Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


BIM a architektura zrównoważona

 

Czas czytania: ~11 min


Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą pracę projektową oraz koordynację architektury z innymi branżami, ale także jest doskonałym narzędziem do kompleksowej optymalizacji procesu inwestycyjnego zarówno na poziomie projektowym, jak i wykonawczym oraz w zakresie zarządzania zrealizowaną inwestycją. Konferencja "Bim a architektura zrównoważona" ma za zadanie pokazanie różnych relacji, jakie istnieją pomiędzy cyfrowym modelowaniem a ekologicznymi wskaźnikami przypisywanymi do inwestycji. Widzimy się 30 września 2021 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 

L8ZnlrKwmGdO3zP4fd3MmtQFSyiPyJIe9WziwKss7fnrmMkxjJEMAMLTNkcS_baner-bim-wrzesienpng.png

Partnerzy
 

 

Architektura zrównoważona w środowisku BIM przy pomocy metodyki lean - warsztat BIM

Po raz pierwszy konferencji towarzyszyć będą praktyczne warsztaty, które pozwolą na pogłębienie wiedzy teoretycznej prezentowanej w trakcie konferencji o aspekt praktyczny. 

 

Zobacz program warsztatów BIM: TUTAJ

nvmpsT0CsSDIti9v1FGNIM8GLpPdTnwBCqehSC26Hra8Yb086OcVxeGPoMhQ_programpng.png
X9D41OwJcnceJ51AaoyhnhsnaeGMtT01KVUJFdjtJwTYxFweAVruRSsp7sM0_andrzej-tomanapng.png

Wybrane problemy modelowania cyfrowego w optymalizacji ekologicznej

Zakres wykładu:
1. Raport Rzymski, Zielony Ład, Fit for 55 – od prognozy do realizacji Omówienie zgodności prognozy w raporcie Granice Wzrostu sprzed 50 lat. Europejska droga do zrównoważonego rozwoju.
2. Parametry optymalizacji ekologicznej Technologia internetowa, energia odnawialna, Internet energetyczny, wytwarzanie energii i jej dystrybucji, inteligentna infrastruktura, IoT.
3. Czy projektant może już teraz uczynić swój projekt bardziej przyjazny dla środowiska – przykład. Przykład projektu z uwzględnieniem śladu węglowego, wodnego i energetycznego.


Prowadzący: Andrzej Tomana, Datacomp

Były pracownik naukowy PK, obecnie Datacomp sp.z o.o., autor kilkudziesięciu publikacji naukowych w pismach krajowych i zagranicznych, autor pierwszej polskiej monografii „BIM Innowacyjna technologia w budownictwie, Podstawy, standardy, narzędzia, Kraków 2015, kierownik wielu projektów informatycznych m.in. platformy BIMvision, jedynej polskiej aplikacji BIM znanej na rynku globalnym.

 

bwV51Su9GYEFnfT5d9st3av9aZULdoZRBqV2WhjWVStcyFTHataaTyW77t0x_alina-grzelczak-i-grzegorz-pomianpng.png

Model budynku a certyfikacja wielokryterialna i wspomaganie projektowe

Modelowanie informacji o budynku (BIM) to zagadnienie przenikające wszelkiego rodzaju analizy ukierunkowane na zrównoważone podejście, w tym certyfikacje wielokryterialne budynków. Trójwymiarowe przedstawienie obiektu i symulacja jego działania w warunkach zbliżonych do rzeczywistości pomaga doradzić i wskazać, jakie rozwiązania proekologiczne będą najbardziej optymalne dla danego obiektu. Uwzględnienie technologii BIM we wczesnym etapie realizacji inwestycji może wspomóc projektowanie, dobrać optymalne technologie m.in. źródła ciepła, kształt czy też usytuowanie obiektu.

 

Prowadzący: Alina Grzelczak i Grzegorz Pomian

Alina Grzelczak jest konsultantem ds. budownictwa zrównoważonego w firmie Sweco Polska. Brała udział w procesie certyfikacji szeregu budynków biurowych, hal magazynowych, uczelni wyższych i galerii handlowych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze zrównoważonym budownictwem efektywnością energetyczną budynków i komfortem cieplnym. Alina Grzelczak ukończyła studia na kierunku Inżynieria Środowiska na specjalizacji: zaopatrzenie w ciepło, klimatyzacja i ochrona powietrza na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Posiada tytuł asesora BREEAM International New Construction.


Grzegorz Pomian jest specjalistą ds. modelowania dynamicznego w firmie Sweco Polska. Wykonuje modele cyfrowe obiektów biurowych, hal magazynowych i uczelni wyższych dla których opracowuje analizy m.in. efektywności energetycznej, komfortu cieplnego czy światła dziennego. Ukończył studia na kierunku Inżynieria Środowiska na specjalizacji: zaopatrzenie w ciepło, klimatyzacja i ochrona powietrza na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej.

 

jNqOvCATR8VcrB7vFGK2pUWhrWorWnax6eRW5vlZ0rGesUZr4rhYdQL7eQXy_magdalena-grunapng.png

BIM w architekturze zrównoważonej


W jaki sposób zastosowanie technologii BIM usprawnia projektowanie zrównoważone, w tym projektowanie w duchu biofilnym, na przykładzie programu Vectorworks.

 

Prowadząca: Magdalena Gruna

Architekt, Menedżer i specjalista IT. Od 2015 roku w Design Express Poland, autoryzowanego dystrybutora oprogramowania Vectorworks i Enscape w Polsce. Zajmuje się implementacją nowych technologii na wyższych uczelniach w Polsce. Nadzoruje program szkoleń, edukację i wdrażanie oprogramowania Vectorworks w Polsce. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, gdzie obroniła też pracę doktorską. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu wyceny nieruchomości na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

 

hEMoLGuFi7hI3J9Wjk23KAp0BF1SOaiBOpg2bhAYwPNNiUdBUE2pgaAFzVtS_przerwa1png.png

ff

PRfV2ofWe4AijOluyNBFM26zn1BQ7zT1RlLiRrkpK0LNd5ZRBynKsOkAyVKD_bartek-pietruszewskipng.png

Jak nowoczesne rozwiązania cyfrowe pozwalają wdrożyć BIM do realizowanych projektów?


Nowoczesne rozwiązania cyfrowe pozwalają przenieść zalety BIM również poza biuro projektowe. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu oprogramowaniu i urządzeniom mobilnym zespoły odpowiedzialne za prace wykonawcze mogą wykorzystywać technologię BIM bezpośrednio na placu budowy. Oto jak za pomocą PlanRadar, platformy do cyfrowego zarządzania zadaniami i komunikacją na budowie, można wdrożyć BIM w etap realizacji projektu i zwiększyć efektywność prowadzonych prac.

 

Prowadzący: Bartek Pietruszewski
Country Manager PlanRadar w Polsce
Ekspert w dziedzinie rozwiązań IT dla branży budowlanej i nieruchomości. Specjalista w zakresie wdrażania kompleksowych systemów i narzędzi PropTech, wspierających automatyzację procesu budowlanego. Odpowiada za wprowadzenie platformy PlanRadar na polski rynek.

 

hNb5rZf1unbeMJSRfwVcFoPEWQGV1yQVJ4FNqxQ9AbVQrTtrCNXxx1sjAKsd_tkholdingpng.png

Model BIM oraz projekt “Fabryki Wody – Nowa Gontynka”

„Fabryka Wody – Nowa Gontynka” to niezwykły kompleks wypoczynkowo-rozrywkowo-kulturalny z funkcją edukacyjną. Obiekt powstanie w miejscu byłego, letniego kąpieliska „Gontynka”, które zostało zamknięte w 2000r. Czerpiąc z inspiracji dwubiegunowego miasta, powstał obiekt reprezentujący zarówno człowieka, jak i naturę – prostokreślny, a zarazem krzywoliniowy. Dzięki swoim kształtom maksymalnie wykorzystuje ukształtowanie terenu oraz nasłonecznienie nawiązując do historycznej kaskady wodnej. Centralna część budynku – hol wejściowy – jest wyeksponowany za pomocą alei lipowej. Binarny hol, stanowi most łączący oba skrzydła budynku dostępne z każdej strony. W ten sposób w samym sercu kompleksu pojawia się strefa publiczna ogólnodostępna zarówno z zewnątrz, jak i z każdej strefy wewnętrznej. Powstały punkt widokowy z rozpościerającym się widokiem na srebrzącą się rzekę oraz kaskadę wodną zwieńczony został kawiarnią. Punkt spotkań, tętniący życiem, umożliwia swobodny przepływ ludzi w górę i w dół promenady, zapraszając każdego przechodnia do dalszej eksploracji i spędzenia swojego wolnego czasu. Symbolem projektu jest rzeka – element miastotwórczy, ekonomiczny i ekologiczny nadający charakter metropolii, wyróżniający Szczecin spośród innych miast. Budynek został zaprojektowany przy wsparciu modelu BIM wykonanego w programie Archicad. Na potrzeby Fabryki Wody powstał kompletny model architektury, zagospodarowania terenu oraz wybranych instalacji.

 

Prowadzący: TKHolding - Truszczyński & Kobierzewski

To grupa firm, zrzeszająca najlepszych specjalistów branży architektonicznej oraz projektowej. Nasza działalność oparta jest o wykorzystanie oraz tworzenie najnowszych technologii, takich jak BIM (Building Information Modeling) czy też VR (Virtual Reality). Specjalizujemy się w projektach obiektów sportowych, rekreacyjnych, basenów, aquaparków, saunariach, centrach SPA, muzeach, centrach edukacyjnych, budynkach mieszkalnych oraz indywidualnych domach jednorodzinnych.

 

IERDsJdsHDfrK8KTmoUlOnk8FXswFH6J4p4NprZObmMfmFkXmXcaDqbjjQLG_jerzy-rusinpng.png

Model architektoniczny jako źródło danych dla zrównoważonego projektowania

Wydajność energetyczna i ślad węglowy budynku, to aspekty, które leżą na sercu każdego świadomego architekta i stanowią jedną z ważniejszych wytycznych w procesie projektowym. Skąd wziąć wiarygodne informacje o tym, jak nasze decyzje projektowe zmieniają wpływ budynku na środowisko? O tym dowiedzą się Państwo w trakcie mojego wystąpienia.

 

Prowadzący: Jerzy Rusin

Architekt, przedsiębiorca, właściciel firmy BIM Point i marki Multibim, prezes buildingSMART Polska. Pasjonat zastosowania cyfrowych technologii w budownictwie, w szczególności zagadnień związanych z komunikacją i zarządzaniem informacją. Pasję realizuje jako przedsiębiorca m. in. jako właściciel marki Multibim i firmy BIM Point. Multibim jest oficjalnym i ogólnopolskim partnerem i dostawcą oprogramowania Graphisoft Archicad i norweskiej platformy Bimsync. W portfolio marki znaleźć można inne wiodące narzędzia takie jak Solibri, SimpleBIM, BIMcollab, BIMmTool, ArchiFRAME i inne.

 

uUpLgfZjneH9Yno5msOkZll1k1QCwtbGWAXAgRpEiWcnAqZ1d9me3wO8sb2s_przerwa2png.png

ff

9al5Q70EQEXvSbNuRGVDOGRRkajTl4Zgdo2oLRVuHVdGPQrum1uWMjXogGqr_slawomir-kowalpng.png

Wdrożenie i użytkowanie technik BIM w małych, średnich i dużych pracowniach

W programie prezentacji:

1. Efektywne wykorzystanie wsparcia BIM od producentów
2. Wprowadzenie do Porotherm BIM Studio
3. Wykorzystanie biblioteki detali architektonicznych
4. Przewidywane kierunki rozwoju Porotherm BIM Studio z zastosowaniem metod parametrycznych.

 

Prowadzący: Sławomir Kowal

Architekt, Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Architekt z ponad 30 letnim doświadczeniem zawodowym, naukowym i dydaktycznym. Czynnie uczestniczący we wdrażaniu języków programowania do warsztatu architekta. Współautor WaCAD, jednego z pierwszych funkcjonalnych narzędzi architektonicznych do programu AutoCAD, nagrodzonych przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Autor nakładek architektonicznych: BiblioteCAD, MultiCAD i Porotherm CAD Studio. Od lat 90. prowadził prace badawcze nad parametrycznymi technikami projektowania m.in. przy współpracy z Antwerp Group, (Faculty o Architecture, Eindhoven University of Technology). W ostatnim dziesięcioleciu zajmuje się wdrażaniem technik parametrycznych w zakresie rekonstrukcji architektonicznej i archeologicznej – współautor monografii: Informacyjne Środowisko Rekonstrukcji. Aktywnie wspiera środowisko architektów w zakresie wdrażania nowoczesnych technik komputacyjnych w praktyce projektowej.

 

j5xF8nTeE7eAbuXX85sakeuIBiHxcn0beJ1AXwZTKqb5TZh3CNyprIW4w6YH_tomasz-chyla-png.png

BIM w prefabrykacji jako aspekt projektowy i jak to się przekłada na wykonawstwo

Prezentacja w formie retrospekcji i podzielnia się doświadczeniem z przejścia od 2D do BIM i jak to się przekłada się to na prefabrykację i montaże.

 

Prowadzący: Tomasz Chyła

Mgr. Inżynierii budownictwa, posiada uprawnienia budowlane w zakresie projektowo - wykonawczym bez ograniczeń. Studiuje na MBA. Obecnie pełni funkcję dyr. Ds. realizacji prefabrykacji betonowej w firmie HREIT. Interesuję się tematyką: BIM, prefabrykacji w budownictwie, konstrukcjami budowlanymi alternatywnymi oraz budynkami energooszczędnymi.

 

6aZ24NCviTxVLCLyIBANFBy8EKIt1rHuLiCYVtLiAT2lbxjYkatfP08wj7Hy_pawel-laguna-png.png

LEAN BIM

Przedmiotem prelekcji będzie potencjał idei Lean Construction w kontekście BIM. Omówione zostaną podstawowe narzędzia i praktyczne metody związane z filozofią LEAN oraz ich wpływ na zarządzanie projektami realizowanymi przy wsparciu metodyki BIM.

 

Prowadzący: Paweł Łaguna

Dyrektor ds. technologii, architekt IARP, członek SARP. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiował na Hogeschool voor Weteschap & Kunst w Gandawie, doktorant na Politechnice Poznańskiej. Poza projektowaniem architektonicznym, zajmuje się koordynacją projektów inwestycyjnych, obejmujących wdrażanie nowoczesnych narzędzi i metod związanych z rozwojem technologicznym w pełnym cyklu życia obiektów budowlanych. Twórca strategii zarządzania informacją oraz wdrożeń dla podmiotów komercyjnych oraz publicznych. Przez ostatnie 8 lat jako zewnętrzny konsultant, był odpowiedzialny za nadzór wielobranżowej dokumentacji projektowej ponad 60 projektów w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji. Obsługiwał w zakresie implementacji metodyki BIM m.in. samorządowe projekty infrastrukturalne oraz obiekty administracji rządowej, koordynował dokumentację dla koncernów paliwowych, współpracował przy budowie najwyższego apartamentowca w Europie Środkowej. Doświadczenie architektoniczne zdobył projektując obiekty użyteczności publicznej realizowane w Europie i USA. Wykładowca na studiach magisterskich i podyplomowych, prelegent na licznych konferencjach i wydarzeniach związanych z cyfryzacją budownictwa. Współautor książki "BIM dla Managerów" oraz artykułów naukowych na temat innowacji w sektorze budowlanym. Współtwórca opracowań mających na celu podwyższenie efektywności tego sektora w Polsce (np. WARSZAWSKI STANDARD MIESZKANIOWY - Program samorządowy Mieszkania2030).

 

ILR5R2rtCz0sqZ06sqwfOBMfF5fwYe4AZSVsUywhEku6WvGrHDb7en8JeEWP_damian-nowakpng.png

Biblioteki BIM dla architektów i producentów

 

Czym są obiekty BIM, jak wygląda praca z nimi oraz jakie parametry mogą w nich zostać zawarte? Podczas prezentacji przedstawimy kompendium wiedzy o obiektach BIM zarówno dla architekta, który projektuje z wykorzystaniem metodyki BIM, jak i producenta, która zastanawia się nad stworzeniem cyfrowych replik swoich produktów. 

 

Prowadzący: Damian Nowak, Revit Content Developer w BIMobject. 

 

BIMobject oferuje usługi z zakresu tworzenia cyfrowych replik produktów oraz jest właścicielem jednej z największych platform z obiektami BIM - bimobject.com. Obecnie z platformy korzysta 2+ miliony zarejestrowanych użytkowników, a swoje pliki udostępniło 2000+ producentów. Misja BIMobject polega na cyfryzacji budownictwa w celu zapewnienia bardziej zrównoważonej przyszłości. 

 

nk1YIFAXLGCxpkOsY5tfy8pE7gDNOnfmRNQUrUgxUrXNGYmDBYjLVcOem94g_filip-konopczynskipng.png

Case study - Model BIM a proces wykonawczy. Wpływ na późniejsze zarządzanie budynkiem na etapie eksploatacji

Architektura zrównoważona, czyli ograniczająca wpływ na środowisko, ekologiczna przez co ekonomiczna. W tym aspekcie spojrzymy na procesy projektowe, budowlane i zarządzania budynkiem aż do jego architektonicznej śmierci. Tak żeby pokazać, że ta uważana za kosztowną (oczywiście nie bez przyczyny) technologia BIM jest źródłem wieloletnich oszczędności finansowych, przez co środowiskowych. Prelekcja oparta o doświadczenia m.in w pracy przy budowie budynku Intraco Prime, inwestycji PHN SA.

 

Prowadzący: Filip Konopczyński

Ur. 1982, Architekt, dyplom WAPW 2007
Entuzjasta oszczędnego i przemyślanego designu, z ekologicznym i ekonomicznym podejściem do życia. Wioślarz, społecznie aktywny były harcerz ZHR, wolę naprawić, niż kupić nowe. Przez kilkanaście lat pracy w biurach architektonicznych używałem narzędzi BIM by dostarczyć jak najlepsze projekty. Współpracując z PHN używam narzędzi BIM by dostarczyć jedne z najlepszych "produktów" rynku nieruchomości i zapewnić im najlepsze utrzymanie.

 

 

Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.


CRYi3wvgghquB3VbB8Jb3KZRNFGJKVRT6Rxm0bdPaS3CdKRs797nrs618RKb_mbkr8nejvoptowntszcenict4hg7zdk0liqjm1krcj6dctqe5uhppiq2rvkp-naglowek2png-image660x-png.png

Idee i technologie w architekturze to, jak sama nazwa wskazuje, cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem będzie dyskusja nad najważniejszymi, materiałowymi oraz technologicznymi, trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom technicznym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.


Podepnij swój artykuł

tagi

Konferencja Architektoniczna, Konferencja Dla Architektów, Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne, Hot

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera