Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom leśny z nagrodą ICONIC AWARDS 2021

 

Czas czytania: ~2 min


Projekt leśnego domu warszawskiej pracowni 81.WAW.PL otrzymał nagrodę główną w konkursie ICONIC AWARDS 2021 w kategorii One family house. Konkurs organizowany jest przez German Design Council. Co go wyróżnia?

 

Dom leżny, 81.WAW.PL

Kolejne wyróżnienie ICONIC AWARDS dla architektów z Polski

Polscy projektanci nie zostali docenieni przez jurorów konkursu po raz pierwszy. W 2017 roku tę prestiżową nagrodę odebrali autorzy projektu aranżacji wnętrz przestrzeni biurowej wrocławskiego oddziału Opera Software, Paweł Garus i Jerzy Woźniak z Pracowni mode:lina. Tym razem trafiła ona w ręce Anny Paszkowskiej-Grudziąż i Rafała Grudziąża – autorów projektu domu leśnego, który – oprócz tego, że zachwyca dbałością o detale – stanowi znakomity przykład tego, jak architektura może współistnieć z naturą.

Dom leżny, 81.WAW.PL

Jak powstawał projekt domu leśnego?

Kiedy okazało się, że na imponującej działce jest tylko jedno miejsce, gdzie może stanąć budynek, architekci za główny cel postawili sobie jak najpełniejsze wykorzystanie jej zabudowy i wkomponowanie domu w naturalne otoczenie.

Dom leżny, 81.WAW.PL

Dom z ciemną elewacją

Budynek składa się z dwóch części. Prostopadłościenna, zwarta bryła piętra sprawia wrażenie „nałożonej” na bryłę parteru. Wejście do domu znajduje się w tej samej części co pokój dzienny, z którego można wyjść bezpośrednio na imponujący zadaszony taras.

Dom leżny, 81.WAW.PL

Na parterze wydzielono dwie strefy (wypoczynkową oraz kuchenno-jadalną), oddzielone od siebie jednobiegową klatką schodową. Kuchnia i jadalnia tworzą wspólną, przeszkloną przestrzeń z widokiem na obie strony działki. Dzięki temu natura zostaje niemal „wpuszczona” do środka, a granica między strefą wewnętrzną i outdoorową staje się bardzo płynna.

Dom leżny, 81.WAW.PL

Na uwagę zasługuje też sposób wyodrębnienia przestrzeni prywatnej. Piętro, podobnie jak parter, składa się z dwóch stref, z których z założenia mają korzystać tylko domownicy. Pierwsza z nich to pokój dziecięcy z garderobą i sypialnią, a druga – sypialnia z garderobą i łazienką. Duże okna (które w razie potrzeby można zasłonić drewnianymi przesuwnymi żaluzjami) potęgują wrażenie bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Dom leżny, 81.WAW.PL

Perfekcyjne wykończenie domu

Ciemny odcień kamiennej elewacji doskonale komponuje się z kolorem pni drzew rosnących dookoła domu. Łupków nie widać jednak, gdy przebywa się wewnątrz – stamtąd dostrzegalne są tylko wnęki wykończone jasnym drewnem abachi, które nadają bryle lekkości i współgrają z leśnym otoczeniem. Staranny dobór materiałów wykończeniowych jeszcze bardziej podkreśla oryginalną formę projektu.

 

Dom leśny – metryczka projektu domu

Typ projektu: projekt domu jednorodzinnego

Pracownia: 81.WAW.PL

Realizacja: 2019

Zdjęcia: Bartek Zaranek

Źródło: 81wawpl.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom, Dom Jednorodzinny, Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Nagroda Architektoniczna

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera