Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ochrona przed słońcem pomieszczeń na poddaszu przy wykorzystaniu żaluzji i markiz VELUX

 

Czas czytania: ~5 min


Regulacja nasłonecznienia a co za tym idzie temperatury w pomieszczeniach na poddaszu z przeszkleniami zapewniającymi penetrację światła do wnętrza budynku może odbywać się metodami lowtech i high tech. Wśród rozwiązań proponowanych przez VELUX znajdziemy takie, które godzą te dwie tendencje. Kluczem jest zastosowanie napędu solarnego.

 

Metody high tech ograniczania skutków nadmiernego nasłonecznienia pomieszczeń to różnego rodzaju systemy klimatyzacji oraz wymuszonej wentylacji, które mocno zależą od dużej ilości energii elektrycznej, której sposób produkcji nie jest kontrolowany przez projektanta. W związku z tym nie są to dzisiaj rozwiązania uważane za optymalne z punktu widzenia środowiskowego, chociaż często okazują się niezbędne, szczególnie w przypadku obiektów o większych powierzchniach przeszklonych lub z trudnym dostępem do stolarki okiennej.   

 

Coraz większym powodzeniem cieszą się metody lowtech, wśród których najstarszym i najprostszym sposobem ochrony przed nadmiernym ogrzewaniem się pomieszczeń jest stosowanie rolet i markiz zacieniających.

 

Początki ich wykorzystywania sięgają co najmniej czasów starożytnego Rzymu, kiedy płócienne osłony chroniły widownię przed słońcem w amfiteatrach. Pierwowzorem rolet są z kolei okiennice znane z powszechnego stosowania w krajach o ciepłym klimacie. To czy skorzystamy z markiz czy też rolet powinno zależeć od funkcji pomieszczenia, ale też od stylu życia użytkowników.

 

W pomieszczeniach, w których ludzie przebywają w ciągu dnia w czasie upałów i dni słonecznych, najlepszym rozwiązaniem są osłony zewnętrzne w formie rolet montowanych na oknie. Rolety chronią przed intensywnym słońcem, tłumią dochodzące z zewnątrz dźwięki, ale także mogą dodatkowo izolować termicznie. Mogą także mieć funkcję ochronną – wtedy mówimy o roletach z funkcją bezpieczeństwa.

 

Rolety są napędzane ręcznie lub elektrycznie. Zastosowanie do napędu elektryczności wytwarzanej solarnie pozwala na jednoczesne skorzystanie z wygodnych rozwiązań automatycznych bez dylematów środowiskowych.

Okna Velux

Rolety zewnętrzne VELUX są wykonane z mocnego, lakierowanego aluminium i montowane na zewnątrz do ramy okna. Poruszają się w prowadnicach i po zwinięciu chowają do kasetonu w górnej części okna

Z kolei w pomieszczeniach, w których może panować półmrok lepiej jest stosować markizy, które zabezpieczają pomieszczenia przed przegrzewaniem się, ale jedocześnie przepuszczają światło i są łatwiejsze w montażu.Zazwyczaj są one wykonane ze specjalnej tkaniny ochronnej, w produkcji której wykorzystuje się akryl, PVC lub poliester zaimpregnowany np. teflonem.

 

Markizy z powodu swojej budowy nie zapewniają tak elastycznej regulacji nasłonecznienia pomieszczenia, jak ma to miejsce w przypadku rolet, które mogą być płynnie uchylane w zależności od kąta padania światła i umożliwiają pełne zacienienie do 99 %.

 

RoletyVELUX–wiele funkcji w jednym

Wykorzystanie rolet zewnętrznych VELUXdaje użytkownikowi przede wszystkim możliwość całkowitego zacienienia wnętrza. Jednocześnie pełnią one różne dodatkowe funkcje. Chronią pomieszczenie przed stratami energii, wyciszają hałas podczas deszczu lub gradu, a nawet utrudniają pracę złodziejom.

 

Rolety zewnętrzne są wykonane z mocnego, lakierowanego aluminium i montowane na zewnątrz do ramy okna. Poruszają się w specjalnych prowadnicach i po zwinięciu chowają do kasetonu w górnej części okna. Są one rozwiązaniem trwałym, a więc wymagają specjalistycznego montażu.

 

Po zamontowaniu rolety, okno funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy roleta jest zwinięta, okno można obrócić o 180° zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia. Ponadto rolety zewnętrzne VELUX idealnie komponują się z oblachowaniem okna, gdyż są w tym samym kolorze, co zewnętrzna rama okna dachowego.

 

Łatwiejsze w montażu i eksploatacji są rolety wewnętrzne. Przymocowane są do ramy okna i mogą występować w wersji dekoracyjnej.

Okna Velux

Nowa kolekcja rolet wewnętrznych VELUX oferuje 70 kolorów. Została opracowana wspólnie ze skandynawskim instytutem trendów i kolorów PejGruppen

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne VELUX są sterowane manualnie lub elektrycznie. W przypadku elektrycznego sterowania możliwy jest wybór ekologicznego napędu solarnego.  Także z systemem VELUX ACTIVE, który pozwala na sterowanie osłonami za pomocą aplikacji w telefonie z dowolnego miejsca, także za pomocą prostych poleceń głosowych.

 

Markizy VELUX – mniejsza funkcjonalność,  łatwy montaż

Z kolei markizy z oferty VELUX głównie pełnią funkcję ochrony przed przegrzewaniem pomieszczeń pod wpływem działania słońca. Redukują ilość wpadającego ciepła nawet do 76%, pozwalając zachować w pomieszczeniu komfortową temperaturę nawet w upalny dzień.

 

Markizy zewnętrzne VELUX zatrzymują promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą one do szyby. Są one wykonane z tkaniny w formie siateczki, dzięki czemu nie zasłaniają całkowicie tego, co jest za oknem. Materiał, z którego wykonano markizy VELUX jest trwały i łatwy w czyszczeniu, dzięki czemu można korzystać z nich przez wiele lat.

Okna Velux

Solarna markiza VELUX zatrzymuje promienie słoneczne zanim dotrą one do pomieszczenia. Jednak ze względu na swoją unikalną konstrukcję i delikatnie prześwitujący materiał zaciemnia poddasze bez wrażenia odcięcia się od otoczenia za oknem

Markizy VELUX mogą być obsługiwane manualnie lub za pomocą klawiatury naściennej - zasilanej solarnie lub elektrycznie. Markizy solarne i manualne nie wymagają żadnego okablowania i są gotowe do użycia natychmiast po zainstalowaniu. Po opuszczeniu markizy, okno dachowe funkcjonuje bez ograniczeń, dzięki czemu możliwe jest wietrzenie pomieszczeń i korzystanie z naturalnej wentylacji bez potrzeby zwijania.

Okna Velux

System VELUX ACTIVE połączony z aplikacją mobilną bazuje na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz aktualnej pogodzie na zewnątrz. Bierze pod uwagę trzy parametry jakości powietrza: temperaturę, wilgotność i poziom dwutlenku węgl

W markizach elektrycznych oraz tych zasilanych baterią słoneczną udogodnieniem w użytkowaniu jest możliwość połączenia ich z systemem VELUX ACTIVE, który pozwala na sterowanie osłonami za pomocą aplikacji w telefonie z dowolnego miejsca, także za pomocą prostych poleceń głosowych. Dodatkowo system monitoruje temperaturę, wilgotność i stężenie CO2 w domu za pomocą inteligentnych czujników wewnętrznych. Na podstawie tych danych oraz danych pogodowych z systemu Netatmo system może samodzielnie dbać o optymalne warunki panujące na poddaszu otwierając lub zamykając okna dachowe i osłony słoneczne.

 

Materiały: VELUX


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Okna

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera