Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Witold Milewski

 

Czas czytania: ~2 min


29 września 2021 roku, w wieku 91 lat zmarł Witold Milewski, architekt przez całe życie związany z Poznaniem, który nie tylko swoimi projektami wpłynął na współczesny wygląd tego miasta, ale i do końca życia interesował się jego rozwojem i chętnie go komentował.

 

Odszedl Witold Milewski

Witold Milewski

fot. Poznańska Wikia

Choć zdecydowana większość jego realizacji – to obiekty spod znaku powojennego modernizmu, w ostatnich latach najczęściej o Milewskim mówiło się w kontekście jego ostatniego projektu – budowy Zamku Przemysła.

Odszedl Witold Milewski

Zamek Przemysła

Witold Milewski urodził się w 1930 roku; niedługo po zakończeniu II wojny światowej zaczął zdobywać zawodowe szlify podczas odbudowy poznańskiego Starego Miasta, w Pracowni Staromiejskiej pod kierunkiem Zbigniewa Zielińskiego. W 1953 roku skończył studia architektoniczne w Szkole Inżynierskiej w Poznaniu, w 1959 roku obronił dyplom Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Już w 1952 roku został zatrudniony w Miastoprojekcie-Poznań, w którym zajął się projektowaniem obiektów akademickich i szkół. Jednak nie tylko one pojawiały się w jego twórczości – Milewski projektował także kościoły, domy jednorodzinne, obiekty publiczne. Na swojej drodze zawodowej Witold Milewski miał wielu partnerów, ale najważniejszymi byli Zygmunt Skupniewicz i Lech Sternal, to w parach z nimi poznański architekt stworzył swoje najważniejsze realizacje, z nimi współprowadził wyodrębnioną z poznańskiego Miastoprojektu Pracownię Szkolnictwa Wyższego, w której powstało nie tylko wiele budynków dla uczelni, ale i dziesiątki szkół.

 

Wśród najważniejszych projektów, jakie wyszły spod kreski Witolda Milewskiego znajduje się dom studencki Jowita przy ulicy Zwierzynieckiej 7, projektowany w latach 1960-1964, za sprawą wieńczącego go reklamy „Akumulatorami”.

Odszedl Witold Milewski

Dom Studencki Jowita

Odszedl Witold Milewski

Dom Studencki Jowita

O ile Jowita powstała dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza, dla Uniwersytetu Medycznego w latach 1960-73 Milewski, Skupniewicz i Sternal zaprojektowali Dom Studencki Eskulap. Ci sami architekci byli odpowiedzialni pod koniec lat 60. i w latach 70. za projekty m.in. budynków Wydziału Mechanicznego i Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej i kampusu Akademii Rolniczej na Sołaczu.

Odszedl Witold Milewski

Dom Studencki Eskulap

Odszedl Witold Milewski

Dom Studencki Eskulap

W latach 1973-1993 powstawał jeden z ich najbardziej znanych – bo do dziś wyraźnie widocznych w panoramie miasta – budynków, czyli wieżowiec Collegium Altum (to Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego).

Odszedl Witold Milewski

Collegium Altum

Odszedl Witold Milewski

Collegium Altum

Spośród najciekawszych pod względem formy architektonicznej projektów Milewskiego wymienia się zrealizowany między 1965 a 1972 rokiem Dom Weterana na Szelągu.

Odszedl Witold Milewski

Dom Weterana na Szelągu

Odszedl Witold Milewski

Dom Weterana na Szelągu

W 2017 roku został oddany do użytku położony w centrum miasta i inspirowany stojącą w tym miejscu niezachowaną siedzibą królewską Zamek Przemysła. Co może się wydać zaskakujące, za tym projektem stał także Witold Milewski, przez prawie całe życie tworzący budowle w stylu modernizmu. W tym wypadku architekt zdecydował się stworzyć bryłę o historyzujących formach, opartą na wyobrażeniach, dotyczących tego, jak mógł wyglądać zamek znajdujący się w Poznaniu przed wiekami. Projekt wzbudził w mieście, ale i w całej Polsce spore kontrowersje, choć trzeba przyznać, że dziś, gdy mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego, gmach nie wywołuje już tak wielkich emocji. Projekt Milewskiego na bryłę zamkową został wyłoniony w drodze konkursu architektonicznego.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Słynny Architekt, Architekt

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera