Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Wawer – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Wawer zorganizowały władze Warszawy po to, aby nowym obiektem uzupełnić ofertę środowiskowo-społeczną w dzielnicy. „Zespół zabudowy ma pełnić rolę nowoczesnego ośrodka opieki, wsparcia i edukacji dla najmłodszych dzieci oraz osób starszych i osób z niepełnosprawnościami” – zapisano w regulaminie.

 

Podobnych placówek powstaje w Polsce ostatnio wiele, co ważne – lokalnej społeczności oferują bardzo różne funkcje „opakowane” w zwykle ciekawe, niebanalne bryły. Takie są m.in. Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku, Centrum Aktywności Społecznej na zamku w Lubawie, Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu czy Centrum Aktywności Społecznej na dworcu w Wodzisławiu Śląskim https://sztuka-architektury.pl/article/14933/dworzec-w-wodzislawiu-slaskim-w-nowym-wcieleniu.

 

Przedmiotem konkursu na Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Wawer było znalezienie najciekawszej koncepcji budynku lub zespołu budynków wraz z otoczeniem, które będą pełnić następujące funkcje: żłobek dla 150 dzieci, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej z domem dziennego pobytu dla seniorów, ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężeniami i autyzmem. Budynkowi lub budynkom miała towarzyszyć zieleń rekreacyjna, parkowa i leśna, a zadaniem uczestników konkursu było także zagospodarowanie terenu z miejscami parkingowymi i drogami wewnętrznymi.

 

Projekt budynku nawiązujący do historii

7 grudnia 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w dzielnicy Wawer w Warszawie. Jury konkursowe zdecydowało się pierwszą nagrodę przyznać koncepcji nadesłanej przez pracownię BDR Architekci z Warszawy. W zaproponowanych przez architektów formach nietrudno doszukać się inspiracji stylem „świdermajer”, charakterystycznym dla tej części peryferii Warszawy. „Wartością projektu jest nie tylko zaczerpnięta subtelna ornamentyka, ale przede wszystkim rozwiązania typowe dla funkcji sanatoryjnej - tak potrzebne tutaj miejsca spotkań i wypoczynku. Propozycja autorów ma znamiona architektury ponadczasowej - wyjątkowej, bo osadzonej w sposób dojrzały w lokalnym kontekście kulturowym” – zapisano w werdykcie jury. Projekt doceniono także m.in. za prawidłowe strefowanie terenu, wykreowanie atrakcyjnej i bezpiecznej przestrzeni publicznej, za uszanowanie lokalnej skali i leśnej atmosfery, a także za zastosowanie wielu rozwiązań rodem z architektury wypoczynkowej – podcieni, tarasów, loggii, ganków.

Drugą nagrodę jury przyznało projektowi biura TŁO Michała Sikorskiego z Warszawy.

Trzecią nagrodę otrzymała pracownia Dedeco Architektura.

W konkursie wręczono również wyróżnienie – to trafiło do pracowni xystudio.

Wedlu zapewnień inwestora budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Wawer ma się zakończyć w 2024 roku.

 

Źródło: architektura.um.warszawa.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Hot

Budynek jak czarno-biała układanka
Budynek jak czarno-biała układanka

Nowa Manufaktura to budynek mieszkalny, który powstał u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego we Wrocł ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera