Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ukoi – domek na łonie natury

 

Czas czytania: ~2 min


Maleńkie domki, stawiane na odludziu, w lesie, na szczycie góry, tuż nad woda – to ważny i rozwijający się trend tak w architekturze, jak w branży turystycznej. Zmęczeni życiem w mieście, gwarem, tłumem coraz chętniej rezygnujemy z wygód wielkich hoteli na rzecz wypoczynku na mikroskopijnej powierzchni, ale blisko natury, w ciszy, daleko od innych ludzi. Taki jest też projekt Bartłomieja Kraciuka i Nikodema Rozbickiego o nazwie Ukoi.

 

Domek letniskowy Ukoi
Domek letniskowy Ukoi

Projekt wypoczynkowy

Ukoi – to nie pierwszy pomysł  Bartłomieja Kraciuka i Nikodema Rozbickiego na budynek pozwalający odpocząć. Kilka lat temu szeroko opisywany i komentowany był wymyślony przez nich Bookworm Cabin, schowany w lesie drewniany domek wypełniony książkami, a więc przeznaczony dla tych, którzy ukojenie znajdują nie tylko wśród drzew, ale i w lekturach. Teraz Kraciuk i Rozbicki, czyli warszawski przedsiębiorca z branży hospitality i aktor młodego pokolenia proponują projekt o nazwie Ukoi, sieć zatopionych w zieleni, minimalistycznych domków, zlokalizowanych w najpiękniejszych zakątkach Polski.

Domek letniskowy Ukoi

UKOI kluczowe cechy domku

Pomysłodawcy Bookworm Cabin chcą teraz budować niewielkie moduły mieszkalne, które łatwo da się „schować” w najładniejszych, naturalnych zakątkach Polski. "Przyświeca nam zasada 3 x ZERO: Zero betonu, zero buldożerów, zero wycinania drzew" - mówi Nikodem Rozbicki, podkreślając, że domki ze względu na mobilną strukturę i niewielkie gabaryty da się „wstawiać” w krajobraz bez szkody dla środowiska.  Wykonane z drewna będą także wizualnie stapiały się z otoczeniem, nie naruszając urody pejzażu.

Domek letniskowy Ukoi

UKOI układ funkcjonalny wnętrza

Domek w krajobrazie

Domki Ukoi pozwalają się cieszyć nowoczesną stylistyką i hotelowym komfortem, dając jednocześnie możliwość obcowania z przyrodą – podkreślają pomysłodawcy projektu. W każdym z małych domków znajdzie się łazienka, aneks kuchenny, stół z krzesłami oraz łózko, nad którym zaplanowano dachowy świetlik, aby kontakt z naturą, niebem, chmurami, gwiazdami można było mieć także podczas zasypiania czy budzenia się. Dach każdego domku pokryją panele fotowoltaiczne, dostarczające obiektowi energii. „Dzięki mobilnym rozwiązaniom domki mogą stanąć w odosobnionych miejscach, a w wersji off-grid są całkowicie

samowystarczalne” – podkreślają Kraciuk i Rozbicki. Pierwsze domki Ukoi mają przyjąć gości już wiosną 2022 roku.

 

Więcej na Instagramie: @ukoi.domkiPodepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Obiekt Architektoniczny, Dom Letniskowy

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera