Czy powstanie Muzeum Powstania Warszawskiego? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Coraz bliżej rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Czas czytania: ~2 min


W połowie listopada 2021 roku Muzeum Powstania Warszawskiego uzyskało prawa do użytkowania działki przy ulicy Towarowej. To na niej ma powstać nowa część tej popularnej wśród turystów placówki. Jak zapewniają przedstawiciele władz Warszawy oraz Muzeum teraz inwestycja ma nabrać tempa.

 

Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego
Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Projekt z konkursu architektonicznego

Na kolejny krok w tej inwestycji trzeba było czekać trzy lata – równo, bo wyniki konkursu architektonicznego na projekt modernizacji i rozbudowy Muzeum ogłoszono w połowie listopada 2018 roku. To wtedy dowiedzieliśmy się, że nowy pawilon wejściowy od strony ulicy Towarowej zaprojektuje pracownia odpowiedzialna przed laty za aranżację ekspozycji stałej w tym samym muzeum, czyli Nizio Design International Mirosława Nizio. Teraz – o czym informują sami architekci – pozostały tylko ostatnie formalności, aby proces projektowania ostatecznej formy nowego budynku mógł się zakończyć i aby można było przystąpić do jego realizacji.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z ważnych punktów na turystycznej mapie stolicy, jest placówką odwiedzają chętnie i tłumnie. Nic więc dziwnego, że prawie 15 lat od jej otwarcia zapadła decyzja o rozbudowie obiektu. Dzięki tej inwestycji zajdą co najmniej trzy zjawiska, dzięki którym muzeum stanie się bardziej funkcjonalne, ale i bardziej atrakcyjne.

Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego
Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Nowa bryła dla muzeum

Pawilon wejściowy do Muzeum Powstania Warszawskiego zaprojektowany przez Nizio Design International ma stanąć wzdłuż ulicy Towarowej. To bardzo ważne, bo jak do tej pory gmach był niejako „odwrócony” od tej głównej ulicy, wejście do niego znajdowało się od strony wąskiej, bocznej uliczki. Tymczasem ulica Towarowa radykalnie zmieniła w ostatnich latach swoje oblicze, została zabudowana nowoczesnymi wieżowcami, stała się jeszcze bardziej ruchliwa. To właśnie tu w naturalny sposób powinno także znajdować się wejście do obleganego muzeum, to od tej strony powinno ono anonsować swoją obecność, zapraszać zwiedzających. To dobrze, że tak ważna placówka „otworzy się” w stronę ruchliwej ulicy.

Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego
Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Dzięki rozbudowie Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaci się także w nowe przestrzenie – w nowym budynku znajdzie się sala mogąca pomieścić 300 osób, będą mogły być organizowane warsztaty, wystawy, lekcje muzealne. Ponadto pomiędzy istniejącą poprzemysłową zabudową – dziś siedzibą Muzeum, a nowym obiektem ma także zostać wykreowana nowa przestrzeń publiczna, pozwalająca osłonić muzealną przestrzeń od hałasu ulicy, ale także powalająca np. odpocząć zwiedzającym.

 

Źródło: um.warszawa.pl, facebook.com/miroslawnizio


Podepnij swój artykuł

tagi

Muzeum, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera