Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy materiał elewacyjny EQUITONE

 

Czas czytania: ~3 min


Od wieków Księżyc i jego powierzchnia fascynowały ludzi. Poszukiwali sposobu, by najpierw spojrzeć na nią przez coraz doskonalsze szkła teleskopów, a wreszcie dotknąć ludzką ręką. Nowy materiał elewacyjny EQUITONE jest inspirowany właśnie powierzchnią Księżyca, więc i dzień premiery płyt też nie był przypadkowy – to ostatnia letnia pełnia Księżyca, 21 września 2021 r.

 

Płyty elewacyjne EQUITONE

Projektanci płyt włókno-cementowych EQUITONE mieli przed sobą trudne zadanie: stworzyć produkt, który jednocześnie będzie innowacyjny, naturalny i mocno osadzony w tradycji. Do współpracy zaprosili architektów z całego świata. Dwukrotnie międzynarodowe grupy spotkały się na warsztatach w Wenecji i Rzymie, by poznać i ocenić projekt. W efekcie ten nowy materiał elewacyjny jest doskonale dopasowany do zapotrzebowania projektantów współczesnych budynków i kreatorów miejskich przestrzeni.

Płyty elewacyjne EQUITONE

Wyjątkowe płyty elewacyjne

Tak ścisła współpraca producenta z architektami była konieczna, by na rynek trafił produkt innowacyjny i unikatowy. Płyty włókno-cementowe to znana od lat, popularna okładzina elewacyjna. Płyty EQUITONE mają z nią wspólne DNA i świetne właściwości użytkowe, jednak bardzo się wyróżniają. Przede wszystkim posiadają nierówną powierzchnię, pełną wgłębień i wypukłości, przypominających księżycowy grunt. Aby osiągnąć taki efekt, włókno-cement nakłada się warstwami, co wymagało stworzenia osobnej linii produkcyjnej, specjalnie dla tej kolekcji płyt. Po drugie wzór na każdym panelu jest inny, niepowtarzalny. Nie ma więc dwóch identycznych, dzięki czemu elewacje wyglądają efektownie i naturalnie.

Płyty elewacyjne EQUITONE

Efektowna kolekcja płyt na elewację

Płyty z nowej „księżycowej” kolekcji dostępne są w dwóch kolorach – chłodnym szarym (LT20), jaki znamy z czasu nowiu i cieplejszym beżowym (LT60) kojarzącym się z czerwonawą poświatą wiosennych i letnich pełni Księżyca. Kolory te odpowiadają szarości i beżowym gładkim płytom z kolekcji [tectiva]. Natomiast ich wymiary (panele produkowane są w dwóch wymiarach: 2500x1220 mm i 3050x1220 mm) odpowiadają wymiarom płyt z pozostałych kolekcji, co pozwala je swobodnie łączyć ze sobą. Równie dobrze komponuje się z innymi materiałami elewacyjnymi, np. cegłą czy betonem architektonicznym, a także z tradycyjnym tynkiem.

 

Ze względu na wymogi procesu produkcyjnego panele elewacyjne oferowane są w grubości 10 mm (pozostałe kolekcje z autoklawowanego włókno-cementu mają 8 i 10 mm grubości).

Płyty elewacyjne EQUITONE

Sprawdzony materiał elewacyjny

Płyty elewacyjne EQUITONE są produkowane ze sprasowanego włókno-cementu utwardzonego parą pod ciśnieniem (autoklawowane). Dzięki temu procesowi zyskują hydrofobowość i nie wymagają więc dodatkowej impregnacji. Są też bardzo łatwe w pielęgnacji. Myje się je pod ciśnieniem wodą, specjalnymi środkami do włókno-cementu lub po prostu wodą z dodatkiem octu.

 

Zgodnie z normą EN 13501-1:2018 płyty są nienasiąkliwe, niepalne, gwarantują odporność na mrozy i gnicie. Co ważne zarówno dla projektantów, jak i dla inwestorów, jest to także materiał ekologiczny. Płyty włókno-cementowe składają się głównie z wody, cementu, celulozy, włókien i powietrza.

 

Płyty włókno-cementowe to materiał lekki – te z serii EQUITONE ważą 17,4 kg/m². Dzięki swoim właściwościom nadają się do montażu w systemie fasady wentylowanej na budynkach o dowolnej wysokości i są łatwe w instalacji na drewnianych i metalowych podkonstrukcjach przy pomocy sprawdzonych systemów mocowania, widocznych i niewidocznych.

Płyty elewacyjne EQUITONE

Testowanie i certyfikacja

Testowanie odgrywa również ważną i rygorystyczną część procesu rozwoju. W przypadku wszystkich materiałów z gamy EQUITONE wymagane są testy i weryfikacje, a każdy nowy produkt musi odpowiadać estetyce i bezpieczeństwu istniejących materiałów, aby można było rozpocząć wprowadzanie go na rynek. Testy obejmują przyspieszoną erozję zewnętrzną, normy pożarowe Euroclass, gęstość materiału, a także drobiazgowe testy w fabryce z ponad 20 testami produkcyjnymi w ciągu zaledwie jednego roku. EQUITONE ceni również przejrzystość i ubiega się o certyfikację EPD dla wszystkich materiałów.

Płyty elewacyjne EQUITONE

Po więcej informacji odwiedź EQUITONE lub zamów bezpłatną próbkę TUTAJ.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Elewacja, Technologie

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera