Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Akustyka w architekturze

 

Czas czytania: ~9 min


Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci często zbyt mocno koncentrują się na wzroku, zaniedbując pozostałe zmysły. A przecież komfort użytkowania przestrzeni w znacznym stopniu zależy także od dobrostanu akustycznego. W trakcie naszej konferencji skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. Poznamy zarówno teoretyczne podstawy akustyki, jak i praktyczne rozwiązania służące do realizacji budynków, wnętrz i przestrzeni, które dbają o uszy odbiorców. Widzimy się 9 grudnia 2021 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 

Konferencja akustyka w architekturze

OcqjNDmTjUgOXfgi6aEcjBCTcXUy0ZDup6f1KG0a7yvt6pXkaUn3vzXHj6Tr_partnerzypng.png
 

 

CRFkakSTqZbHxYQVMk9A8yHQaaYCCrWCH0ttQ0Pd09ULzPe69raHUFtCsNdK_programpng.png
Zij9i32zduYN1TPRLKrUMnIP6I0zryHtQO0vnx3p1HiXuWKoirKwS5ktYo19_anna-sygulskapng.png

Akustyka architektoniczna – podstawowe zagadnienia

Poruszane zagadnienia:

- Wprowadzenie w tematykę 
- Podstawowe pojęcia  
- Wady akustyczne w pomieszczeniach i sposoby korekt 
- Projektowanie zgodnie z normą PN-B-02151-4 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach 

 

Prowadząca: dr inż. arch. Anna Sygulska 

Jest adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Odbyła staż naukowy na Wydziale Architektury The University of Sydney w Australii. Wykłada mechanikę budowli i fizykę budowli – akustykę w języku polskim oraz angielskim. Prowadzi badania z zakresu akustyki architektonicznej. Obszar badań obejmuje w szczególności problematykę akustyki sal koncertowych, teatrów operowych i kościołów. Problematyka badawcza stanowi syntezę zagadnień będących na styku dwóch dziedzin naukowych – architektury i akustyki. Istotnym zagadnieniem jest doskonalenie metod kształtowania architektury wnętrza pod względem akustycznym i wiążące się z tym polepszenie funkcjonalności pomieszczeń. 

 

HGU9JY3YqZlmkJTsUsoXizJqj70jP1F9vyqMiPcQCvGAiA3ueKOblSuRfg4O_andrzej-dobrowolskipng.png

Jednowarstwowe ściany pomiędzy mieszkaniowymi a klatkami schodowymi oraz akustyka remontowanych stropów z produktów Leca®

Wymagania w zakresie jednoczesnego spełnienia wymagań izolacyjności akustycznej i termicznej dla ścian pomiędzy mieszkaniami i klatkami schodowymi zmuszają projektantów i wykonawców do wykonania przegród dwuwarstwowych. Od wiosny 2021 roku na rynku dostępne są bloczki systemu Leca® BLOK pozwalające na wykonanie takich jednowarstwowych ścian murowanych. Ponadto z Leca® KERAZMZYTU można wykonać skuteczne izolacje akustyczne w trakcie remontu stropów drewnianych, Kleina, WPS itp. Przykładami rozwiązań i wynikami badań akustycznych chętnie dzieli się firma Leca Polska.  

 

Prowadzący: mgr inż. Andrzej Dobrowolski 

Od ponad 35 lat pracuje w budownictwie. Większość czasu przepracował jako kierownik budowy. Od kilku lat po ukończeniu dodatkowych studiów zajął się również problemami akustyki budowlanej. Aktualnie pomaga w doradztwie technicznym Leca Polska sp. z o.o. firmie produkującej keramzyt. 

 

odcvvjpMGJBgQtirVN9Mzi3V9PNX2UZN4LOX5cjZATNx4EVdvTSWTLqZf6lJ_piotr-kozlowskipng.png

Na czym polega współpraca projektowa Architekt – Akustyk? 

Podczas projektowania obiektów biurowych, mieszkaniowych, edukacyjnych konieczne jest uwzględnienia wielorakich wymogów akustycznych. Prezentacja pokazuje reguły współpracy pomiędzy architektami a akustykami od koncepcji, przez projekt budowany aż projekt wykonawczy. W prezentacji zostaną przedstawione metody tworzenia projektów w zakresie ochrony przeciwdźwiękowej, emisji hałasu do otoczenia, akustyki wnętrza czy multimediów. 

 

Prowadzący: dr inż. Piotr Z. Kozłowski

Wykładowca Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzani Sygnałów Politechniki Wrocławskiej. Założyciel i główny projektant w PAK Pracownia Akustyczna Kozłowski (www.akustyczna.pl) odpowiedzialnej za projekty technologiczne (ochrona przeciwdźwiękowa, akustyka wnętrz, nagłośnienie, oświetlenie, mechanika) dziesiątek obiektów widowiskowych w tym m.in.: NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach), Opera Wrocławska, Opera na Zamku w Szczecinie, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, sale koncertowe akademii i szkół muzycznych, … i wielu innych. Konsultuje warstwę akustyczną i dźwiękową spektakli. 

 

0jSPKekLnSMyu88OP3WwFDuWwQZgNz1oGeYuxfiPfQwP3c9ZIhoyQJc5udcu_przerwa-1-png.png
NhZQPmQC9nMIhdKF7lR7EtwSAzuL0e0MabRr5oZ47S4LvBxYel7LAYtUzuAn_rafal-malczykpng.png

Dobór ścian z elementów murowych H+H do wymagań akustycznych, przy pomocy wirtualnego asystenta projektanta H+H

 

Wprowadzenie do samodzielnej pracy z wirtualnym asystentem (kalkulatorem H+H) na konkretnych przykładach, w kontekście wymagań akustycznych dla przegród ściennych. 

 

Prowadzący: Rafał Malczyk

Doradca techniczny H+H na województwa opolskie, śląskie i małopolskie. Odpowiedzialny za kontakt i prowadzenie konsultacji technicznych w biurach projektowych oraz na budowach. W firmie H+H od 2014 roku. 

 

H6QGH23uh0GHCmsJ5Ej6eRh3XG57Rmt0wxzAciIpJcQZUcL6hsShvAGe6MRy_jedrzej-kocinski-png.png

Psychoakustyka i Akustyka Wnętrz - nierozerwalny związek

Akustyka wnętrz to jedna z najmłodszych gałęzi akustyki. Jest ona bardzo aplikacyjna, co oznacza, że najważniejszym jej aspektem jest użyteczność. Z tego powodu cały czas opracowywane są metody projektowania i pomiarów, które w jak najlepszy sposób mają odwzorowywać ostateczną ocenę przez słuchaczy, bo to właśnie oni są najważniejsi. W związku z tym pytanie- czy fizyczne parametry mierzone w pomieszczeniu w jakiś sposób odpowiadają naszym subiektywnym odczucia jest bardzo zasadne. Problematyka ta stanowić będzie główną oś wykładu. 

 

Prowadzący: prof. dr hab. Jędrzej Kociński

Profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Katedrze Akustyki. Jako wykładowca prowadzę zajęcia z akustyki pomieszczeń (teoria, pomiary i modelowanie w CATT Acoustic), analizy i przetwarzania sygnałów oraz programowania w Matlab. Jako badacz prowadzę eksperymenty z zakresu pejzaży dźwiękowych, zwłaszcza aspektów psychologicznych i interakcji audiowizualnych. Równolegle pracuję nad zrozumiałością mowy w pomieszczeniach oraz nad poprawą zrozumiałości mowy za pomocą algorytmów ślepej separacji źródła (BSS). Ponieważ w tego typu badaniach najważniejszy jest człowiek, większość mojej pracy skupia się na aspektach subiektywnych, jednak analiza statystyczna pokazuje, że takie podejście jest słuszne. 

 

H2N6cpffTPCKBcHdegnUFi8C6eUDqv1EG1mG1TPyHnrSFdZjFpbfFerCB4L5_barbara-lukasiak-png.png

Akustyka we wnętrzach publicznych

Poruszane zagadnienia:

- Izolacyjność akustyczna a komfort akustyczny we wnętrzach 

- Produkty dla architektów 

- Ekologia 

- Customizacja rozwiązań akustycznych.

 

Prowadząca: Barbara Łukasiak

Dyrektor handlowy Muraspec Sp. z o.o (producent tapet obiektowych), hotelarz, międzynarodowy doradca inwestycyjny w branży wnętrzarskiej.  

Od 2013 roku Barbara Łukasiak jest Dyrektorem Handlowym w firmie Muraspec Sp z o.o. (producent tapet obiektowych). Oprócz prowadzenia działalności handlowej oraz intensywnej pracy szkoleniowej i edukacyjnej (targi branżowe, warsztaty, prezentacje dla hotelarzy, projektantów wnętrz i dekoratorów), na co dzień wspiera i inspiruje architektów w ich codziennej pracy projektowej. Długoletnie doświadczenie w pracy w sektorze hotelarskim sprawia, że całym sercem wspiera projekty, które stawiają na jakość i indywidualizm.  
Przez biznesowych partnerów ceniona za profesjonalizm, kreatywność, energię do działania i szukanie rozwiązań, w sytuacji, w której inni mówią, że „się nie da”.  W kwestii wykończenia ścian nie ma dla Muraspec rzeczy niemożliwych. W 2007 roku Barbara Łukasiak założyła Fundację Lepsze Życie wspierającą dzieci z domów dziecka oraz osoby niepełnosprawne. 

 

7qpQaUTGLNOjStggenZgllWYxFgwWDOTGimBv8fK7xiC28Vu7xcvE31FXDSf_przerwa-2-png.png
3ILsuZYzFOpVBWowvWQE0AFr4hwNqe9CzTZAi4Upj7NvKYMfcyCbg0WeY3Rx_henryk-kwapisz-png.png

Ochrona przed hałasem bytowym w budownictwie mieszkaniowym w kontekście aktualnych wymagań  

Poruszane zagadnienia:

- Hałas a człowiek 

- Rodzaje hałasów (pogłosowy, instalacyjny,…) 

- Podstawowe wskaźniki (R,L,…) 

- Podstawowe wymagania 

- Błędy w wykonawstwie 

- Budownictwo mieszkaniowe – co nam przeszkadza 

- Rozwiązania, które poprawią izolacyjność.

 

Prowadzący: Henryk Kwapisz

Od ponad 5 lat pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Aktywnie uczestniczy w konsultacjach nowych aktów prawnych, w tym zrównoważonego budownictwa i akustyki. Jest magistrem budownictwa, pracował w biurach projektów i na budowach, zdobywając doświadczenia praktyczne i uprawnienia budowlane w zakresie projektowania i prowadzenia budów. Prowadzi wiele szkoleń, występuje na konferencjach jako prelegent i panelista. Aktywnie wspiera działania zmierzające do popularyzowania zagadnień komfortu akustycznego w polskiej architekturze i budownictwie. Współpracuje z wyższymi uczelniami w Polsce.  Jest członkiem kilku komitetów technicznych PKN w tym KT 253 ds. Akustyki Architektonicznej. Jest autorem i współautorem ponad 60 poradników i publikacji w specjalistycznych wydawnictwach z zakresu poprawy jakości budownictwa w Polsce. 

 

q0bi3RWii2fRoQRc470b3NrO9bkegjxfwUJuLWptRHUVjenv008aeSdioXN5_andrzej-korzeniewski-png.png

System ścian działowych MultiGips a dźwięki bytowe w obiektach mieszkalnych  

Poruszane zagadnienia:

- Charakterystyka ścian działowych MultiGips wewnątrzlokalowych pod kątem izolacyjności akustycznej.
- Charakterystyka ścian warstwowych Multigips jako przegród międzylokalowych pod kątem izolacyjności akustycznej.
- Ściany MultiGips w świetle wymagań normy akustycznej PN-B-02151-3.

 

Prowadzący: Andrzej Korzeniewski  

Ukończył studia magisterskie w 1992 roku na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.  Po studiach zajmował się w różnych przedsiębiorstwach promowaniem i sprzedażą produktów dedykowanych branży budowlanej  Od marca 2007 roku, zatrudniony w spółce producenckiej VG-ORTH Polska Sp. z o.o. wchodzącej w skład Grupy KNAUF. Do 2012 roku zajmował stanowisko Managera ds. Sprzedaży płyt gipsowych – Region Centralny, następnie został powołany na stanowisko Managera Produktu – Koordynatora w celu wypromowania ścian działowych z płyt gipsowych MultiGips wśród architektów i deweloperów na terenie Polski. Obecnie - na stanowisku Manager ds. Sprzedaży – Region Centralno- Północny. 

 

rAW0bDOZrquCoALrxs1Iq7uMzrpsGifDVroMZR5z5QvGf9JbXTB7e7n8Vg5T_przemyslaw-macioszek-jpg.jpg

Tłumienie dźwięków materiałowych i wibracji w budownictwie. Akustyka stropu, wibroizolacja maszyn, posadowienia elastyczne budynków.

Poruszane zagadnienia:

1. Elastomery Regupol i Regufoam- zastosowanie w akustyce.

2. Akustyka stropu.

3. Wibroizolacja maszyn i urządzeń.

4. Posadowienie elastyczne budynków w sąsiedztwie dróg komunikacyjnych.

 

Prowadzący: Przemysław Macioszek 

 

cF9C51v0l3GBb1X7Vm7HtYJVjHy8QRTaBE9XcYuVUXzXDg9qZIZNm6N5kqef_mikolaj-jarosz-png.png

Wpływ akustyki pomieszczeń szkolnych na uczniów i nauczycieli  

Wykład będzie dotyczył modernizacji akustycznej dużej szkoły podstawowej w Warszawie oraz wyników ankiety przeprowadzonej wśród uczniów i nauczycieli. W ankiecie tej użytkownicy mieli okazję ocenić wpływ zmiany akustyki na sposób ich funkcjonowania w szkole. 

 

Prowadzący: Mikołaj Jarosz

Architekt po Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 2000 r. w firmie Ecophon, od 2007 specjalizuje się w zagadnieniach akustyki wnętrz w obiektach oświatowych i sportowych. Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i współautor pierwszej Polskiej Normy dotyczącej akustyki wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Wiceprezes Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Autor kilkudziesięciu artykułów popularyzujących zagadnienia związane głównie z akustyką szkół i obiektów sportowych. Prowadzi wykłady dla studentów architektury, szkolenia dla architektów oraz seminaria dla dyrektorów szkół i przedstawicieli samorządów. 

 

ieuTsQGsibcQxpCOB7C0If8VvR1X9n77nJQojulrRNpMSk53pmtiVAShDvTt_zako-png.png

 

Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.

 


tuaXqrQAqgmdbZqGsXXXaYQtmCeA0LUiBZbPt2j15UNAGD5UMqPsRrxgLr4P_logo-idee-prop-2jpg.jpg

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym. 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Akustyka, Konferencja Architektoniczna, Konferencja Dla Architektów, Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne

Budynek jak czarno-biała układanka
Budynek jak czarno-biała układanka

Nowa Manufaktura to budynek mieszkalny, który powstał u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego we Wrocł ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera