Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


EQUITONE [lunara] - inspiracje i geneza

 

Czas czytania: ~3 min


Płyty elewacyjne z najnowszej kolekcji EQUITONE [lunara] to materiał, który powstał w ścisłej współpracy z architektami z całego świata. Praca nad nim trwała kilka lat. Finalnie jednak na rynek wkracza materiał unikatowy, o niepowtarzalnej urodzie i właściwościach.

 

Płyty elewacyjne EQUITONE

Zaczęło się od ręcznie wykonanych próbek materiału EQUITONE o różnych powierzchniach, dostarczonych na badania rynku w 2011 roku. Architektom pokazano kilka wzorów, a ten przypominający chropowatą powierzchnię księżyca zrobił na nich największe wrażenie. Okazał się jednak też najtrudniejszy technicznie w produkcji i wymagający opracowania całkiem nowego procesu produkcyjnego. W rezultacie na rynek trafiły wcześniej inne kolekcje EQUITONE, np. świetnie przyjęta linia płyt elewacyjnych EQUITONE [linea].

Płyty elewacyjne EQUITONE

Parking Hydra

Projekt pod nadzorem

Nie znaczy to jednak, że o produkcie zapomniano. Trwały prace projektowe i badawcze. Ich finałem były najpierw liczne próbki oraz pełnoformatowe płyty. Zostały one znów zaprezentowane na międzynarodowych warsztatach, które odbyły się w Wenecji w roku 2016 i rok później w Berlinie. Zaproszono na nie grono architektów z całego świata i dokładnie omawiano specyfikacje i zastosowanie materiału.

Płyty elewacyjne EQUITONE

Parking Hydra

Płyty elewacyjne z nowej linii

Uwagi projektantów w sprawie specyfikacji produktu zostały przekazane do działu badań i rozwoju EQUITONE. Większość z nich inżynierowie uwzględnili, choć nie wszystkie. Przykładowo, płyty z kolekcji [lunara] w przeciwieństwie do pozostałych autoklawowanych kolekcji płyt włókno-cementowych tej marki, dostępne są tylko o grubości 10 mm (pozostałe można dostać także w grubości 8 mm).  Wynika to jednak ze specyfiki produkcji tych płyt elewacyjnych o powierzchni inspirowanej krajobrazem Księżyca. Aby osiągnąć powierzchnię płyty z nieregularnymi wgłębieniami i wypukłościami, wymagana jest większa grubość materiału. Ponieważ ten proces został zaprojektowany od podstaw dla tej konkretnej linii płyt elewacyjnych, wymagał też stworzenia zupełnie nowej linii produkcyjnej. Powstała ona w fabryce w Kapelle-op-den-Bos w Belgii.

Płyty elewacyjne EQUITONE

Sala Miejska Hofheim

Nowy wzór, sprawdzony materiał

Płyty EQUITONE [lunara] wyróżnia tekstura, chropowata i pełna losowo rozmieszczonych wgłębień i wypukłości, przypominających kratery księżyca. Każdy panel jest inny, wzory się nie powtarzają. Płyty są barwione w masie, charakteryzują się również powierzchniami i krawędziami w identycznych kolorach, można je swobodnie docinać i grawerować.  Z tego względu jest to unikatowy materiał elewacyjny.  Z drugiej strony, wykonane z włókno-cementu płyty EQUITONE [lunara] to sprawdzony produkt o doskonałych właściwościach użytkowych, który z powodzeniem wykorzystywany jest na elewacjach domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej czy komercyjnych. Stabilność koloru oraz reakcja na warunki atmosferyczne płyt [lunara]jest taka sama, jak w innych seriach płyt EQUITONE [linea] oraz [tectiva].

Płyty elewacyjne EQUITONE

Sala Miejska Hofheim

Włókno-cement jest ekologiczny, bo do produkcji używa się głównie wody, cementu i włókien celulozowych oraz barwników. A przy tym bardzo wytrzymały, odporny na działanie wody, mrozu czy gnicie. Jest też stosunkowo lekki – płyty z kolekcji [lunara] ważą 17,4 kg/m², mogą być mocowane do ścian bezpośrednio (klejone, kotwione) lub używane jako okładzina fasad wentylowanych na budynkach o dowolnej wysokości.

 

Płyty mają rektyfikowane krawędzie i wymiary 2520x1240 mm oraz 3070x1240 mm. Dostępne są w dwóch kolorach: chłodnym szarym LT20 oraz ciepłym beżu LT60, co pozwala łączyć je z płytami z innych kolekcji EQUITONE, np. idealnie zgrają się z dopasowanymi barwnie płytami z serii [tectiva] i [linea].

 

Po więcej informacji odwiedź EQUITONE lub zamów bezpłatną próbkę TUTAJ.


Podepnij swój artykuł

tagi

Elewacja, Technologie

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera