Vatn - zielony dom letniskowy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowatorski dom letniskowy położony na środku jeziora

 

Czas czytania: ~2 min


Innowacyjną koncepcję domu letniskowego przedstawiła Emilia Gabryjel ze studia architektonicznego Gama Box. Projekt zakłada wykorzystanie kontenera morskiego, który po odpowiednim przekształceniu zlokalizowany jest na środku jeziora przepływowego. Koncepcja domu letniskowego Vatn została doceniona w konkursie VASCO Integracja w kategorii Innowacje, którego pomysłodawcą jest SAW.

 

Projekt domku letniskowego
Projekt domku letniskowego

Kontener na środku jeziora

Bryłę domu letniskowego stanowi kontener morski 40 HC o wymiarach zewnętrznych 2,438 m szerokości, 12,192 m długości oraz 2,89 m wysokości. Obiekt posiada niewielką nadbudowę, co umożliwiło stworzenie klatki schodową prowadzącej na taras na dachu. W budynku przewidziano ograniczoną ilość stref bez konieczności stosowania pomniejszonych mebli. Na przeciwległych krańcach kontenera umieszczono sypialnię oraz salon, gdzie dostaje się najwięcej dziennego światła. W środkowej części budynku zlokalizowano pomieszczenie techniczne, garderobę, łazienkę, ciąg komunikacyjny oraz aneks kuchenny. Aby dom letniskowy stał się otwarty na otaczającą go przyrodę, zastosowano przeszklenie w salonie, które nieznacznie cofnięto w celu utworzenia niewielkiego tarasu z zejściem do jeziora. Wnętrze zostało wykończone płytami kompozytowymi, metalowymi panelami oraz okładziną ze sklejki brzozowej. Warto zwrócić uwagę na inne projekty domów letniskowych, takie jak obiekt typu brda czy dom horyzontalny.

Projekt domku letniskowego
Projekt domku letniskowego

Projekt w zgodzie z naturą

Inspiracją dla autorki projektu była przyroda polskich Mazur. Nie dziwi zatem fakt, że nazwa projektu Vatn zaczerpnięta z języka islandzkiego oznacza dosłownie „wodę”. Istotą projektu było umiejscowienie domu letniskowego na środku jeziora przepływowego, a jest to możliwe dzięki szeregowi rozwiązań technologicznych. Centralna część obiektu jest podniesiona w celu stworzenia przestrzeni dla niezbędnych instalacji, wśród których znajdują się akumulatory, generator, inwerter. W dolnej części kontenera umieszczono także urządzenia pompy wodnej, dzięki której bieżąca woda jest dostarczona do domu letniskowego bezpośrednio z jeziora. Przewidziano również zainstalowanie wodnej pompy ciepła, która w energooszczędny sposób zapewnia ogrzewanie domu w trakcie zimy, a wychładza obiekt podczas letnich dni. Energia elektryczna wytwarzana jest za pomocą silników z wirnikami łopatkowymi, które zostały zainstalowane pod powierzchnią wody. Mechaniczno-biologiczna przydomowa oczyszczalnia gwarantuje skuteczność w gospodarce odpadami i pozwala odprowadzać oczyszczone ścieki bezpośrednio do jeziora lub gruntu. Przewody kanalizacyjne znajdują się pod pomostem i prowadzą na nabrzeże, gdzie wkopane są w grunt.

 

Zobacz galerię zdjęć wnętrza domu

Dom letniskowy Vatn – metryczka projektu domu

Autorka projektu: Emilia Gabryjel, Pracownia Gama Box

Nazwa projektu: Vatn

Data projektu: 2020

Wizualizacje: Emilia Gabryjel, Pracownia Gama Box


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Bryła Domu, Dom Letniskowy, Projekt Domu

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera