Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Coraz bliżej rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Czas czytania: ~2 min


W połowie listopada 2021 roku Muzeum Powstania Warszawskiego uzyskało prawa do użytkowania działki przy ulicy Towarowej. To na niej ma powstać nowa część tej popularnej wśród turystów placówki. Jak zapewniają przedstawiciele władz Warszawy oraz Muzeum teraz inwestycja ma nabrać tempa.

 

Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego
Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Projekt z konkursu architektonicznego

Na kolejny krok w tej inwestycji trzeba było czekać trzy lata – równo, bo wyniki konkursu architektonicznego na projekt modernizacji i rozbudowy Muzeum ogłoszono w połowie listopada 2018 roku. To wtedy dowiedzieliśmy się, że nowy pawilon wejściowy od strony ulicy Towarowej zaprojektuje pracownia odpowiedzialna przed laty za aranżację ekspozycji stałej w tym samym muzeum, czyli Nizio Design International Mirosława Nizio. Teraz – o czym informują sami architekci – pozostały tylko ostatnie formalności, aby proces projektowania ostatecznej formy nowego budynku mógł się zakończyć i aby można było przystąpić do jego realizacji.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z ważnych punktów na turystycznej mapie stolicy, jest placówką odwiedzają chętnie i tłumnie. Nic więc dziwnego, że prawie 15 lat od jej otwarcia zapadła decyzja o rozbudowie obiektu. Dzięki tej inwestycji zajdą co najmniej trzy zjawiska, dzięki którym muzeum stanie się bardziej funkcjonalne, ale i bardziej atrakcyjne.

Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego
Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Nowa bryła dla muzeum

Pawilon wejściowy do Muzeum Powstania Warszawskiego zaprojektowany przez Nizio Design International ma stanąć wzdłuż ulicy Towarowej. To bardzo ważne, bo jak do tej pory gmach był niejako „odwrócony” od tej głównej ulicy, wejście do niego znajdowało się od strony wąskiej, bocznej uliczki. Tymczasem ulica Towarowa radykalnie zmieniła w ostatnich latach swoje oblicze, została zabudowana nowoczesnymi wieżowcami, stała się jeszcze bardziej ruchliwa. To właśnie tu w naturalny sposób powinno także znajdować się wejście do obleganego muzeum, to od tej strony powinno ono anonsować swoją obecność, zapraszać zwiedzających. To dobrze, że tak ważna placówka „otworzy się” w stronę ruchliwej ulicy.

Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego
Projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Dzięki rozbudowie Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaci się także w nowe przestrzenie – w nowym budynku znajdzie się sala mogąca pomieścić 300 osób, będą mogły być organizowane warsztaty, wystawy, lekcje muzealne. Ponadto pomiędzy istniejącą poprzemysłową zabudową – dziś siedzibą Muzeum, a nowym obiektem ma także zostać wykreowana nowa przestrzeń publiczna, pozwalająca osłonić muzealną przestrzeń od hałasu ulicy, ale także powalająca np. odpocząć zwiedzającym.

 

Źródło: um.warszawa.pl, facebook.com/miroslawnizio


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Muzeum, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera