Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Orientarium w Łodzi prawie gotowe

 

Czas czytania: ~2 min


Do zbudowanego niedawno na terenie ZOO w Łodzi Orientarium właśnie wprowadzają się mieszkańcy. Są wśród nich m.in. słonie, krokodyle, bawoły anoa, orangutany, makaki, niedźwiedzie malajskie, langury czarne, ale także rekiny czy płaszczki. Na razie w obiekcie organizowane są sporadyczne wycieczki – oficjalnie Orientarium zostanie otwarte we wrześniu.

 

Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi

Nowa atrakcja w Łodzi

Orientarium Łódź objęło połowę obecnego terenu ZOO. „Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajęły powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich” – mówią przedstawiciele ZOO w Łodzi. Inspiracją dla tej inwestycji było zbudowane kilka lat temu we wrocławskim ogrodzie zoologicznym Afrykarium, które zarówno nowoczesnymi funkcjonalnościami, jak i samą architekturą przyciągnęło dużą liczbę nowych zwiedzających.

Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi

Orienatrium w Łodzi ma prezentować faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Na terenie obiektu znalazły się pawilony, woliery, akwaria dla nawet 50 różnych gatunków. „Budowa Orientarium pozwoli na łączenie ze sobą ekspozycji, dzięki czemu powstaną obszerne wybiegi i woliery. Takie rozwiązania dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze. Ponadto nowy obiekt będzie dostępny dla zwiedzających cały rok i zwierzęta nie biedą musiały w okresie chłodu być przenoszone na zaplecze hodowlane” – tłumaczył wyjątkowe cechy tego obiektu Tomasz Jóźwik, naczelnik Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi

Nowoczesny obiekt dla zwierząt

Orientarium w Łodzi – to projekt pracowni  ArC2 Fabryka Projektowa, prowadzonej przez Dorotę Szlachcic. To samo biuro stało za projektem wrocławskiego Afrykarium. W Łodzi architekci zaproponowali zespół pawilonów wykonanych przede wszystkim z użyciem elementów drewnianych; wiele z części zabudowy przypomina tradycyjną architekturę azjatycką. W przestrzeni Orientarium przenikają się ze sobą trasy do zwiedzania z miejscami odpoczynku, a niektóre z wybiegów „wydostają się” także daleko za kraty czy szyby. Niektóre z pawilonów wyposażono w zielone dachy, po innych piąć się będą rośliny; w obiekty wkomponowano zbiorniki na deszczówkę do ich podlewania. Wśród największych atrakcji budynku wymienia się tunel dla zwiedzających, wiodący „przez środek” ogromnego akwarium, zamieszkałego przez rekiny. Pomysłodawcy łódzkiego Orientarium szacują, że nowa atrakcja może przyciągać rocznie nawet półtora miliona zwiedzających.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Orientarium - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Łódź, ul. Konstantynowska

Inwestor: Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Projektanci: ArC2 Fabryka Projektowa
Wykonawca: Mosty Łódź

Powierzchnia terenu: 7, 60 ha

Powierzchnia zabudowy: 19 900 m2

Powierzchnia użytkowa: 33 500 m2
Projekt: 2016
Realizacja: 2021

Szacowany koszt inwestycji: 358,6 mln zł

Źródło zdjęć: zoo.lodz.pl, uml.lodz.pl, facebook.com/zoolodz


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Architektoniczna, Hot

Nowe wcielenie białej kostki
Nowe wcielenie białej kostki

Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wp ...

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera