Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom w krajobrazie – współczesna wizja mazowieckiej tradycji

 

Czas czytania: ~3 min


6 grudnia 2021 Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiły wyniki konkursu pt. „Dom w krajobrazie – konkurs na projekt domu neutralnego klimatycznie, inspirowanego tradycyjną architekturą województwa mazowieckiego”. Regulamin konkursu zakładał wybranie maksymalnie 10 najlepszych prac – i tyle właśnie sąd konkursowy zdecydował się wybrać i nagrodzić.

 

„Dom w krajobrazie – konkurs na projekt domu neutralnego klimatycznie, inspirowanego tradycyjną architekturą województwa mazowieckiego” – to nie pierwszy tego typu zorganizowany ostatnio konkurs. W październiku tego roku poznaliśmy wyniki pierwszego z cyklu konkursów „Twój dom – dialog z tradycją”, zorganizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. I Ten konkurs odnosi się do różnych regionów Polski i ich tradycji architektonicznych. 

 

Rozstrzygnięta 6 grudnia 2021 roku pierwsza edycja (i tu planowany jest cykl) konkursu „Dom w krajobrazie”, w którym uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie projektu koncepcyjnego domu jednorodzinnego wolnostojącego wraz zagospodarowaniem przykładowej działki. „Celem jest uzyskanie wzorcowych projektów domów jednorodzinnych o cechach i rozwiązaniach współczesnych, a jednocześnie dopasowanych do tradycyjnego krajobrazu kulturowego części województwa mazowieckiego – rejonu Kurpiów oraz terenów wzdłuż Wisły od Warszawy do Płocka” – zapisano w regulaminie konkursu. Wśród oczekiwań dotyczących projektów organizator duży nacisk kładł na neutralność klimatyczną. „Intencją zamawiającego jest nawiązanie do najlepszych tradycji budowania w harmonii ze środowiskiem naturalnym i krajobrazem, realizującego racjonalne potrzeby użytkowe mądrze i efektywnie, z wykorzystaniem dostępnych „tu i teraz” materiałów i technologii” – podkreślano w opisie założeń konkursowych.

 

Zobacz najlepsze projekty domów jednorodzinnych

Jury konkursu „Dom w krajobrazie” postanowiło nagrodzić dziesięć prac, które, które znalazły się w drugim etapie konkursu. Wszystkie one trafią do katalogu, który będzie skierowany do przyszłych inwestorów; na jego podstawie planujący budowę domu będą mogli zwrócić się autorów poszczególnych koncepcji w celu zakupienia pełnej dokumentacji projektowej pozwalającej na realizację inwestycji.

Wszystkie dziesięć projektów, które wybrał sąd konkursowy otrzymało nagrody równorzędne. W gronie tym znaleźli się:

- Wojciech Młynarczyk z Warszawy,

- Karol Tomaszewski i Adam Kozłowski z Bydgoszczy,

- zespół: Edyta Kaszuba, Anna Zawadzka-Sobieraj, Jan Dowgiałło (mech.build sp. z o.o.) z Warszawy

- DUOARCHITEKCI – Lech Borysewicz z Warszawy

- JASTAA Sp. z o.o. z Wrocławia

- Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik z Warszawy

- Tomasz Czerkawski z Warszawy

- Maciej Bojarczuk z Bazylei, Szwajcaria

- Mateusz Szydłowski z Warszawy

- Zespół pod kierunkiem Marcina Kwietowicza (w składzie: Marcin Kwietowicz – autor, Grażyna Stawica – autor, Gaja Bieniasz – współpraca autorska, Dominika Wąsik – współpraca autorska, Adam Bobryk – konsultacja (konstrukcja), Cezary Kostecki – konsultacja (instalacje sanitarne), Bartłomiej Siekierkowski – konsultacje (koszty), Marta Tomasik – konsultacje (architektura krajobrazu), Piotr Bartkiewicz – konsultacje (rozwiązania OZE), Jakub Snopek – konsultacje (architektura).

Źródło: konkurs-dom.sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Domu

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera