Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przykłady miejsc dla rowerów na parkingach z wykorzystaniem kolorowych posadzek żywicznych

 

Czas czytania: ~3 min


Ponieważ rowerzyści stanowią coraz liczniejszą grupę użytkowników ulic miast, sposób aranżacji miejsc postojowych dla tych pojazdów powinien być atrakcyjny estetycznie, ale przede wszystkim czytelny i bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu. Eksperci marki Flowcrete, przedstawiają przykłady inspirujących realizacji posadzkowych, w których kolorowe powłoki parkingowe Deckshield wykorzystano do graficznego wydzielenia przestrzeni dla rowerów.

 

Strefy ruchu dla rowerów w kontrastowym kolorze

Najprostszym sposobem wydzielenia miejsc dla rowerzystów jest wykonanie na posadzce oznakowania poziomego, w formie czytelnych symboli, najlepiej w połączeniu z kontrastową kolorystyką. W nowoczesnym budynku biurowym Warsaw Unit, usytuowanym przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie (proj. Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt), strefy ruchu dla rowerów wyróżniono, podobnie jak słupy, pomarańczową barwą. Takie rozwiązanie zwiększa ich widoczność z punktu widzenia osób kierujących samochodami, a tym samym podnosi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników parkingu.

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Biurowiec Warsaw Unit w Warszawie

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Parking w hotelu

Subtelne oznakowanie poziome wzmocnione przez symbole na ścianach

Innym rozwiązaniem, stosowanym na przykład, gdy miejsca postojowe dla rowerów są usytuowane na uboczu, poza głównymi ciągami komunikacyjnymi, jest zastosowanie subtelnego oznakowania poziomego na posadzce, wzmocnionego przez symbole namalowane na powierzchniach pionowych. Takie rozwiązanie zastosowano między innymi w budynkach biurowych Q22 w Warszawie (proj. Kuryłowicz & Associates) oraz Argon, w kompleksie Alchemia w Gdańsku (proj. APA Wojciechowski). Starannie zaprojektowane znaki graficzne wykonane na ścianach są widoczne z daleka, a do tego sprawiają, że przestrzeń parkingu jest odbierana jako miejsce estetyczne i przyjazne dla wielbicieli dwóch kółek.

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Biurowiec Q22 w Warszawie

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Biurowiec Argon w kompleksie Alchemia w Gdańsku

Przestrzeń dedykowana wyłącznie rowerom

O rosnącej popularności roweru jako środka komunikacji wśród osób dojeżdżających do pracy w centrum miast świadczy również to, że w najbardziej prestiżowych biurowcach przewiduje się przeznaczone dla nich przestrzenie, z pełną infrastrukturą – przebieralniami, szatniami, prysznicami. Najlepiej, gdy te strefy znajdują się na parterze, blisko wejścia do budynku, aby rowerzyści nie musieli korzystać z ramp i dróg komunikacyjnych przeznaczonych dla samochodów. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w Warsaw Hub (proj. AMC – Andrzej M. Chołdzyński).

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Warsaw Hub w Warszawie

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Warsaw Unit w Warszawie

Małe parkingi – optymalne wykorzystanie przestrzeni poza strefą ruchu pojazdów

W nowo budowanych obiektach mieszkaniowych wielorodzinnych, ze względu na niewielką powierzchnię parkingów, wygospodarowanie miejsca dla rowerów często jest dużym wyzwaniem projektowym. W takich sytuacjach przydatne są sprytne rozwiązania, które pozwalają na optymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni.  W inwestycji Serce Zajezdni Wrzeszcz w Gdańsku, zrealizowanej przez PPUH ARPI Sp. z o.o., wieszaki na rowery zamontowano na ścianach i strefę tę wydzielono wizualnie od drogi dla samochodów poprzez zastosowanie posadzki parkingowej w jaśniejszym odcieniu oraz zamontowanie słupków w odblaskowych kolorach.

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Serce Zajezdni Wrzeszcz

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Serce Zajezdni Wrzeszcz

Posadzki parkingowe Deckshield są wykonywane z bezrozpuszczalnikowych żywic poliuretanowych i piasku kwarcowego. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość mechaniczna i odporność chemiczna na typowe substancje występujące na powierzchni parkingów, takie jak paliwa, płyny eksploatacyjne samochodów oraz składniki soli odladzających. Są elastyczne i wodoszczelne. Powłoki te nie tylko chronią podłoże betonowe przed czynnikami zewnętrznymi, ale także podnoszą funkcjonalność i bezpieczeństwo garażu. Zawartość piasku kwarcowego nadaje im antypoślizgową powierzchnię, a zróżnicowana kolorystyka pozwala na czytelne oznakowanie ciągów pieszych, miejsc postojowych, komunikacji, a także stref dla rowerów. Przy wyborze optymalnych rozwiązań w tym zakresie warto skorzystać z pomocy ekspertów od posadzek żywicznych.

 

Zobacz wizytówkę marki Flowcrete Polska


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Posadzki

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera