Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


EQUITONE [lunara] - inspiracje i geneza

 

Czas czytania: ~3 min


Płyty elewacyjne z najnowszej kolekcji EQUITONE [lunara] to materiał, który powstał w ścisłej współpracy z architektami z całego świata. Praca nad nim trwała kilka lat. Finalnie jednak na rynek wkracza materiał unikatowy, o niepowtarzalnej urodzie i właściwościach.

 

Płyty elewacyjne EQUITONE

Zaczęło się od ręcznie wykonanych próbek materiału EQUITONE o różnych powierzchniach, dostarczonych na badania rynku w 2011 roku. Architektom pokazano kilka wzorów, a ten przypominający chropowatą powierzchnię księżyca zrobił na nich największe wrażenie. Okazał się jednak też najtrudniejszy technicznie w produkcji i wymagający opracowania całkiem nowego procesu produkcyjnego. W rezultacie na rynek trafiły wcześniej inne kolekcje EQUITONE, np. świetnie przyjęta linia płyt elewacyjnych EQUITONE [linea].

Płyty elewacyjne EQUITONE

Parking Hydra

Projekt pod nadzorem

Nie znaczy to jednak, że o produkcie zapomniano. Trwały prace projektowe i badawcze. Ich finałem były najpierw liczne próbki oraz pełnoformatowe płyty. Zostały one znów zaprezentowane na międzynarodowych warsztatach, które odbyły się w Wenecji w roku 2016 i rok później w Berlinie. Zaproszono na nie grono architektów z całego świata i dokładnie omawiano specyfikacje i zastosowanie materiału.

Płyty elewacyjne EQUITONE

Parking Hydra

Płyty elewacyjne z nowej linii

Uwagi projektantów w sprawie specyfikacji produktu zostały przekazane do działu badań i rozwoju EQUITONE. Większość z nich inżynierowie uwzględnili, choć nie wszystkie. Przykładowo, płyty z kolekcji [lunara] w przeciwieństwie do pozostałych autoklawowanych kolekcji płyt włókno-cementowych tej marki, dostępne są tylko o grubości 10 mm (pozostałe można dostać także w grubości 8 mm).  Wynika to jednak ze specyfiki produkcji tych płyt elewacyjnych o powierzchni inspirowanej krajobrazem Księżyca. Aby osiągnąć powierzchnię płyty z nieregularnymi wgłębieniami i wypukłościami, wymagana jest większa grubość materiału. Ponieważ ten proces został zaprojektowany od podstaw dla tej konkretnej linii płyt elewacyjnych, wymagał też stworzenia zupełnie nowej linii produkcyjnej. Powstała ona w fabryce w Kapelle-op-den-Bos w Belgii.

Płyty elewacyjne EQUITONE

Sala Miejska Hofheim

Nowy wzór, sprawdzony materiał

Płyty EQUITONE [lunara] wyróżnia tekstura, chropowata i pełna losowo rozmieszczonych wgłębień i wypukłości, przypominających kratery księżyca. Każdy panel jest inny, wzory się nie powtarzają. Płyty są barwione w masie, charakteryzują się również powierzchniami i krawędziami w identycznych kolorach, można je swobodnie docinać i grawerować.  Z tego względu jest to unikatowy materiał elewacyjny.  Z drugiej strony, wykonane z włókno-cementu płyty EQUITONE [lunara] to sprawdzony produkt o doskonałych właściwościach użytkowych, który z powodzeniem wykorzystywany jest na elewacjach domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej czy komercyjnych. Stabilność koloru oraz reakcja na warunki atmosferyczne płyt [lunara]jest taka sama, jak w innych seriach płyt EQUITONE [linea] oraz [tectiva].

Płyty elewacyjne EQUITONE

Sala Miejska Hofheim

Włókno-cement jest ekologiczny, bo do produkcji używa się głównie wody, cementu i włókien celulozowych oraz barwników. A przy tym bardzo wytrzymały, odporny na działanie wody, mrozu czy gnicie. Jest też stosunkowo lekki – płyty z kolekcji [lunara] ważą 17,4 kg/m², mogą być mocowane do ścian bezpośrednio (klejone, kotwione) lub używane jako okładzina fasad wentylowanych na budynkach o dowolnej wysokości.

 

Płyty mają rektyfikowane krawędzie i wymiary 2520x1240 mm oraz 3070x1240 mm. Dostępne są w dwóch kolorach: chłodnym szarym LT20 oraz ciepłym beżu LT60, co pozwala łączyć je z płytami z innych kolekcji EQUITONE, np. idealnie zgrają się z dopasowanymi barwnie płytami z serii [tectiva] i [linea].

 

Po więcej informacji odwiedź EQUITONE lub zamów bezpłatną próbkę TUTAJ.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Elewacja, Technologie

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera