Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


E-1027 – ikona modernizmu projektu Eileen Gray

 

Czas czytania: ~2 min


Eileen Gray – to jedna z bardziej zdolnych i oryginalnych projektantek swoich czasów, czyli pierwszych dekad XX wieku, lat narodzin i rozwoju modernizmu. Przez świat została „odkryta” dość niedawno, na fali poszukiwania i badania dorobku kobiet w epoki, kiedy paniom było trudno przebić się w zmaskuliniowanych zawodach, jakimi były wtedy także design i architektura. Dorobek Eileen Gray można poznać dziś na wiele sposobów, także pomocą poświęconego jej życiu komiksu, wydanego w Polsce w 2019 roku.

 

Willa E-1027 we Francji
Willa E-1027 we Francji

Nowatorski modernizm

Kanwą komiksu autorstwa Charlotte Malterre-Barthes i Zosi Dzierżawskiej jest zresztą właśnie budowa willi E-1027. Ten położony w Roquebrune-Cap-Martin na południu Francji dom powstał w latach 1926-29. Eileen Gray zaprojektowała go dla Jeana Badoviciego, pochodzącego z Rumunii francuskiego krytyka architektury i architekta, z którym była wówczas związana. Z tajnego szyfru, jaki para stworzyła wywodzi się nawa domu („E” oznacza Eileen, „10” - Jean, „2” Badovici, „7” Gray).

Willa E-1027 we Francji

Eileen Gray nie miała architektonicznego wykształcenia, a willa E-1027 była jej pierwszym zrealizowanym budynkiem. Dziś obiekt ten uważa się za jedną z ikon ruchu nowoczesnego w architekturze lat 20., jedną z najciekawszych realizacji modernizmu, co najdobitniej świadczy o tym, jak zdolną projektantką była pochodząca z Irlandii Gray. Jej niewątpliwy talent był zresztą podobno źródłem jej konfliktu z Le Corbusierem.

Willa E-1027 we Francji
Willa E-1027 we Francji

Niezwykła willa nad morzem

Willa E-1027 właśnie odzyskała swój blask. Za jej staranną renowacją stało stowarzyszenie Cap Moderne, zarządzające dziś budowlą, jak również położonymi w sąsiedztwie budowlami spod kreski Le Corbusiera  (małym domkiem o nazwie Cabanon i oraz zespołem domów letniskowych Unités de Camping) oraz pawilonem z barem i restauracją Etoile de Mer. Wszystkie budynki tworzą niezwykłe „muzeum” modernizmu, zadbane i możliwe do zwiedzania zagłębie malowniczego, nadmorskiego modernizmu.

 

Zobacz galerię zdjęć wnętrz willi

Renowacja willi E-1027 projektu Eileen Gray kosztowała 5,5 mln euro, a objęła zarówno bryłę, jak wnętrza. Bo Grey zaprojektowała tu nie tylko wkomponowany w skaliste nabrzeże budynek o modernistycznych kształtach i imponującym tarasie z widokiem na morze, ale i meble, które ów dom wypełniają. Dziś odwiedzając perłę modernizmu o nazwie E-1027 można poczuć się jak w wehikule czasu – przenieść się w lata 20. XX wieku, wprost w środowisko najbardziej nowoczesnych, innowacyjnych, postępowych projektantów i projektantek.

 

Zdjęcia: Manuel Bougot, dzięki uprzejmości stowarzyszenia Cap Moderne, capmoderne.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne, Modernizacja Budynku

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera