Akustyka w architekturze. Konferencja architektoniczna - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Akustyka w architekturze

 

Czas czytania: ~9 min


Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci często zbyt mocno koncentrują się na wzroku, zaniedbując pozostałe zmysły. A przecież komfort użytkowania przestrzeni w znacznym stopniu zależy także od dobrostanu akustycznego. W trakcie naszej konferencji skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. Poznamy zarówno teoretyczne podstawy akustyki, jak i praktyczne rozwiązania służące do realizacji budynków, wnętrz i przestrzeni, które dbają o uszy odbiorców. Widzimy się 9 grudnia 2021 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 

Konferencja akustyka w architekturze

OcqjNDmTjUgOXfgi6aEcjBCTcXUy0ZDup6f1KG0a7yvt6pXkaUn3vzXHj6Tr_partnerzypng.png
 

 

CRFkakSTqZbHxYQVMk9A8yHQaaYCCrWCH0ttQ0Pd09ULzPe69raHUFtCsNdK_programpng.png
Zij9i32zduYN1TPRLKrUMnIP6I0zryHtQO0vnx3p1HiXuWKoirKwS5ktYo19_anna-sygulskapng.png

Akustyka architektoniczna – podstawowe zagadnienia

Poruszane zagadnienia:

- Wprowadzenie w tematykę 
- Podstawowe pojęcia  
- Wady akustyczne w pomieszczeniach i sposoby korekt 
- Projektowanie zgodnie z normą PN-B-02151-4 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach 

 

Prowadząca: dr inż. arch. Anna Sygulska 

Jest adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Odbyła staż naukowy na Wydziale Architektury The University of Sydney w Australii. Wykłada mechanikę budowli i fizykę budowli – akustykę w języku polskim oraz angielskim. Prowadzi badania z zakresu akustyki architektonicznej. Obszar badań obejmuje w szczególności problematykę akustyki sal koncertowych, teatrów operowych i kościołów. Problematyka badawcza stanowi syntezę zagadnień będących na styku dwóch dziedzin naukowych – architektury i akustyki. Istotnym zagadnieniem jest doskonalenie metod kształtowania architektury wnętrza pod względem akustycznym i wiążące się z tym polepszenie funkcjonalności pomieszczeń. 

 

HGU9JY3YqZlmkJTsUsoXizJqj70jP1F9vyqMiPcQCvGAiA3ueKOblSuRfg4O_andrzej-dobrowolskipng.png

Jednowarstwowe ściany pomiędzy mieszkaniowymi a klatkami schodowymi oraz akustyka remontowanych stropów z produktów Leca®

Wymagania w zakresie jednoczesnego spełnienia wymagań izolacyjności akustycznej i termicznej dla ścian pomiędzy mieszkaniami i klatkami schodowymi zmuszają projektantów i wykonawców do wykonania przegród dwuwarstwowych. Od wiosny 2021 roku na rynku dostępne są bloczki systemu Leca® BLOK pozwalające na wykonanie takich jednowarstwowych ścian murowanych. Ponadto z Leca® KERAZMZYTU można wykonać skuteczne izolacje akustyczne w trakcie remontu stropów drewnianych, Kleina, WPS itp. Przykładami rozwiązań i wynikami badań akustycznych chętnie dzieli się firma Leca Polska.  

 

Prowadzący: mgr inż. Andrzej Dobrowolski 

Od ponad 35 lat pracuje w budownictwie. Większość czasu przepracował jako kierownik budowy. Od kilku lat po ukończeniu dodatkowych studiów zajął się również problemami akustyki budowlanej. Aktualnie pomaga w doradztwie technicznym Leca Polska sp. z o.o. firmie produkującej keramzyt. 

 

odcvvjpMGJBgQtirVN9Mzi3V9PNX2UZN4LOX5cjZATNx4EVdvTSWTLqZf6lJ_piotr-kozlowskipng.png

Na czym polega współpraca projektowa Architekt – Akustyk? 

Podczas projektowania obiektów biurowych, mieszkaniowych, edukacyjnych konieczne jest uwzględnienia wielorakich wymogów akustycznych. Prezentacja pokazuje reguły współpracy pomiędzy architektami a akustykami od koncepcji, przez projekt budowany aż projekt wykonawczy. W prezentacji zostaną przedstawione metody tworzenia projektów w zakresie ochrony przeciwdźwiękowej, emisji hałasu do otoczenia, akustyki wnętrza czy multimediów. 

 

Prowadzący: dr inż. Piotr Z. Kozłowski

Wykładowca Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzani Sygnałów Politechniki Wrocławskiej. Założyciel i główny projektant w PAK Pracownia Akustyczna Kozłowski (www.akustyczna.pl) odpowiedzialnej za projekty technologiczne (ochrona przeciwdźwiękowa, akustyka wnętrz, nagłośnienie, oświetlenie, mechanika) dziesiątek obiektów widowiskowych w tym m.in.: NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach), Opera Wrocławska, Opera na Zamku w Szczecinie, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, sale koncertowe akademii i szkół muzycznych, … i wielu innych. Konsultuje warstwę akustyczną i dźwiękową spektakli. 

 

0jSPKekLnSMyu88OP3WwFDuWwQZgNz1oGeYuxfiPfQwP3c9ZIhoyQJc5udcu_przerwa-1-png.png
NhZQPmQC9nMIhdKF7lR7EtwSAzuL0e0MabRr5oZ47S4LvBxYel7LAYtUzuAn_rafal-malczykpng.png

Dobór ścian z elementów murowych H+H do wymagań akustycznych, przy pomocy wirtualnego asystenta projektanta H+H

 

Wprowadzenie do samodzielnej pracy z wirtualnym asystentem (kalkulatorem H+H) na konkretnych przykładach, w kontekście wymagań akustycznych dla przegród ściennych. 

 

Prowadzący: Rafał Malczyk

Doradca techniczny H+H na województwa opolskie, śląskie i małopolskie. Odpowiedzialny za kontakt i prowadzenie konsultacji technicznych w biurach projektowych oraz na budowach. W firmie H+H od 2014 roku. 

 

H6QGH23uh0GHCmsJ5Ej6eRh3XG57Rmt0wxzAciIpJcQZUcL6hsShvAGe6MRy_jedrzej-kocinski-png.png

Psychoakustyka i Akustyka Wnętrz - nierozerwalny związek

Akustyka wnętrz to jedna z najmłodszych gałęzi akustyki. Jest ona bardzo aplikacyjna, co oznacza, że najważniejszym jej aspektem jest użyteczność. Z tego powodu cały czas opracowywane są metody projektowania i pomiarów, które w jak najlepszy sposób mają odwzorowywać ostateczną ocenę przez słuchaczy, bo to właśnie oni są najważniejsi. W związku z tym pytanie- czy fizyczne parametry mierzone w pomieszczeniu w jakiś sposób odpowiadają naszym subiektywnym odczucia jest bardzo zasadne. Problematyka ta stanowić będzie główną oś wykładu. 

 

Prowadzący: prof. dr hab. Jędrzej Kociński

Profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Katedrze Akustyki. Jako wykładowca prowadzę zajęcia z akustyki pomieszczeń (teoria, pomiary i modelowanie w CATT Acoustic), analizy i przetwarzania sygnałów oraz programowania w Matlab. Jako badacz prowadzę eksperymenty z zakresu pejzaży dźwiękowych, zwłaszcza aspektów psychologicznych i interakcji audiowizualnych. Równolegle pracuję nad zrozumiałością mowy w pomieszczeniach oraz nad poprawą zrozumiałości mowy za pomocą algorytmów ślepej separacji źródła (BSS). Ponieważ w tego typu badaniach najważniejszy jest człowiek, większość mojej pracy skupia się na aspektach subiektywnych, jednak analiza statystyczna pokazuje, że takie podejście jest słuszne. 

 

H2N6cpffTPCKBcHdegnUFi8C6eUDqv1EG1mG1TPyHnrSFdZjFpbfFerCB4L5_barbara-lukasiak-png.png

Akustyka we wnętrzach publicznych

Poruszane zagadnienia:

- Izolacyjność akustyczna a komfort akustyczny we wnętrzach 

- Produkty dla architektów 

- Ekologia 

- Customizacja rozwiązań akustycznych.

 

Prowadząca: Barbara Łukasiak

Dyrektor handlowy Muraspec Sp. z o.o (producent tapet obiektowych), hotelarz, międzynarodowy doradca inwestycyjny w branży wnętrzarskiej.  

Od 2013 roku Barbara Łukasiak jest Dyrektorem Handlowym w firmie Muraspec Sp z o.o. (producent tapet obiektowych). Oprócz prowadzenia działalności handlowej oraz intensywnej pracy szkoleniowej i edukacyjnej (targi branżowe, warsztaty, prezentacje dla hotelarzy, projektantów wnętrz i dekoratorów), na co dzień wspiera i inspiruje architektów w ich codziennej pracy projektowej. Długoletnie doświadczenie w pracy w sektorze hotelarskim sprawia, że całym sercem wspiera projekty, które stawiają na jakość i indywidualizm.  
Przez biznesowych partnerów ceniona za profesjonalizm, kreatywność, energię do działania i szukanie rozwiązań, w sytuacji, w której inni mówią, że „się nie da”.  W kwestii wykończenia ścian nie ma dla Muraspec rzeczy niemożliwych. W 2007 roku Barbara Łukasiak założyła Fundację Lepsze Życie wspierającą dzieci z domów dziecka oraz osoby niepełnosprawne. 

 

7qpQaUTGLNOjStggenZgllWYxFgwWDOTGimBv8fK7xiC28Vu7xcvE31FXDSf_przerwa-2-png.png
3ILsuZYzFOpVBWowvWQE0AFr4hwNqe9CzTZAi4Upj7NvKYMfcyCbg0WeY3Rx_henryk-kwapisz-png.png

Ochrona przed hałasem bytowym w budownictwie mieszkaniowym w kontekście aktualnych wymagań  

Poruszane zagadnienia:

- Hałas a człowiek 

- Rodzaje hałasów (pogłosowy, instalacyjny,…) 

- Podstawowe wskaźniki (R,L,…) 

- Podstawowe wymagania 

- Błędy w wykonawstwie 

- Budownictwo mieszkaniowe – co nam przeszkadza 

- Rozwiązania, które poprawią izolacyjność.

 

Prowadzący: Henryk Kwapisz

Od ponad 5 lat pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Aktywnie uczestniczy w konsultacjach nowych aktów prawnych, w tym zrównoważonego budownictwa i akustyki. Jest magistrem budownictwa, pracował w biurach projektów i na budowach, zdobywając doświadczenia praktyczne i uprawnienia budowlane w zakresie projektowania i prowadzenia budów. Prowadzi wiele szkoleń, występuje na konferencjach jako prelegent i panelista. Aktywnie wspiera działania zmierzające do popularyzowania zagadnień komfortu akustycznego w polskiej architekturze i budownictwie. Współpracuje z wyższymi uczelniami w Polsce.  Jest członkiem kilku komitetów technicznych PKN w tym KT 253 ds. Akustyki Architektonicznej. Jest autorem i współautorem ponad 60 poradników i publikacji w specjalistycznych wydawnictwach z zakresu poprawy jakości budownictwa w Polsce. 

 

q0bi3RWii2fRoQRc470b3NrO9bkegjxfwUJuLWptRHUVjenv008aeSdioXN5_andrzej-korzeniewski-png.png

System ścian działowych MultiGips a dźwięki bytowe w obiektach mieszkalnych  

Poruszane zagadnienia:

- Charakterystyka ścian działowych MultiGips wewnątrzlokalowych pod kątem izolacyjności akustycznej.
- Charakterystyka ścian warstwowych Multigips jako przegród międzylokalowych pod kątem izolacyjności akustycznej.
- Ściany MultiGips w świetle wymagań normy akustycznej PN-B-02151-3.

 

Prowadzący: Andrzej Korzeniewski  

Ukończył studia magisterskie w 1992 roku na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.  Po studiach zajmował się w różnych przedsiębiorstwach promowaniem i sprzedażą produktów dedykowanych branży budowlanej  Od marca 2007 roku, zatrudniony w spółce producenckiej VG-ORTH Polska Sp. z o.o. wchodzącej w skład Grupy KNAUF. Do 2012 roku zajmował stanowisko Managera ds. Sprzedaży płyt gipsowych – Region Centralny, następnie został powołany na stanowisko Managera Produktu – Koordynatora w celu wypromowania ścian działowych z płyt gipsowych MultiGips wśród architektów i deweloperów na terenie Polski. Obecnie - na stanowisku Manager ds. Sprzedaży – Region Centralno- Północny. 

 

rAW0bDOZrquCoALrxs1Iq7uMzrpsGifDVroMZR5z5QvGf9JbXTB7e7n8Vg5T_przemyslaw-macioszek-jpg.jpg

Tłumienie dźwięków materiałowych i wibracji w budownictwie. Akustyka stropu, wibroizolacja maszyn, posadowienia elastyczne budynków.

Poruszane zagadnienia:

1. Elastomery Regupol i Regufoam- zastosowanie w akustyce.

2. Akustyka stropu.

3. Wibroizolacja maszyn i urządzeń.

4. Posadowienie elastyczne budynków w sąsiedztwie dróg komunikacyjnych.

 

Prowadzący: Przemysław Macioszek 

 

cF9C51v0l3GBb1X7Vm7HtYJVjHy8QRTaBE9XcYuVUXzXDg9qZIZNm6N5kqef_mikolaj-jarosz-png.png

Wpływ akustyki pomieszczeń szkolnych na uczniów i nauczycieli  

Wykład będzie dotyczył modernizacji akustycznej dużej szkoły podstawowej w Warszawie oraz wyników ankiety przeprowadzonej wśród uczniów i nauczycieli. W ankiecie tej użytkownicy mieli okazję ocenić wpływ zmiany akustyki na sposób ich funkcjonowania w szkole. 

 

Prowadzący: Mikołaj Jarosz

Architekt po Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 2000 r. w firmie Ecophon, od 2007 specjalizuje się w zagadnieniach akustyki wnętrz w obiektach oświatowych i sportowych. Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i współautor pierwszej Polskiej Normy dotyczącej akustyki wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Wiceprezes Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Autor kilkudziesięciu artykułów popularyzujących zagadnienia związane głównie z akustyką szkół i obiektów sportowych. Prowadzi wykłady dla studentów architektury, szkolenia dla architektów oraz seminaria dla dyrektorów szkół i przedstawicieli samorządów. 

 

ieuTsQGsibcQxpCOB7C0If8VvR1X9n77nJQojulrRNpMSk53pmtiVAShDvTt_zako-png.png

 

Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.

 


tuaXqrQAqgmdbZqGsXXXaYQtmCeA0LUiBZbPt2j15UNAGD5UMqPsRrxgLr4P_logo-idee-prop-2jpg.jpg

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym. 


Podepnij swój artykuł

tagi

Akustyka, Konferencja Architektoniczna, Konferencja Dla Architektów, Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera