Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Małopolska Chata Podcieniowa pracowni BXBstudio nagrodzona

 

Czas czytania: ~3 min


Małopolska Chata Podcieniowa projektu pracowni BXBstudio Bogusław Barnaś otrzymała niedawno nagrodę w międzynarodowym konkursie Rethinking The Future. Architecture and Design Awards, w którym uznano ją najlepszą rezydencją mieszkalną. Konkurs od 11 lat organizuje firma Rethinking Internet Media Pvt Ltd z siedzibą w New Delhi, a oceniane są w nim projekty w ponad 60 kategoriach. Małopolska Chata Podcieniowa została dostrzeżona w kategorii „Private Residence”.

 

Małopolska Chata Podcieniowa

Projekt domu jednorodzinnego

Małopolska Chata Podcieniowa, wynik współczesnej interpretacji tradycyjnej architektury Małopolski, to dzieło pracowni BXBstudio Bogusław Barnaś. Architekt znany jest z projektów będących właśnie nowoczesną odpowiedzią na wpisane w polski krajobraz regionalne formy (dom z prywatnym Giewontem) i technologie budowlane (Polski kościółek zrębowy). Małopolska Chata Podcieniowa także należy do projektów z tej dziedziny: „Małopolska Chata Podcieniowa - to dom designerski, ale jednocześnie trwały i ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji” – mówi o tej realizacji Bogusław Barnaś, twórca i szef pracowni BXBstudio.

Małopolska Chata Podcieniowa

Małopolska Chata Podcieniowa - to dom, który czerpie inspiracje z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Do dziś przykłady tego typu budownictwa można znaleźć w jednym z bardziej urokliwych miasteczek Małopolski, czyli Lanckoronie – i w tej zabudowie sam Bogusław Barnaś z pracowni BXBstudio znalazł inspirację dla swojego projektu. „Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich i ulic, umożliwiając pieszą komunikację po mieście w deszczowe dni. W terenach górzystych podcienie podążały za topografią terenu tworząc podcieniowe schody” – mówi architekt, opisując rozwiązania przestrzenne i formalne, które wykorzystał w swoim projekcie.

Małopolska Chata Podcieniowa

Małopolska Chata Podcieniowa powstała na pochyłej, malowniczo położonej działce w Małopolsce. Choć zapisy planu miejscowego pozwalały na zbudowanie tu domu parterowego z poddaszem dwuspadowym, architekt tak skomponował bryłę, że umieścił w niej aż pięć poziomów, których właściwie z zewnątrz nie widać. Zaprojektowany dla pięcioosobowej rodziny dom liczy ponad 360 m2 powierzchni i – jak zazwyczaj w tego typu projektach – szerokimi przeszkleniami otwiera się na otaczający krajobraz.

Małopolska Chata Podcieniowa
Małopolska Chata Podcieniowa

Polski projekt nagrodzony

Małopolska Chata Podcieniowa pracowni BXBstudio została sprytnie wpisana w topografię działki, poszczególne części bryły „poukładano” na kilku poziomach pochyłego terenu. Tak układ przestrzenny bryły opisuje sam architekt: „Parter od strony wejścia i wjazdu do garażu powiązany jest z istniejącym poziomem terenu. Następnie w strefie dziennej – kuchni i jadalni – poziom nieznacznie obniża się otwierając wysokie wnętrza na przepiękny widok. Jeszcze niżej, bezpośrednio na poziomie terenu, znajduje się przestrzeń salonu. W centralnej części strefy dziennej, gdzie zlokalizowaliśmy kominek, tworzy się kilkustopniowy uskok przebijający taflę szkła, mający swoją kontynuację na zewnątrz. Uskok we wnętrzu tworzy przestrzeń siedziska, formę wielopoziomowego audytorium, czy nietypowej aranżacji przestrzeni gościnnej. Na zewnątrz to współczesne schody podcieniowe, dynamiczny akcent stylistyczny, który harmonijnie spaja bryłę parteru z dwuspadową formą strzelistego poddasza”.

Małopolska Chata Podcieniowa

Dom zbudowano z użyciem drewna i blachy; zestawione ze sobą materiały są także wskazówką do tego, że budynek łączy w sobie tradycję (drewno) i nowoczesność (blacha). Zaczerpnięty z tradycyjnej architektury regionu podcień tworzy przesunięte względem głównej bryły domu, zamknięte w trójkątnej bryle poddasze. Podcień chroni przed deszczem i słońcem, ale dodaje też bryle dynamiki.

Małopolska Chata Podcieniowa
Małopolska Chata Podcieniowa

Małopolska Chata Podcieniowa - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Małopolska

Inwestor: prywatny

Projekt architektoniczny: BXBstudio Bogusław Barnaś

Zespół: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Taczalska, Urszula Furmanik, Natalia Bryzek, Alzbeta Barancikowa, Alicja Dziedzina, Anna Hydzik, David Hernandes Martin, Paulina Dobrzańska, Magdalena Fuchs

Zdjęcia: Sławomir Ślusarczyk, BXB studio, Luke Skyvideo

Produkcja Filmowa: Unique Vision Studio Rafał Barnaś

Powierzchnia: 362 m2

Projekt: 2015-2017

Realizacja 2017-2020

Źródło zdjęć: awards.re-thinkingthefuture.com, bxbstudio.com/project/chata-podcieniowa/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Domu, Nagroda Architektoniczna, Bryła Domu

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera