Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Warszawskie Osiedle Tatarak – duży krok w stronę idealnej przestrzeni miejskiej

 

Czas czytania: ~ 2 min


Na pograniczu warszawskiej Białołęki oraz gminy Nieporęt powstaje właśnie osiedle mieszkaniowe, które jest niekonwencjonalne zarówno pod względem założeń projektowych, jak i metody budownictwa. Główna koncepcja opiera się na stworzeniu przestrzeni przyjaznej mieszkańcom - bezpiecznej, wygodnej oraz wyjątkowej pod względem estetycznym przy zastosowaniu nowoczesnej technologii prefabrykacji. Osiedle Tatarak składa się z siedmiu trzypiętrowych budynków, w których znajdzie się 308 lokali mieszkalnych o powierzchni od 26 m2 do 85 m2. Parcela znajduje się na rogu ulic Kobiałka i Długorzecznej, w pobliżu Kanału Żerańskiego oraz Parku Syrenki. Autorami projektu są architekci z warszawskiej pracowni S.A.M.I.

 

Projekt osiedla Tatarak w Warszawie

Prefabrykowane budynki wielorodzinne

Bryły budynków mają prostą formę, a część z nich jest w kształcie litery „L”, co pozwoliło na wyeliminowanie skosów i nieustawnych pomieszczeń. Architektom zależało na optymalnym rozmieszczeniu pokoi w stosunku do metraży mieszkań. W projekcie wykorzystano technologię prefabrykacji. Zastosowanie płyt stropowych, schodów, balkonów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych na zamówienie znacznie skraca czas zrealizowania projektu oraz obniża koszt inwestycji. Zadbano o to, aby każdy z siedmiu budynków wyróżniał się na tle pozostałych, dlatego postawiono na artystyczne grafiki w holach wejściowych. Betonowe elewacje poszczególnych bloków wyodrębniają się pod względem zastosowanego ryflowania oraz doboru roślin pnących. Warto przeczytać o toruńskim osiedlu zbudowanym z prefabrykatów, którego autorami również są architekci ze studia S.A.M.I.

Projekt osiedla Tatarak w Warszawie

Zrównoważona przestrzeń publiczna przyjazna mieszkańcom

Podobne zróżnicowanie zastosowano w przypadku podwórek. Celem zachowania bioróżnorodności projekt zakłada stworzenie siedmiu różnych przestrzeni. Są to m.in. przestrzeń do spokojnej, cichej zabawy i odpoczynku, ogród warzywny, plac zabaw czy kwietna łąka. W centralnym miejscu osiedla znajdzie się duży stół mogący pomieścić dużą liczbę mieszkańców i służyć za przestrzeń do odbywania dyskusji. W 2022 roku zostanie ogłoszony konkurs dla artystów i designerów na projekt stołu. Istotnym aspektem podczas projektowania osiedla Tatarak było wzięcie pod uwagę drogi dojazdowej. Spośród sześciu koncepcji wyłonioną jedną, która jest przyjazna dla pieszych i rowerzystów, za to odwodzi kierowców od zbyt szybkiej jazdy. Pomyślano również o stworzeniu specjalnej drogi dla dostawców i kurierów, aby nie zakłócali oni spokojnej przestrzeni osiedlowej.

Projekt osiedla Tatarak w Warszawie

Osiedle Tatarak – metryczka projektu osiedla

Autorzy projektu: S.A.M.I Architekci

Nazwa projektu: Osiedle Tatarak

Lokalizacja: ul. Kobiałka, Długorzeczna, dzielnica Białołęka, Warszawa

Status: w budowie

Planowany czas zakończenia budowy: 2023

Inwestor: Masovia Nieruchomości

Lokale mieszkalne: 308


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle Mieszkaniowe , Projekt Osiedla , Projekt Architektoniczny , Przestrzeń Publiczna

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera