Steven Holl. Making Architecture - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Steven Holl. Making Architecture - wystawa architektury

 

Czas czytania: ~1 min


Do 22 sierpnia 2021 w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę pt. Steven Holl. Making Architecture. To część serii Hudson Valley Master’s Series, wystawianej w Samuel Dorsky Museum of Art, która bada charakterystyczny proces twórczy Holla, przedstawiając jedenaście jego projektów. Pomimo rozpiętości geograficznej i różnorodności programowej, wszystkie te projekty mają cechę wspólną - myślowo-wykonawczy duet dobrze funkcjonującej architektury.

 

Steven Holl. Making Architecture | wystawa

Amerykański architekt i artysta

Steven Holl, (ur. 9 grudnia 1947, Bremerton, Waszyngton, USA) to amerykański architekt i artysta, którego prace czerpią ze współczesnych teorii fenomenologii. Zamiast narzucać styl miejscu, argumentował, że miejsce samo w sobie powinno generować "ideę architektoniczną" zastosowaną do niego.

 

Praktyka architektoniczna zmienia się dynamicznie. Wszystkie aspekty związane z kreatywnością i produkcją osiągnęły niespotykane dotąd tempo, a standardowe metody pracy architekta w coraz większym stopniu wypiera technologia. Sytuacja ta generuje interesujące pytania – o nasze otoczenie oraz o potencjał architektury, postrzeganej jako ekspresyjna forma sztuki. Coraz bardziej zaawansowane programy komputerowe to niewątpliwe ułatwienie dla architekta, niemniej jednak eliminacja czynności manualnych przy tworzeniu architektury zmienia ostateczny wygląd i zachowanie budynku, oraz może mieć wpływ nawet na odczucia jego mieszkańców. Połączenie między ręką a umysłem, w odróżnieniu do komputera, pozwala uzyskać subtelności i niuanse koloru, materiałów, światła i przestrzeni.

 

Steven Holl od czterdziestu lat przewodzi działaniom sprzeciwiającym się pozornie wszechobecnemu trendowi cyfryzacji. Jego podejście do projektowania to założenie, iż pomysłowe budynki mają szansę wyjść wyłącznie spod ludzkiej ręki. Sam proces nazywa myślowo-wykonawczym duetem. Holl maluje akwarele na każdym etapie realizacji budynku: od pomysłu po skończony obiekt. Tworzy je w domowej pracowni, znajdującej się w Rhinebeck, bądź w jednym z dwóch nowojorskich biur.

 

Więcej informacji o wystawie prac znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wystawa Architektury, Wystawa Prac

Muzeum Fotografii w Krakowie i jego siedziby
Muzeum Fotografii w Krakowie i jego siedziby

Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo – to jedyna tego typu placówka w Polsce. Została założona w 1986 ...

Światło dzienne w architekturze
Światło dzienne w architekturze

Światło dzienne to jeden z naturalnych żywiołów architektury, którego umiejętne wykorzystanie ma wpł ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera