – duża przecież, zajmująca kolejne dwie kondygnacje – przestrzeń zamieni się w powierzchnie biurowe. Zmiany są tu z pewnością potrzebne: budynek wymaga dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, uzupełnienia jego oferty o lokale komercyjne, remontu pomieszczeń, uporządkowania otoczenia gmachu. Jest jednak nieuczciwością mówienie, że dworzec zachowa swój wygląd, bo straci swój najbardziej charakterystyczny element. 

Dworzec PKP

Modernizacja dworca PKP
Lokalizacja: Kielce, plac Niepodległości 1
Inwestor: PKP SA

Projekt architektoniczny: Pas Projekt

Projekt: 2021
Planowana realizacja: 2023

Źródło: www.pkp.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Biurowca, Architektura, Hot

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera