Żegnamy Irenę Bajerską - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarła Irena Bajerska, architektka krajobrazu

 

Czas czytania: ~2 min


14 sierpnia w Warszawie zmarła Irena Bajerska, architektka krajobrazu, projektantka wielu pięknych miejsc, które czynią Warszawę miejscem przyjemniejszym do życia. Wciąż za mało doceniamy pracę architektów i architektek krajobrazu, tymczasem dziś, kiedy znów rozumiemy potrzebę otaczania się zielenią, w obliczu katastrofy klimatycznej ich wiedza i umiejętności wydają się szczególnie potrzebne i wartościowe. Doskonale to widać w dorobku Ireny Bajerskiej, która projektowała ważne, prestiżowe przestrzenie, ale i zieleń na osiedlach, wśród bloków. Wszystkie te miejsca są ważne – bo dzięki żyje się w mieście lepiej.

 

Irena Bajerska

Ważna architektura krajobrazu

Irena Bajerska urodziła się w 1943 roku; była Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie studiowała architekturę krajobrazu. Od 1972 do 1992 roku Irena Bajerska pracowała w państwowym biurze Miastoprojekt w Warszawie, po transformacji kontynuowała pracę projektową w biurze  Pracowni Architektury Krajobrazu Park. Przez ponad 30 lat była też wykładowczynią na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, uwrażliwiając kolejne pokolenia studentów na wartość i znaczenie zieleni w przestrzeni zurbanizowanej.

 

Irena Bajerska przez wiele lat współpracowała z Markiem Budzyńskim i jego zespołem. To wraz z nim stworzyła tak ważne i do dziś cenione projekty, jak zieleń dla osiedli Ursynowa Północnego, zieleń wzdłuż wschodniej pierzei Al. KEN, rośliny związane z gmachem Sądu Najwyższego w Warszawie czy swoje chyba największe, bo rewolucyjne w skali Polski dzieło – ogród na dachu  Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Irena Bajerska odeszła

Ursynów Północny

Irena Bajerska

Sąd Najwyższy

Ten rozległy teren zielony, ściśle zintegrowany z budynkiem akademickim jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Warszawie, atrakcją turystyczną i miejscem lubianym przez mieszkańców. Był pierwszą tego typu realizacją w Polsce i niepowtarzalną pod względem skali i rozmachu. „Miał być niezwykły. Miał mieć swoje zapachy, przyciągać owady i ptaki. Miał mieć swoją odrębność kolorystyczną. Właśnie wtedy wymyśliłam koncepcję ogrodów różnych w kolorze: żółty, karminowy, niebieski, srebrny, zielony. Ten srebrny, zwrócony w stronę Wisły, nawiązuje trochę doborem roślin do tych, które rosną w dolinie rzeki. Są więc trawy i wierzby. Ma to dać wrażenie ciągłości pejzażu" – opowiadała Irena Bajerska na łamach „Gazety Wyborczej".

Irena Bajerska odeszła

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Irena Bajerska odeszła

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Irena Bajerska odeszła

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Irena Bajerska odeszła

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Najpiękniejsze miejsca w Warszawie

Irena Bajerska zaprojektowała także m.in. zieleń na Cmentarzu Południowym, dziedzińcu Gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, pracowała przy projekcie siedziby Trybunału Konstytucyjnego czy Ratusza na Targówku. Była aktywną członkinią SARP, wieloletnią szefową Sekcji Architektury Krajobrazu Oddziału Warszawskiego SARP. Jej prace zostały docenione i pokazane na międzynarodowej wystawie 100 znaczących projektantek nowoczesnego designu „MoMoWo: 100 works in 100 years: European women in architecture and design: 1918–2018”, prezentowanej w 2016 roku w Oviedo i Lizbonie, a w 2017 roku w Grenoble, Amsterdamie, Lublianie i Turynie.

Irena Bajerska odeszła

Ratusz Targówek


Podepnij swój artykuł

tagi

Architekt, Słynny Architekt, Architektura Krajobrazu

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera