Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gliwice na tle europejskich tendencji w architekturze - wykład architektoniczny

 

Czas czytania: ~1 min


Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteka Śląska zaprasza na wykład architektoniczny pt. Gliwice na tle europejskich tendencji w architekturze – od modernizmu do postmodernizmu. Cz. I, który odbędzie się 25 listopada 2021 o godz. 17:00. Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu Architektoniczna Triada. Celem prezentacji jest pokazanie wybranych elementów dziedzictwa architektonicznego miasta z okresu XX wieku i ich analiza w szerokim kontekście europejskim. Transmisja na kanale YouTube.

 

Wykład Gliwice na tle europejskich tendencji w architekturze

Długa historia Gliwic sięga średniowiecza i każdy z okresów rozwoju pozostawił w obrazie miasta do dzisiaj wyraźny ślad. Można studiować te ślady ograniczając się do skali miasta, analizować je ze względu na okres powstania i styl, konstrukcję, formę i detal. Dużo bardziej interesujące jest jednakże studiowanie ich genezy, w szerszym europejskim kontekście.

 

Architektura to sztuka kształtowania przestrzeni i jak żadna inna dziedzina sztuki jest uwarunkowana społecznie, politycznie, ekonomicznie i ma wpływ na komfort życia. Jej rozwój generują rosnące możliwości techniczne, normatywy prawne, nowe teorie i koncepcje w dziedzinie filozofii i sztuki i polityki społecznej. Szczególnie wyraźne przeobrażenia w rozwoju architektury miały miejsce w przełomowych momentach historii, do których bez wątpienia należą rewolucja przemysłowa II połowy XVIII w., wojny światowe, rewolucja obyczajowa lat 60. XX w., najnowsza rewolucja technologiczna. Skutki tych przeobrażeń widoczne są również w architekturze Gliwic.

 

Wykład poprowadzi dr inż. arch. Justyna Swoszowska
Architektka, badaczka i historyczka architektury XX w., wykładowczyni akademicka. Współpracuje z Instytutem Dokumentacji Architektury.

 

Więcej informacji o wykładzie architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wykład Architektoniczny, Wykład Dla Architektów, Wykład Dla Studentów Architektury

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera