Dworzec PKP w Kielcach został zaprojektowany przez Jerzego Bortkiewicza w latach 60. XX wieku. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec PKP w Kielcach zostanie biurowcem

 

Czas czytania: ~2 min


Dworzec PKP w Kielcach został zaprojektowany przez Jerzego Bortkiewicza w latach 60. XX wieku. Jak wiele stacji kolejowych w Polsce przez lata został zaniedbany, długo jego bryłę skrywały gigantyczne płachty reklamowe. Teraz władze spółki PKP ogłosiły plan przebudowy kieleckiego dworca. Choć zachowa swój kształt, straci to, co w jego architekturze najciekawszego.

 

Dworzec PKP

Kontrowersyjna przebudowa

 

Latem 2020 roku został ponownie otwarty dla pasażerów dworzec PKS w Kielcach. Jego burzliwe losy opisywaliśmy wiele razy , prezentowaliśmy też konkursowy projekt na jego nową-starą bryłę (oryginalny budynek został rozebrany i zbudowany na nowo). Choć w nowym wcieleniu, obiekt zachował swoją funkcję i nieco z klimaty pierwotnej bryły.

 

Niedawno spółka PKP ogłosiła swoją koncepcję modernizacji dworca kolejowego w Kielcach. Jej projekt przygotowała pracownia Pas Projekt, a jak zapowiadają zarządy budynku już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót. Być może pierwszych podróżnych nowy budynek obsłuży w 2023 roku.

Dworzec PKP

Jak zapowiadają władze PKP dworzec PKP w Kielcach w wyniku przebudowy i modernizacji zachowa swój pierwotny kształt: „Elewacja zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem, co podkreśli historyczny wygląd obiektu i jego reprezentacyjny charakter” – można przeczytać w komunikacie prasowym. Jednak w przypadku tego budynku nie sama forma bryły, a ogromny, przeszklony na przestrzał hol jest najważniejszym i najciekawszym elementem tej architektury. A ten w wyniku przebudowy zniknie, bo duża część dworca zostanie zamieniona na biurowiec.

 

Nowa bryła dla pasażerów

 

„Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera” – pisze PKP o przebudowie dworca PKP w Kielcach. Pasażerowie otrzymają więc do swoich potrzeb część parteru budynku, jego pozostała – duża przecież, zajmująca kolejne dwie kondygnacje – przestrzeń zamieni się w powierzchnie biurowe. Zmiany są tu z pewnością potrzebne: budynek wymaga dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, uzupełnienia jego oferty o lokale komercyjne, remontu pomieszczeń, uporządkowania otoczenia gmachu. Jest jednak nieuczciwością mówienie, że dworzec zachowa swój wygląd, bo straci swój najbardziej charakterystyczny element. 

Dworzec PKP

Modernizacja dworca PKP
Lokalizacja: Kielce, plac Niepodległości 1
Inwestor: PKP SA

Projekt architektoniczny: Pas Projekt

Projekt: 2021
Planowana realizacja: 2023

Źródło: www.pkp.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Biurowca, Architektura, Hot

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera