Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Opaska wokół domu - niezbędna i modna!

 

Czas czytania: ~6 min


Opaska wokół domu zapobiega ubrudzeniu i zawilgoceniu dolnej partii elewacji. To jej zasadnicze zadanie, ale można ją także wykorzystać w charakterze ciekawego detalu ogrodowej aranżacji. Najczęściej ma szerokość od 40 do 60 cm i można ją wykonać w efektowny sposób przy użyciu kostki lub płyt betonowych.

 

Fundamenty domu i będące ich przedłużeniem ściany zewnętrzne są narażone na zawilgocenie, jeśli mają bezpośredni kontakt z zalegającymi wodami opadowymi. Sprawdzonym sposobem na eliminację takiego ryzyka jest wykonanie wzdłuż nich opaski. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wody z dala od elewacji oraz uchronienie dolnej części ścian przed zabrudzeniem ziemią. Opaska nie jest tylko rozwiązaniem stricte technicznym. Można ją poszerzyć na szerokość większą niż „regulaminowe” 40 do 60 cm, dzięki czemu przekształci się w wygodny chodnik dookoła domu. Podpowiadamy, jak ją zrobić.

 

Szybki przepis na opaskę

Popularnym sposobem na nowoczesną i modną opaskę jest wykonanie jej przy użyciu kostek i płyt betonowych oraz drobnych kamieni w kolorze białym lub szarym. Przypomina to układanie płyt metodą step by step. Montaż takiej opaski nie jest skomplikowany i zasadniczo sprowadza się do podobnych czynności, jak przy układaniu alejek czy podjazdu przed domem. Na początku należy wyznaczyć przebieg opaski. Później wykonujemy tzw. korytowanie, czyli wybieramy ziemię. Następnie na zewnętrznej granicy opaski osadza się obrzeża, które stabilizują przyszłą nawierzchnię. Kolejnym krokiem jest wykonanie podbudowy z kruszywa, a następnie po jego ubiciu - podsypki z piachu. Później pozostaje już tylko wykończenie warstwy wierzchniej. Przy metodzie step by step dobrze jest najpierw dokładnie przemyśleć rozmieszczenie płyt. Po ich ułożeniu, należy wypełnić puste przestrzenie drobnymi kamieniami.Przy budowie opaski trzeba pamiętać o tym, że nachylenie nawierzchni powinno wynosić około 2%. Tylko wtedy będzie spełniała swoją podstawową funkcję czyli odprowadzała wodę oraz chroniła ściany przed zaciekami powstającymi podczas deszczu rozbryzgującego błoto.

 

Arsenał możliwości do wyboru

Do opaski w formule step by step najlepiej nadają się płyty o znacznych rozmiarach i sporej szerokości. Jeśli chodzi o kolorystykę, to polecane są odcienie szarości i beżu, ponieważ są one bardzo uniwersalne i doskonale korespondują z nowoczesnym charakterem domu oraz soczystą zielenią ogrodu. Wybór jest naprawdę bogaty. Możemy postawić na wielkoformatowe płyty, takie jak Polbruk Magna o rozmiarze 100x75 cm lub 50x75 cm i grubości 8 lub 10 cm. Płyta ta posiada gładką fakturę i jest dostępna w trzech tonacjach szarości: nerino, stalowym i bazaltowym oraz w jednym odcieniu beżu – latte.

Nieco mniejszy jest Polbruk Lamell. Pojedynczy element posiada wymiar 40x60 cm. To, co przemawia na korzyść tej płyty, to dwie faktury – gładka i płukana. Przy czym pierwsza z nich występuje aż w sześciu różnych kolorach! Są to szarości, czyli nerino, stalowy, bazaltowy oraz beże, takie jak latte czy ivory, albo przechodzący w kierunku brązu cortado. W fakturze płukanej dostępny jest ponadto kolor ritmo_d, czyli nieco ciemniejszy odcień szarości.

Produkty Polbruk

Polbruk płyta Lamell

Jeśli zależy nam na płytach nawiązujących do faktur i wyglądu naturalnych surowców, czyli drewna lub kamienia, to warto poświęcić uwagę takim produktom, jak Linea czy Lira. Pierwsza z płyt posiada wymiar 25x75 cm i przypomina fakturą trawertyn, czyli porowatą skałę osadową o dość ekskluzywnym wyglądzie, z której wybudowano m.in. rzymskie Koloseum, Bazylikę św. Piotra w Rzymie albo znajdującą się wokół placu Św. Piotra kolumnadę. Z kolei Lira to tzw. deska betonowa, czyli płyta do złudzenia przypominająca wyglądem drewno. Co ciekawe, naturalny jest nie tylko sam wygląd prefabrykatu, ale również jego faktura oraz charakterystyczne słoje i pęknięcia, które są w stanie zmylić dotyk. Lira występuje w dwóch „drewnianych” odcieniach – ciemnobrązowym i beżowym oraz w wymiarze 25x75 cm. Opaski niekoniecznie muszą być jednak wykonane w powyższy sposób. Mogą one również stanowić jedną płaszczyznę zbudowaną z samych prefabrykatów betonowych.

Produkty Polbruk

Polbruk Linea

Produkty Polbruk

Polbruk Linea

Produkty Polbruk

Polbruk Lira

Opaska o kształtach plastra miodu

Jednolita płaszczyzna wcale nie musi oznaczać nudnego designu. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest opaska ułożona z płyt Polbruk Exa. Płyty te przypominają kształtem plaster miodu lub heksagon, ale w całkowicie nowej formule. Oryginalny i symetryczny kształt nieco zmodyfikowano poprzez pochylenie niektórych krawędzi lub zmianę długości boków. Pozwoliło to uzyskać całkowicie nowy i „świeży” efekt wizualny. Dzięki niemu Exa świetnie wpasowuje się we współczesne trendy, gdzie heksagon przeżywa swój renesans. Znajdziemy go w licznych realizacjach architektonicznych. W tym m.in. na elewacji instytutu naukowego La Trobe w Melbourne czy National Aquatics Center Water Cube, pływalni wzniesionej specjalnie na igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 r. Z tego właśnie powodu wykonanie opaski z płyty Exa wydaje się dość ciekawą propozycją. Zwłaszcza, że występuje ona w melanżowych kolorach taupe (beżowo-szary) i folk (jasnoszary), które wręcz doskonale prezentują się w nowoczesnych aranżacjach. Dodatkowym atutem płyt Exa są ciekawe możliwości wykończenia nawierzchni – opaskę wykonaną z tej płyty można zakończyć  standardową prostą linią lub zachować kształt płyt i wynikającą z niego oryginalną nieregularność. 

Produkty Polbruk

Polbruk płyta Exa

Produkty Polbruk

Polbruk płyta Exa

Opaska ułożona w jodełkę

Kolejnym pomysłem na stworzenie atrakcyjnej opaski jest ułożenie jej w jodełkę. I chodzi tu, nie o konkretny format czy kształt płyt, ale o sposób ich układania. Wzór jodełki, podobnie jak heksagon jest niezwykle modny. W jodełkę można ułożyć na przykład kostkę Metrik. Posiada ona wymiar 7x28 cm, grubość 6 cm., gładką fakturę i jest dostępna w czterech opcjach kolorystycznych będących odcieniami szarości. Najjaśniejszym z nich jest Metrik w kolorze „białym”, nieco ciemniejszymi propozycjami są kolory nerino oraz stalowy. Gamę kolorystyczną zamyka kolor bazaltowy idący w kierunku czerni.

Produkty Polbruk

Polbruk Metrik

Produkty Polbruk

Polbruk Metrik

Opaska wokół domu jest rozwiązaniem funkcjonalnym chroniącym ściany zewnętrzne budynku, ale może też być elementem dekoracyjnym, który sprawi, że dom będzie prezentować się efektownie, a teren wokół niego nabierze uporządkowanego charakteru. Forma opaski dookoła domu zależy od dostępnej przestrzeni, potrzeb i wyobraźni. Można ograniczyć się do takiej, która będzie spełniać swoją rolę i posiadać szerokość około 40 – 60 cm lub znacznie ją poszerzyć, przekształcić w minichodnik i sprawić, że stanie się nieodłączną i niezwykle atrakcyjną częścią aranżacji. 

 

Źródło: Polbruk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Architektura Betonowa

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera