Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy Plan Festiwal vol. 4 - festiwal architektury i sztuki modernistycznej

 

Czas czytania: ~4 min


SARP Poznań oraz Centrum Otwarte zapraszają na festiwal poświęcony architekturze i sztuce modernistycznej - Nowy Plan, który odbędzie się w dniach od 15 do 24 października 2021 w Poznaniu. Tematem głównym tegorocznej odsłony festiwalu będzie Handel.

 

Nowy Plan Festiwal

Czy dokonania dwudziestowiecznego modernizmu są dobrze poznane i zrozumiane? Na ile powszechna wiedza przekracza znajomość kilku ikonicznych nazwisk i budynków, cytatów lub bon motów powiązanych z modernizmem? Przeciętny odbiorca doświadczający przestrzeni ukształtowanej przez myśl modernistyczną zasługuje, by otrzymać na jej temat jak najwięcej atrakcyjnie i przystępnie podanej wiedzy. Dostarczy jej „Nowy plan” – coroczny festiwal poświęcony modernistycznej architekturze, urbanistyce i sztuce. NIE LADA ARCHITEKTURA – to hasło tegorocznej edycji festiwalu.

 

Program festiwalu Nowy Plan

WYKŁADY
● TARGOWISKO POMYSŁÓW
Jakie mogły być poznańskie targi? Pomysłów było wiele. Przez całe drugie półwiecze XX stulecia przynajmniej raz na dekadę ogłaszano konkurs architektoniczny na zagospodarowanie i rozbudowę targowych terenów. Targi miały wchłonąć okoliczne tereny albo rosnąć w górę. W planach były wyprowadzki na peryferia albo za miasto. W jeden organizm miały zrosnąć się tereny targowe, dworzec i Kaponiera. Gdyby zrealizowano choć jedną z koncepcji Poznań wyglądałby zupełnie inaczej.
data i miejsce wykładu podane wkrótce

● SAM SIĘ OBSŁUŻ!
Powojenna nowoczesność przejawiała się w uproszczeniu i przyspieszeniu wielu codziennych czynności. Mowa nie tylko o pralkach, lodówkach czy odkurzaczach. Zmieniły się też zakupy. Ameryka postawiła na samoobsługę, potem te wzorce przejęła Europa i reszta świata. Jak ewoluowały formy handlowej architektury przez powojenne dekady? W jaki sposób architektura i jej aranżacja wpływała na zachowania klientów oraz wzrost konsumpcji? Kiedy powstały pierwsze centra handlowe, które wyrodziły się w to, co nazywamy dziś galeriami?


prowadzenie: Jakub Głaz
data: 22.10.2021, g.18.00
miejsce: Hol Balkonowy, CK Zamek

 

DEBATA
TARGI O PRZYSZŁOŚĆ
Debata o funkcjonowaniu i kształcie MTP oraz zajmowanych przez nie terenów. Targi i szeroko rozumiany handel były kiedyś głównym symbolem Poznania. Co roku mobilizowały miasto do zmian i ulepszeń, przyciągały tłumy ludzi, pokazywały świat zza żelaznej kurtyny. To już przeszłość. Co prawda, targi nadal mają znaczenie, ale daleko im do pozycji i sukcesów z dawnych lat. Nowe sposoby handlowania i promocji oraz, finalnie, pandemia, zmuszają do poważnej dyskusji nad przyszłością MTP. Czym mogą stać się targi? Czy możemy wyobrazić sobie Poznań bez nich? Będzie to bardziej centrum kongresowe czy przestrzeń wystawiennicza? A może coś jeszcze innego? Jak powinna zmienić się przestrzeń MTP? Czy otworzą się na miasto? A jeśli tak, to w jaki sposób powinny to zrobić?


prowadzenie: Jakub Głaz
goście: Mariusz Wiśniewski – I zastępca Prezydenta Miasta Poznania, dr Łukasz Mikuła, arch. Karol Fiedor, przedstawicie MTP
data: 21.10.2021 g. 17.00
miejsce: SARP Poznań – Stary rynek 56

 

SPACERY
● SZLAK SIAT
Spacer po zbudowanym i planowanym modernistycznym handlu poznańskiego śródmieścia. Kiedyś poznańskie śródmieście było wielką handlową galerią. Z wszystkich dzielnic tłumy ciągnęły na zakupy do Okrąglaka, zespołu handlowego Alfa, Domaru, Domu Książki, sklepu meblowego. Modernistyczna architektura idealnie nadawała się do wielkiego handlowania. To, co zbudowano to tylko część zrealizowanych planów. Ale dziś i to już zbyt wiele. Spacer po śródmiejskim modernistycznym handlu to dziś wycieczka po byłych sklepach.


prowadzenie: Jakub Głaz
data: 16.10.2021 g.11.00
start: przy Galerii Miejskiej Arsenał


● BLISKIE ZAKUPY PIERWSZEGO STOPNIA
Spacer po centrach handlowo usługowych Rataj. Nowe dzielnice i osiedla miały być doskonale wyposażone we wszelkiego rodzaju usługi. I często były. Zgodnie z nowoczesnymi regułami planowania architekci projektowali handlowo-usługowe ośrodki pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Pierwsze dwa typy udało się zrealizować niemal wszędzie. W każdej z dzielnic przybierały jednak nieco inną formę. Najbardziej zróżnicowane typy powstały na Ratajach i do dziś służą ich mieszkańcom.


prowadzenie: Tobiasz Wichnowski
data: 17.11.2021 g. 11.00
start: Pasaż Piastowski ( od strony kościoła), os. Piastowskie 74


● GWARNY TRÓJKĄT
Zwiedzanie Okrąglaka, Domaru, Domu Książki. Największa koncentracja śródmiejskiego handlu miała miejsce w rejonie dawnego placu Gwarnego. To przy nim wyrosły najciekawsze okazy handlowego modernizmu: Okrąglak, Domar i Dom książki. Jak dziś wyglądają ich wnętrza?


prowadzenie: dr hab. inż. arch. Grażyna Kodym-Kozaczko
data: 23.10.2021 g. 11
miejsce: Okrąglak


● ZRZUCANIE SKÓRY
Spacer po terenie MTP śladami dawnych i dzisiejszych budynków. Nie ma drugiego obszary w centrum Poznania, który zmieniałby się równie często jak tereny Targów. Średnia życia pawilonów i wielu budynków była lub jest znacznie niższa od przeciętnej. Mniejsze obiekty ustępowały większym, drzewa zastępowano nowymi inwestycjami, pawilony, które nie nadawały się do nowoczesnego wystawiennictwa zastępowano obiektami dostosowanymi do współczesnych wymogów.


prowadzenie: Jakub Głaz
data: 24.10.2021 g. 11
miejsce startu: Hol wschodni – akwarium

 

Więcej informacji o Festiwalu Nowy Plan znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenie Architektoniczne, Wydarzenia Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury, Zaproszenie Dla Architektów

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera